MENU
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Подібні статті

«Міжнародна амністія» не знайшла підтверджень ані грузинських «звірств», ані участі українців у війніУ Росії Нобелівського лавреата звинуватили в ‘реабілітації нацизму’Ордер для Путіна: що кажуть експерти та чи врятує Президента РФ міжнародний імунітет?‘Імовірність притягти до відповідальності Росію зросте після її поразки’. Інтерв’ю Євгена Захарова ‘Детектору медіа’Митці не/повертаються: Мінкульт вимагатиме дані про військовий облік для виїзду за кордонОсобливості російського тероризму — підсумки тижняЯдерний тероризм, катування у корекційному садочку, резолюція Європарламенту — підсумки тижняВ окупованому Криму українського офіцера Олексія Кисельова засудили до 8,5 років позбавлення волі ‘Це було за Сталіна, це відбувається за Путіна’ — розмова з Євгеном Захаровим про геноцид українського народуНіхто не хоче захищати ‘кримські музеї’, які намагаються привласнити ‘скіфське золото’До МЗС надійшло 24 звернення щодо українців, з якими зник зв’язок після землетрусу у Туреччині (оновлено)Країна фейків: росіяни вигадують новини про ‘продаж’ українських дітей для надання інтимних послуг та ‘беруть у полон’ українських військових ‘Міста говорять’ — дайджест російських протестів‘Її треба накачати’: правоохоронці провели обшуки у молодиків, які знімали непритомних дівчат на камеру і робили з цього контент для соцмереж‘Ласкаво просимо до Російської імперії’: херсонський партизан розповів про тортури в облаштованій окупантами катівні ‘Іхтамнєти’ в Європейському суді, ліквідація Московської Гельсінської групи, обшуки у Криму — підсумки тижня‘Ви там є’: ЄСПЛ підтвердив, що у 2014 році Росія окупувала частину Донеччини та Луганщини й відповідає за скоєні там правопорушення110 днів у катівні — атовець розповідає про тортури в Куп’янському ізоляторі тимчасового тримання‘Я зрозумів, що росіяни вживатимуть до Бородянки каральних заходів’ СБУ встановила особу ватажка кадирівців, який керував ‘каральними рейдами’ на Луганщині

Як програти інформаційну війну

24.11.2008   
Галя Койнаш

Ніхто не заперечить посилену увагу, яка приділяється Україні як Росією, так і світовими ЗМІ з початку конфлікту між Росією та Грузією. Втім, жодної одностайності немає відносно причин такої честі.  Деякі висновки та тривожні паралелі з Україною, щоправда, напрошуються на тлі відстоювання Росією свого права «захищати своїх» громадян, де би вони не перебували» та щедрої роздачі паспортів РФ мешканцям Південної Осетії.  Є й інші аспекти, адже офіційна Москва та російські ЗМІ  майже з першого дня війни звинувачують Україну в постачанні в Грузію зброї й стверджують, що члени націоналістичної організації УНА-УНСО брали участь у воєнних діях. 

  Безумовно, потрібно більше інформації, але з огляду на регулярність подібних звинувачень, варто звернути увагу на слова Джона Далгізена (John Dalhuisen), автора нового звіту «Міжнародної Амністії» під назвою «Цивільні на лінії вогню: Грузинсько—російський конфлікт»  В інтерв’ю Радіо Свобода, у відповідь на запитання щодо участі українців, він заявив, що «Ми не маємо ніяких доказів, які б підтвердили або спростували  їх участь».

  Звинувачення щодо постачання військової техніки повторяє народний депутат від Партії Регіонів Валерій Коновалюк, який чомусь очолює нібито незалежну парламентську комісію, яка має розслідувати звинувачення. Про одну з численних заяв на цю тему, висвітлених в українських та російських ЗМІ, та чергову реакцію СБУ, поговоримо нижче. 

Цей шановний орган влади вперше продемонстрував свою пильність у зв’язку з показом фільму про війну. Якщо є якісь правила, за якими грають сторони інформаційної війни, нам, непосвяченим, про них не повідомляють.  Проте без жодного сумніву є загальноприйняті правила дипломатичного етикету, а сам фільм і його запланований показ свідчили, щонайменше, про разючий брак дипломатичної тактовності.  Жодного злочину, звичайно, але варто відмітити.

Про фільм – «Війна 08.08.08. Мистецтво зради» – розповідає оглядач «Телекритики» Євген Булавка:  «Головні тези майже 50-хвилинної стрічки: агресію за підтримки США підступно почала Грузія, війна була вигідна кандидату в президенти від Республіканської партії Джону Маккейну. А ще – Україна причетна до війни не лише поставками зброї, а й тим, що участь у подіях на Кавказі нібито брали члени праворадикальної організації УНА-УНСО. Доказів не наводиться, якщо не вважати такими сказані ще до початку війни слова одного з активістів УНА-УНСО про те, що члени організації готові вирушити на Кавказ, щоб підтримати Грузію»

З погляду на подальші події важко сказати, що більше вражає:  повна відсутність того, що робить новини новинами, тобто, нової інформації, чи факт, який через крик ми легко забуваємо. Такі постачання самі по собі не обов’язково є незаконними, та й участь деяких громадян України у конфлікті, навіть якби підтвердилась, свідчить, перепрошую за банальність, лише про участь деяких громадян України у конфлікті.  На breaking news теж не тягне. ..

Фільм можна за бажанням завантажити тут: http://russia.ru/about/ (разом із інформацією про спецпроекти «За Путина»,  «Что нам делать с Сакаашвили», «МГУ решил украинский вопрос» та масою спецматеріалів). Запланований на 12 листопада показ фільму в київському готелі Хаятт за підтримки російського посольства та за участю нардепа Валерія Коновалюка викликав гнів і обурення Міністерства закордонних справ України.  На жаль, офіційний Київ не обмежився протестом посольству РФ у Києві, яке він звинуватив у організації «провокаційної антиукраїнської акції».  Обурилась й СБУ, яка звернулась до адміністрації готелю з листом.  Жодних вульгарних слів про заборону, звичайно, не було, просто лист із застереженням проти провокацій біля готелю. Жодної заборони, але показ фільму відмінили.

Перед будь-якою дією завжди доречно зважати всі плюси та мінуси її наслідків, й визначати, чи не переважає неминуча шкода від неї ймовірні втрати від бездіяльності. Фільм висуває серйозні звинувачення, при тому жодних доказів не наводить. Тобто, фактично нічим не відрізняється від звиклих матеріалів більшості російських телеканалів і інших ЗМІ з початку війни. Як би ми не називали лист СБУ, він призвів до скасування заходу, який мав шанс стати жалюгідною імітацією події, замість прикладу непотрібного та небажаного втручання державного органу. Вже запізно, але не краще було би оприлюднити відкрите звернення до  російського посольства з проханням надати можливість висловити альтернативну точку зору?  Йдеться про зменшення ймовірної шкоди, а тут жодного значення не має, що російське посольство не пішло би назустріч. Тим гірше воно би виглядало.

  Якщо згадані заходи непокоять лише своїм невмінням передбачити абсолютно передбачуване, то події, що безпосередньо торкнулися діяльності журналістів, уже по-справжньому тривожать.  18 листопада співпрацівники СБУ здійснили виїмку серверів в офісі провайдерської фірми сайту Daily-UA.  За репортажем газети Комерсант-України, прес-служба СБУ мотивувала виїмку слідчими діями в рамках кримінальної справи, порушеної за фактом розголошення державної таємниці.  Проблема в тому, що кримінальну справу порушили не цього тижня, не проти журналістів, а 22 жовтня, у зв’язку з публікацією в Інтернеті копії листа "Укрспецекспорту" з грифом таємності і коментарю до нього нардепа Валерія Коновалюка.  Державні експерти вважають, що матеріали містять засекречену інформацію.  «Комерсант-Україна» пише, що минулого тижня пан Коновалюк був викликаний на допит у СБУ як свідок у згаданій справі.  Він згодом показав журналістам копію листа генерального директора держкомпанії "Укрспецекспорт" Сергія Бондарчука президентові Віктору Ющенку від 4 жовтня 2005 року.  З цього документу випливає, що держкомпанія, за дорученням президента "вивчила можливість постачання в Грузію одного зенітно-ракетного комплексу (ЗРК) "Бук-М1" шляхом зняття його з бойового чергування".  Якщо така пропозиція є прийнятною, автор листа просить президента дати відповідні доручення Генштабу та Кабміну, щоб один дивізіон ЗРК "Бук-М1" включили у перелік надлишкового майна Міноборони.

  Це не перший раз за останні місяці, коли державні органи звертають увагу на ЗМІ в рамках розслідування звинувачень, які в жодному випадку не можуть бути висунуті журналістам, які просто передавали отриману інформацію.  Нещодавно у Генеральній Прокуратурі довго допитували журналіста Сергія Лещенка у справі про отруєння Віктора Ющенка. Допитували, власне, про інтерв’ю, яке журналіст брав у Давида Жванії. Якщо йдеться про якісь навмисні спроби залякування журналістів, треба чітко зазначити, що таке поводження є абсолютно неприпустим.  З іншого боку, принаймні проглядається якась, бодай викривлена, логіка.

А так, насправді важко асоціювати дії згаданих органів влади з будь-якими розумовими зусиллями. ЗМІ тепер кишать матеріалами та здогадами щодо неадекватної реакції СБУ  та інформації, яку пан Коновалюк збирався оприлюднити. Це висвітлило ганебний факт, що дотепер багато документів суспільної значимості засекречують.  Та й звичайно, зводить нанівець обґрунтований  скепсис відносно нещадного напливу звинувачень в найрізноманітніших гріхах з російського боку і заяву «Міжнародної Амністії».  Чого домагалась СБУ, ніяк не зрозумію, але чого домоглась, ясно – дедалі більше людей повторюють заяложений вислів, що немає диму без вогню.

Якщо всі слова про інформаційну війну мають право на існування, то слід пам’ятати, що мова йде про серйозного супротивника, й озброїтися треба як належно. Назву два види зброї, брак яких ми дедалі частіше відчуваємо: неухильного дотримання принципів правової держави, та й банальної готовності керуватися здоровим глуздом. 

 Поділитися