MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Новорічний подарунок від МВС

09.01.2009   
Галя Койнаш
Про чергове повідомлення Департаменту зв’язків з громадськістю Міністерства внутрішніх справ, яке компенсує скудність інформації щедрим набором стереотипів і упереджень

Провідний російський телеканал повідомив вчора, що в 2008 році 2,787 українських громадян скоїли злочини в Італії.  В інтерв’ю телеканалу один відомий журналіст заявив, що це неминучий наслідок посмертного присудження Шухевичу звання Героя України.  Зростає обурення серед українців, які гнівно критикують перекручені дані та звинувачують телеканал в намаганні зіпсувати імідж України в Європі.  Чому ж не повідомили, скільки російських громадян притягнуто до відповідальності, та й про загальну кількість злочинів?  ЧОМУ взагалі про це повідомили?

Всю інформацію в першому абзаці я вигадала. Принаймні, стосовно українців. Але вибачатися не збираюся, бо телеканал робить значно гірше. 

Подібне повідомлення випущено Департаментом зв’язків з громадськістю Міністерства внутрішніх справ (ДГЗ МВС) та розіслано до всіх ЗМІ. Останні, відповідно, поспішили повідомити, що в 2008 році іноземні громадяни скоїли 2,787 злочинів. Журналісти, ймовірно, чекали на більш ніж передбачувальний газовий конфлікт, й часу не мали ближче придивитися до свіжого доказу злочинності іноземців – задовольнились копіпейстом.

Отож, на Новий рік ЗМІ хором повідомляють, що «викрито понад 150 злочинних груп етнічного характеру, на рахунку яких - 318 квартирних крадіжок». Це ви, українські громадяни- незлочинці, мірно святкуйте Новий рік, а бачте, як пильно вас охороняють! 

Напередодні Нового року рахуємо хіба що подарунки під ялинкою та пляшки на столі. Мабуть, цим пояснюється дивний арифметичний подвиг у повідомленні, яке так слухняно сколювали різні засоби масової інформації.  З цих 2,787 іноземних громадян, дізнаємось жахливі подробиці про 13 громадян одної держави, які, на думку правоохоронних органів скоїли злочини в трьох областях країни.  Викрито також злочинну групу з неназваного числа громадян тої самої країни.  Важко уявити собі, за що арештували решту, якщо ці конкретні злочини, в основному крадіжки, справили таке сильне враження на співпрацівників ДЗГ МВС. 

Чого домагався ДЗГ, волію не здогадуватися.  Важко повірити, що шановні службовці намагалися викликати підозри стосовно окремої національності, чи іноземців загалом. З іншого боку, якщо не можна очікувати, щоби ЗМІ перевіряли кожне повідомлення від нібито найавторитетнішого джерела на предмет якості, самі службовці не могли не знати, яку перекручену картину вони малюють.  Адже на сайті МВС, у відкритому доступі, можна прочитати вельми цікаві та повні дані щодо «Стану та структури злочинності в Україні (2008 – перше півріччя)» Виявляється, що кількість злочинів трохи зменшилась у 2008 р. в порівнянні з аналогічним періодом у 2007 році – 201 262 злочинів, проти 208 125 (або -3.3 %).  У 2008 році іноземні громадяни скоїли 0.9% (1300) з усіх злочинів, проти 1.2 % (1638 злочинів) в 2007 р.,  Тобто іноземними громадянами вчинено 20.6 відсотків менш злочинів у першому півріччі минулого року.  Втім, теж не обов’язково тягне до breaking news, але якийсь інформаційний зміст можна розгледіти.

Якщо напружимо уявлення, можемо припустити, що всі українці зі злочинним ухилом чомусь вирішили відпочити в другому півріччі 2008 р., натомість іноземці розгорнули справжню оргію злочинів.  Тобто, питома вага поганих дій останніх збільшиться, але все одне кількість протиправних дій залишиться не значно більше, ніж кількість злочинів, пов’язаних із зловживанням владою або службовим становищем протягом перших шості місяців року (2,716).  А останні аж ніяк не скоєні громадянами інших країн. Якась дивна інформація, яку ЗМІ кинулись передавати своїй аудиторії напередодні Нового року. 

Можна й поцікавитися, що розуміється під «іноземними громадянами». Знаємо громадянство аж 13-і осіб, які за словами ДЗГ, скоїли злочини, плюс невизначеного числа (але ніяк не понад 2 тис.) ще одного угрупування , а докладніше нічого не знаємо.  Не завадило би уточнити, якщо йдеться про інформування громадськості щодо стану дотримання правопорядку.

А якщо не про інформування, про що саме йшлось?  Навіщо розіслати ЗМІ вирвані з контексту цифри, які з таким ж успіхом відображають дійсність, як один брудний келих – ваше новорічне застілля?  Інформації обмаль, але залишились асоціації – злочинність пов’язуємо з іноземцями, та й загальну злочинність з громадянами однієї окремо взятої держави, оскільки тільки про них повідомляється.  

На тему ксенофобії та нетолерантності останнім часом не говорить лише патологічно ледачий. МВС не відстає, й має навіть спеціальний розділ на своєму сайті.   Можна прочитати цілий План заходів щодо протидії проявам ксенофобії, расової та етнічної дискримінації в українському суспільстві на 2008-2009 роки.  Конкретного дуже мало, але, судячи зі слів, наміри є безумовно конструктивними, ба навіть благородними.  Та й вже півроку не чути тих обурливих висловлювань , які раніше лунали з уст високопосадовців МВС щодо мігрантів. 

Втім важко гадати, що будь-які найелементарніші уроки із запобігання ксенофобським настроям засвоєні, коли читаєш повідомлення ДГЗ МВС.  І хоча хотілось би бачити більш критичний підхід до повідомлень, які компенсують скудність інформації щедрим набором упереджень, в таких випадках навряд чи виправдано лаяти ЗМІ. 

Найближчим часом планується створення нового органу влади з питань міграції з підпорядкуванням Міністерству внутрішніх справ.  МВС явно  зацікавлено в цій ролі, тому тривожно постійно стикатися з повідомленнями та висловлюваннями, що свідчать як мінімум про вкрай неадекватне розуміння обсягу питань і обов’язків у сфері міграції.  Можна перерахувати цілу низку позитивних обов’язків, але наразі обмежусь одним негативним, який набуває особливої гостроти в умовах кризи та зростаючої напруги в суспільстві.  Хай МВС шукає собі піару в інших сферах, а не створює, шляхом недбалих та примітивних повідомлень, шкідливих упереджень та стереотипів.  .

 Поділитися