MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Свобода нині в дефіциті

13.01.2009    джерело: www.umoloda.kiev.ua

У черговому звіті «Дому свободи» Україну названо вільною країною — єдиною в СНД

Авторитетна міжнародна неурядова організація Freedom House («Дім свободи») оприлюднила черговий щорічний звіт про стан зі свободою у світі. Аналітики «Дому свободи» аналізують обсяги права та свобод людей у світі вже більше трьох десятків років. У вступі до найсвіжішого звіту говориться: «2008–й став третім поспіль роком, упродовж якого свобода у глобальному вимірі зазнала занепаду. Такий відкат особливо помітний в африканських країнах регіону Сахари та в країнах колишнього Радянського Союзу, за винятком Прибалтики, хоча від браку свобод потерпають і багато інших регіонів світу. Більше того, занепад свобод збігся з силовими діями проти демократії в багатьох країнах із потужними авторитарними режимами, включно з Росією та Китаєм».

У звіті міститься аналіз свобод у 192 країнах світу, які є членами ООН. Цього року до списку внесено також Косово, яке вже визнане півсотнею країн, та Південну Осетію, котру наразі визнають лише Росія та Нікарагуа. Всі країни, ситуацію в яких аналізували за ретельно розробленою фахівцями «Дому свободи» методикою, поділені за рівнем свободи на три групи: вільні, частково вільні та не вільні. Отож усі країни Західної Європи є вільними, а в Центральній, Південній та Східній Європі стан із людськими свободами є різним. Приємно зазначити, що Україна — єдина з країн СНД, яку визнали вільною. Чотири пострадянські країни визнані частково вільними. Це Грузія, Молдова, Вірменія та Киргизстан. Натомість Росія, Білорусь, Азербайджан та країни Середньої Азії є не вільними країнами.

У звіті наголошується, що зміна влади в Кремлі не допомогла Росії стати вільною країною. Більше того, автори звіту підкреслюють, що, на відміну від решти світу, на території колишнього СРСР деградація державної політики в галузі громадянських свобод є стійкою тенденцією впродовж останніх десяти років. Директор дослідницької служби «Дому свободи» та головний укладач рейтингу Арч Паддінгтон вважає: це пояснюється насамперед тим, що в цьому регіоні відбувся розквіт відразу трьох «авторитарно–нафтових країн» — Росії, Казахстану та Азербайджану. Головною причиною падіння демократичних стандартів у СНД Паддінгтон назвав «авторитарну спадщину Радянського Союзу та сильні впливи Росії на її сусідів».

Стосовно Європи, то там визнана не вільною лише одна країна — Косово, а частково вільними — чотири: Боснія і Герцеговина, Македонія, Чорногорія та Албанія.

Зі 192 країн світу ярлик «вільна» отримали 89, «не вільна» — 42. До решти відносяться, окрім Росії та Китаю, більшість держав ісламського світу та Африки.

Олександр Шиманський

 Поділитися