MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Триває протистояння між забудовниками та мешканцями Луганська

02.02.2009   
Костянтин Рєуцький
«Наївні ви люди!» - так коментують представники забудовника в коридорах суду наміри мешканців захищати свої законні інтереси

Ще одна марна спроба

У середу 21 січня Ленінський районний суд  у Луганську зробив чотирнадцяту  спробу приступити до розгляду позову ініціативної групи, яка намагається оскаржити рішення Луганського міськвиконкову про виділення зазначеної ділянки компанії « Будуємо разом». Порушуючи усі санітарні й екологічні норми, інвестор інвестор хоче використати простір між будинками, на якому знаходяться зелені насадження та дитячий майданчик, під будівництво сімнадцятиповерхового комплексу з підземним паркінгом.

Засідання тривало не більше двох хвилин. Після шести місяців «прогулів», суд вшанував своєю присутністю представник міськвиконкому. Але, як з’ясувалося, новий юрист отримав матеріали справи  за годину до початку засідання й, природно, не встиг ознайомитися з ними. З цієї причини засідання було перенесено на 30 січня. У ювілейний п’ятнадцятий раз. Процес триває вже більше року (з листопада 2007) й, за словами адвокату, який захищає інтереси мешканців, може тривати безкінечно довго. Така ситуація  вигідна інвестору, який відчуває свою слабку правову позицію – вірогідніше за все забудовник розраховує на те, що мешканці втомляться відмовляться від своїх претензій. Однак, ініціативна група не має наміру відступати – не дивлячись на тривалість процесу й на його невизначені перспективи; на судові засідання, як у дозор, продовжують приходити не менше десяти представників громади.

 

Історія конфлікту

Співкоординатор ініціативної групи, Людмила Васильєва розповіла нам, що рішення про передачу в довгострокову аренду ділянки, яку громада планувала використати для благоустрою, луганська міськрада прийняла ще у 2005 році. Мешканці навколішніх будинків дізналися про плани забудовника лише тоді, коли їх спільний двір був огорожений парканом й перетворився у будмайданчик.

У квітні 2007 року конфлікт досяг кульмінації. Компанія «Будуємо разом», не очикуючи дозволу на будівництво, пригнала на майданчик важку будівельну техніку. За словами Людмили Васильєвої, мешканці сприйняле це як окупацію, як неоголошену війну. Протестуючи проти свавілля забудовників люди вийшли на вулицю. Інвестор мобілізував  для захисту своїх інтересів озброєних автоматами беркутівців. Доведені до відчаю люди перекрили автотрассу на розі вулиць Курчатова і Оборонна. Конфлікт став публічним, з’явились статті у кількох луганських газетах. Розуміючи, що вони недооцінили фактор протесту громади і те, що подальша наполегливість може відкрити факти зловживань, чиновники й забудовники були змушені відступити. Прокуратура оскаржила видачу інвестору дозволу на будівництво, а мер Луганська Сергій Кравченко, який приїхав до протестувальників, присягнувся, що допоки не спливе строк його повноважень, будівництво на цьому місці не розпочнеться. Але, не дивлячись на цю заяву, виконком міськради не проявив особливої рішучості, відстоюючи інтереси луганчан в господарському суді – будівельна компанія без зусиль виграла позов проти міськради, який відмовився видати дозвіл на будівництво. Інвестор був готовий розпочати роботи, але в цей час мешканці подали позов до адміністративного суду з вимогою визнати незаконним рішення міськради про виділення землі під забудову. Суд наклав заборону на будівництво до винесення рішення за даною справою. Так мешканці виграли першу «битву». Але ще передчасно намагатися передбачити результат всієї кампанії. Представники інвестора, які є третьою стороною в процесі, не залишають спроб заблокувати винесення рішення на користь громади. А виконком міської ради, схоже, грає на боці забудовника – саме через систематичну відсутність юристів виконкому й відкладається розгляд цього позову.

І ось, термін повноважень луганського «гаранту справедливості» спливає вже через рік, а громада все ще знаходиться у невизначеності – доля їх прибудинкової території поки що не вирішена. Представники забудовника в коридорах суду дозволяють собі іронічні зауваження в адресу ініціативної групи. «Наївні ви люди!» - так коментують вони наміри мешканців захищати свої законні інтереси. Що ж, можливо, вони й наївні. Але й наполегливі та послідовні. Їх цілеспрямованість є для нас прикладом того, як треба боротися за свої права, й спростовує розхожу думку про те, що «все вирішують гроші». Побажаємо їм успіху!

 

Ланка у ланцюгу

На думку представників національної коаліції громадських організацій «Впровадження прозорих та вільних від корупції механізмів забудови», цей випадок є ще однією ланкою в нескінченому ланцюгу схожих порушень, причина яких  -  жадібність  чиновників і забудовників, заохочувана недосконалістю національного законодавства. Змінити ситуацію можна лише системними діями, об’єднуючи зусилля багатьох громадських активістів і організацій. Рецепт проти корупції у містобудівній сфері простий – це активність суспільства й усунення  білих плям в законодавстві.

Закон «Про внесення змін в деякі законодавчі акти України, щодо сприянню будівництва», який набрав чинності у жовтні минулого року, суттєво знижує можливості для корумпованих чиновників оминути процедуру узгодження з громадськістю містобудівних проектів. Однак цей механізм не буде дієвим без прийняття на місцевому рівні низки нормативних актів. Цілком вірогідно, що саме через це депутати Луганської міськради й не поспішають з розглядом настільки важливих для розвитку міста Генерального плану й місцевих правил забудови. Будемо сподіватися, що робота, яку ведуть «Агенція стійкого розвитку Луганського регіону» й «Східноукраїнський центр громадських ініціатив» стимулює народних обранців до прийняття для громади рішень й допоможе зробити процес містобудування у Луганську дійсно прозорим.

 Поділитися