MENU
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Подібні статті

‘Катування вчинялися з такою жорстокістю, що призводили до смерті’, — Комісія з розслідування порушень в УкраїніМасовий голод на озброєнні РФ Дворівнева система тортур: катування українців у Харківській області під час окупаціїМешканці Харківщини отримують 426 млн компенсації за пошкоджене майно‘Діти, які вже ніколи’З такою навалою злочинів не впоралася б жодна правоохоронна система світу, — Євген ЗахаровЄСПЛ розгляне скаргу щодо Олексія Кисельова, колишнього командира корабля ‘Славутич’57 тіл, знайдених у масовому похованні в Ізюмі, досі не вдалося ідентифікуватиРосгвардійцю, якого заочно судять за катування мешканців Херсона, оголосили нову підозруБлизько 90% українських військовополонених зазнали жорстокого поводження з боку росіян Євгена Захарова включено до shortlist премії імені Вацлава Гавела 2023 року‘Трибунал для Путіна’ презентував перше юридичне обґрунтування геноциду в УкраїніПоки є хоч якась надія — треба шукати: як ХПГ працює із рідними зниклих безвістиЛьвівські реабілітологи вилікували дворічну дитину з Маріуполя, яка втратила навички ходьби після пережитого стресу ‘У Маріуполі світ ставав монохромним’Анонс: Ініціатива Т4P підготувала подання до МКС щодо геноциду в Маріуполі. Хочеш вернути сина — говориАнонс: Голоси війни. Дискусія у ‘ЯМаріуполь. Київ’В Україні створять змішані медичні комісії, до яких увійдуть лікарі з нейтральних країнОбстріли цивільного населення: ініціатива Т4P підготувала подання до МКС. Пресреліз

Чи є расизм і ксенофобія проблемою для Криму та решти України?

18.03.2009   
Георгій Кобзар
Така проблема дійсно існує в Україні, але останнім часом вдалося збити хвилю злочинів ксенофобського характеру

Відповідь на це питання шукали під час «Круглого столу», що відбувся 16 березня у Сімферопольському «Інформаційному прес-центрі». Учасниками заходу виступили співголова Харківської правозахисної групи Євген Захаров, голова Комітету з моніторингу свободи преси в Криму Володимир Притула, помічник Міністра МВС з прав людини по Харківській області Юрій Чумак та помічники Міністра в АРК Марина Новікова й Арсен Османов, місцеві журналісти, правозахисники.

Основною тезою виступаючих стало те, що така проблема дійсно існує в Україні, але останнім часом вдалося збити хвилю злочинів ксенофобського характеру.

За словами Євгена Захарова, до 2005 року проблема расизму й ксенофобії в Україні фактично не була настільки відчутна, як у Росії. А вже з 2006 року випадки нападів або вбивств іноземців значно почастішали. Експерт висловив переконання, що значна кількість нападів на осіб «неслов’янської зовнішності» є тривожним знаком для України, тому що має місце процес переймання «російського расистського досвіду», де жертвами стають десятки тисяч іноземців.

«Саме з жовтня 2006 року такі явища в Україні стали більш частими, почала збільшуватися кількість убивств на расовому ґрунті. За даними моніторингу Конгресу національних громад України (КНГУ), в 2006 році в Україні було зафіксовано 14 нападів на расовому ґрунті та 2 убивства, в 2007 році – 87 нападів і 6 убивств, в 2008 році – 83 нападу й 4 убивства», – відзначив Євген Захаров

Зокрема, за його словами, наведені цифри говорять про те, що тенденції до зниження злочинів із проявами расизму й ксенофобії пов’язані з роботою МВС України по створенню в найбільших містах України спецпідрозділів і спецвідділів з розслідування злочинів проти іноземних громадян та злочинств із проявами ксенофобії та расової нетерпимості, а також активною діяльністю Управління моніторингу дотримання прав людини Апарату Міністра МВС.

Ксенофобські настрої в Криму багато в чому мають своїм підґрунтям заполітизовану ситуацію на півострові, – вважає журналіст Володимир Притула. І об’єктами таких зазіхань часто стають кримські татари і навіть українці, які є в Автономній Республіці меншинами.

Щоправда, останнім часом, на думку помічника Міністра внутрішніх справ України з прав людини в АРК Марини Новікової, ситуація в Криму, пов’язана з питанням расової нетерпимості, покращилася, завдяки профілактичній роботі кримських правоохоронців серед радикально налаштованої молоді. Зокрема, М. Новікова відзначила, що вже з вересня минулого року в Криму в системі службової професійної підготовки співробітників міліції особового складу кримських правоохоронних органів проходять заняття з профілактики расової нетерпимості на території автономії. «Сьогодні ми тримаємо ситуацію під контролем. Я думаю, профілактика зіграла свою благу справу»,  –зазначила М. Новікова.

Помічник Міністра внутрішніх справ України з прав людини по Харківській області Юрій Чумак надав інформацію про ситуацію з розповсюдженням расизму та ксенофобії на Слобожанщині, підкресливши, що мають місце протилежні процеси, які протікають одночасно: з одного боку, певні русофільські настрої значної частини населення призводять до того, що жертвами актів вандалізму стають українські історичні пам’ятки, а з іншого – останнім часом піднімають голову праворадикальні угрупування скінхедів неонацистського толку, боротьба з якими ведеться дуже мляво. Крім того, Ю. Чумак розповів про систематичну роботу, що ведеться на рівні Управління моніторингу дотримання прав людини Апарату Міністра МВС відносно запобігання розповсюдженню мови ворожнечі.

Разом з тим, Є. Захаров зауважив, що найбільш дискримінованою етнічною групою в Україні залишаються роми. Крім того, існує дискримінація за віком і станом здоров’я, але цим питанням, на думку правозахисника, в нашій країні приділяється занадто мало уваги.

Учасники «Круглого столу» дали відповіді на численні запитання журналістів, а по закінченні заходу Євген Захаров, Володимир Притула та Юрій Чумак були запрошені на телепрограму кримськотатарського каналу «Мейдан», присвячену означеній тематиці.

 

Див. також:

В Крыму наблюдается рост ксенофобии и расизма

 

ФОТО А. Османова

 Поділитися