MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Фахівець з Чорнобиля: Атом не буває мирний

26.04.2009    джерело: www.bbc.co.uk
Ми живемо під час Чорнобиля, а не жили, бо період розпаду триває тисячоліття. Тому ми мусимо дати знання дітям

У дні, коли в Україні відзначають 23-тю річницю Чорнобильської катастрофи, Бі-Бі-Сі запросила до розмови про наслідки аварії голову правління благодійного Фонду «Спасіння дітей України від Чорнобильської катастрофи», експерта Національної комісії радіаційного захисту населення при Верховній Раді, біолога Наталію Преображенську, яка рішуче проти розвитку атомної енергетики.

Пані Преображенська твердить, що лікарі визнали, що рівень онкологічних захворювань в Україні значно зріс за рахунок Чорнобиля. Вона закликає до створення державної програми «Здорова нація» і звинувачує владу в браку уваги до проблеми Чорнобиля.

Розмова велася про страхи і надії пов’язані з атомною енергетикою, яка сьогодні у світі, як виглядає, відроджується, та про те, чи відчуваються наслідки аварії на ЧАЕС в Україні сьогодні?

Нижче подається виклад частини програми, яка лунала 24 квітня.

Н.Преображенська: Мені здається, що правда про Чорнобильську аварію і досі не вийшла на поверхню… Зараз фахівці сперечаються чи залишилось там ядерне паливо, чи ні? Говорять, що всього 3-4% викинулось, а багато фахівців кажуть, що всі 192 тонни вийшли на поверхню. А це дуже важливо. Якщо дійсно шахта порожня, якщо там немає ядерного палива, це значить, що воно все вийшло на поверхню, облетіло всю Землю. Японські автори довели, що 19 травня 1986-го року в грудному молоці матері (в Японії) були знайдені чорнобильські радіонукліди. Тому сьогодні треба переглянути, які дози отримали ліквідатори в перший рік.

За 23 роки дуже багато не зроблено, не зроблено свідомо, бо люди, які це замовчували, продовжують сидіти в своїх кріслах. Це питання потребує серйозного фахового розгляду. Нових фахівців немає. В Україні не можна будувати більше ніяких атомних станцій.

Бі-Бі-Сі: Ви - голова правління благодійного Фонду «Спасіння дітей України від Чорнобильської катастрофи». Ви вважаєте, що дітей в Україні і далі треба «спасати» від наслідків Чорнобильської аварії?

Н.Преображенська: Після Чорнобильської катастрофи ми живемо на тій же території, я маю на увазі 12 областей, забруднених радіонуклідами і тому діти, які там проживають, хворіють і це вже діти, які тоді були дітьми. Наведу приклад: багато людей, евакуйованих з Прип’яті, живуть в Києві. Ми перевірили 115 дітей, які були народжені у тих людей, які в дитячому віці були опромінені. І всі ці 115 діточок – хворі. У них – по 3-4 захворювання. У них – букет, як у дорослого 40-річного чоловіка.

Бі-Бі-Сі: І ви пов’язуєте це виключно з Чорнобильською аварією?

Н.Преображенська: Абсолютно.

Бі-Бі-Сі: Але ж зараз багато інших чинників, пов’язаних з екологією, можуть впливати на здоров’я дитини. Як ви можете точно встановити зв’язок з Чорнобильською аварією?

Н.Преображенська: Такі страшні хімічні елементи як стронцій і цезій, які фактично дуже близько стоять до кальцію і калію, вони увійшли в кісточки, в м’язи людей, і їх можна визначити. Безумовно, є загальна екологічна сума, яка діє на людину, але те, що Чорнобиль зробив свою страшну «лєпту», це безумовно.

Бі-Бі-Сі: В останньому звіті ООН найбільшою шкодою від аварії на ЧАЕС називалися психологічні наслідки.

Н.Преображенська: МАГАТЕ повинне займатися безпекою АЕС, а не пропагувати ядерну енергетику. Моя стаття в Америці була надрукована про упередженість цього звіту. Тоді не було дослідження здоров’я ліквідаторів. Десятиденне опромінення навколишнього середовища накрило своїм чорним крилом усю планету. Радіонукліди летіли через усю Європу. Вони були в Скандинавії, в Туреччині, в Африці, в Бразилії.

Бі-Бі-Сі: Як радіація впливає на клітини?

Н.Преображенська: Вона руйнує ДНК. Потім геном фактично руйнується і всі поламки будуть передаватися на третьому-четвертому поколінні. Для мене, як для біолога, який працює з такими людьми, головне – профілактична робота з усім населенням. Багато людей переїхали в чисті райони. Якщо батько, або мати були опромінені, у них зараз цього не видно, але воно може позначитися на дитині. Лікарі визнали, що рівень онкологічних захворювань дуже зріс саме за рахунок Чорнобиля.

Бі-Бі-Сі: Йдеться про рак щитовидної залози?

Н.Преображенська: Так, але також ВООЗ визнала, що рак грудей також пов’язаний з Чорнобильською катастрофою. Більше того, урологи довели, що рак сечового міхура у чоловіків теж пов’язаний з Чорнобильською катастрофою.

Бі-Бі-Сі: Поясніть такий парадокс. Люди, які живуть в Чорнобильській зоні, їм по 80 років, воно добре себе почувають, ловлять рибу там, вирощують городи. Чому?

Н.Преображенська: Правильно, але діточки там не живуть. Дитина росте і, коли кісточки ростуть - це кальцій. А у старших людей зупинився обмін речовин, вони не ростуть і стронцій в їхні кісточки не входить. А дитина бере з води, з їжі.

Юрій з Києва: Треба більше пояснювати наслідки, знайомити з сучасним станом. Має бути освітня програма. Я 13 років працював в зоні відчуження. З розмов з людьми я бачу, що люди говорять про те, чого не розуміють.

Н.Преображенська: Ми живемо під час Чорнобиля, а не жили, бо період розпаду триває тисячоліття. Тому ми мусимо дати знання дітям. Було б дуже гарно, якби це знали чиновники, вони абсолютно неграмотні, вони міняються. Вони не знають справжнього стану зараз. Вони мусять думати про те, що б у тих дітей була гарна вода. Звідки на базарі привезені овочі, гриби? Води чистої взагалі немає в Україні.

Бі-Бі-Сі: Як вирішити цю проблему?

Н.Преображенська: Потрібне бажання, плани. Я з трибуни парламенту звернулася до президента, до депутатів, прийміть нас. Ми вам скажемо те, чого ви не чули. Ви думаєте вони почули? Ні. Ми вимагаємо державного підходу до створення програми «Здорова нація», бо в нас немає відповідальності. У нас міняються міністри. Поставити людину, відповідальну. Один раз на рік дають тригодинні слухання в парламенті і один раз на рік згадують, що був Чорнобиль.

Бі-Бі-Сі: Преса пише зараз, що зараз багато районів стають набагато чистішими, навіть є пропозиції звузити Чорнобильську зону. Як ви до цього ставитесь?

Н.Преображенська: У штаті Невада в Америці коли це було, то там взагалі 5 років ніхто не підходив. А ми увесь час хочемо працювати на забруднених землях. На забруднених землях можна вирощувати тільки рапс. Багато грошей витрачено на очищення, але жодного кілометра немає чистого.

 Поділитися