MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Подібні статті

На захист волонтерського руху, — заява групи ‘Першого Грудня’‘Членові Гельсінської групи на волі бути не можна було: якщо закінчувався термін — йому робили нову справу’, — Василь ОвсієнкоЦерковне підпілля, рух ‘Атеш’, неприязнь до вобли — дайджест російських протестівАвдіївку обстріляли, рух потягів обмеженоЗаконопроєкт про СБУ неприйнятний, його треба поховатиПомер Василь-Іван ШовковийРада ухвалила правила дорожнього руху для осіб на інвалідних візкахРФ: Про ліквідацію Руху «За права людини». Заява Міжнародного МеморіялуЧому Україна рухається в ЄС, а судді і прокурори залишаються в радянському минулому?!Мінімум грошей, але хочеться мати власне житло: скільки коштують будинки в селах України7 липня 2018 р. помер Левко Лук’яненкоОдин з лідерів татарського національного руху Рафіс Кашапов залишив РосіюВідкритий лист колишніх політв’язнів – учасників демократичного руху в Радянському Союзі у зв’язку з відкриттям в Москві пам’ятника жертвам політичних репресійЗвернення до Президента УкраїниПроблеми з порушенням права ВПО на реєстрацію у їх нерухомому майні на окупованій території потрібно вирішити якнайшвидче«Закон Савченко» - помилка чи рух вперед?Особливості правового режиму нерухомого майна у квазідержавах ЛНР і ДНРГромадська організація ініціює створення ради ексертів: "РУХ БОРОТЬБИ З КОРУПЦІЄЮ". Прес-релізЕтичні засади правозахисного руху в Україні 60–80-х рр. ХХ ст.Помер Сергій Бабич (13.12.1939 – 24.08.2016)

Розсекречено документи КГБ про Народний рух України

03.09.2009    джерело: www.ssu.gov.ua
"СБУ вперше розсекречує і оприлюднює документи 20-літньої давності, які показують умови відродження української незалежності 1991 року, розповідають про створення та діяльність Народного руху України"

3 вересня 2009р. у Службі безпеки відбулися громадські історичні слухання, присвячені 20-літтю Народного руху України. Перед присутніми виступили відомі громадсько-політичні діячі Іван Драч та Іван Заєць, доктор історичних наук Геннадій Боряк та співробітник Архіву СБУ Олександр Лошицький.

Відкриваючи слухання директор Архіву СБУ Володимир В’ятрович наголосив: «СБУ вперше розсекречує і оприлюднює документи 20-літньої давності, які показують умови відродження української незалежності 1991 року, розповідають про створення та діяльність Народного руху України. Відсьогодні всі вони доступні у Відкритому електронному архіві СБУ».

Співробітник Архіву Олександр Лошицький звернув увагу на документи другої половини 1988 року, в яких КГБ інформувало партію про ініціативи створення в Україні широкого громадського об’єднання, аналогічного прибалтійським народним фронтам. Комітет боявся впливу на учасників національно-демократичного руху закордонних українських центрів, зокрема ОУН. «Створення 1989 року Народного руху сприйнялося з великим ентузіазмом по всій Україні, – зазначив O. Лошицький, – документи КГБ інформують про активну діяльність осередків Руху у Київській, Дніпропетровській, Черкаській, Харківській, Хмельницькій та Кримській областях».

КГБ цілеспрямовано перешкоджав діяльності активістів руху: «В соответствии с указаниями КГБ СССР, МВД СССР и Прокуратуры СССР предотвращена попытка Черновола, Горыня и Геля принять участие 10-14 декабря с.г. в «семинаре независимых общественных организаций стран-участниц хельсинского процесса по гуманитарным вопросам» в г. Москве, где Черновол должен был возглавить «секцию национальных проблем» и выступить с докладом провокационного содержания, – йдеться у звіті. – Органами КГБ осуществляются мероприятия по дальнейшему контролю за поведением Черновола, ограничению и документированию его инспираторской деятельности, компрометации среди единомышленников».

Не маючи можливості цілком припинити діяльність активістів національно-демократичного руху, КГБ намагався вплинути на його подальший розвиток: «Через оперативные возможности оказывается положительное воздействие на инициаторов создания «Народного фронта», – процитував архівіст документ, – с целью побуждения их к согласованию программных документов с партийными органами».

Проте, це вже була деградація комуністичної системи та її органів безпеки. І вже 24 серпня 1991 року українську незалежність завдяки широкому розвитку національно-демократичного руху було відновлено.

У Галузевому державному архіві СБУ усього віднайдено 250 документів КГБ про ситуацію в Україні наприкінці 1980-х – на початку 1990-х років. Але, за словами дослідників, це лише незначна частина документів, які розповідають про роль Руху в здобутті незалежності. Більшість документів втрачено. Існують гіпотези про вивезення їх до Москви в останні дні існування Союзу. СБУ розсекретила документи, які підтверджують знищення величезної кількості матеріалів того часу. На виконання наказу КГБ СССР № 0150 1990 року повністю знищено безцінні документи оперативного документування – відео і кінозйомки, фотографії найбільш важливих подій, велелюдних акцій та маніфестацій. 24 травня 1991 року майже одночасно знищено масив матеріалів КГБ про І та ІІ з’їзди Народного Руху, найважливіші рухівські акції.

Директор Центрального державного архіву громадських об’єднань України Володимир Лозицький, який також збирав документи, що стосуються діяльності Руху, зазначив: «Документів, які б відбивали ту величезну роботу, яку проводив Народний Рух, немає. Пройде час, і наступному поколінню буде ні по чому вивчати сучасну історію».

Попри непоправні втрати, документи Архіву СБУ показують розмах українського національно-демократичного руху кінця 1980-х - початку 1990-х, завзяту боротьбу із ним радянських органів безпеки.

«Ці документи розбивають міфи, зокрема, про те, що Рух робив КГБ. Служба безпеки України повинна поставити питання Москві про повернення документів», - наголосив народний депутат України Іван Заєць. 

Активний учасник тих подій письменник Іван Драч згадав, наскільки серйозним був опір з боку влади: на півтори тисячі учасників з’їзду рухівців було мобілізовано 15 тисяч правоохоронців. «Треба було дуже віртуозно грати у всіх ситуаціях, стежити в тому числі і за тим, що відбувається з документами. Але всюди були люди, які нам симпатизували і такі, що противились нашій діяльності».

З архівними документами про діяльність Народного руху України можна ознайомитися в системі Відкритого електронного архіву СБУ, який є в кожному обласному центрі України. Матеріали з архіву також будуть представлені на виставці 12 вересня у Національному палаці «Україна». Крім того, СБУ спільно з Інститутом історії України Національної академії наук України готує до видання збірку цих документів.

Прес-центр СБ України

 Поділитися