MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Уроки першого туру

26.01.2010    джерело: www.vgoru.org
Дементій Білий
Головна думка спостерігачів КВУ: голосування відбулося чесно й виявило всі можливі загрози другого туру

Херсонська обласна організація КВУ за допомогою своїх партнерів, зокрема, експертів Молодіжного центру регіонального розвитку, провела спостереження за ходом голосування на виборчих дільницях Херсонщини. У ньому взяло участь близько п’ятдесяти членів організації, що працювали в усіх виборчих округах.
Для охоплення більшої кількості виборчих дільниць представники КВУ проводили спостереження по окремих мікрорайонах. Координацію та збір інформації вела “гаряча лінія” обласного відділення КВУ та три мобільні групи. Всі спостерігачі здійснювали свої функції як громадські журналісти газети “Вільний вибір”. До “гарячої лінії” надходила інформація і від інших спостерігачів.

Головна думка спостерігачів КВУ: голосування відбулося чесно й виявило всі можливі загрози другого туру.

Голосування без грубих порушень

У цілому день голосування, за інформацією спостерігачів КВУ, минув спокійно. Зранку члени виборчих комісій на деяких дільницях спробували встановити “тоталітарний” режим відносин зі спостерігачами, в результаті чого декількох з них навіть спробували видалити з дільниць. І кожного разу за абсолютно абсурдними звинуваченнями: з них вимагали якусь додаткову реєстрацію, що не передбачена законом. Після відповідних роз’яснень всі інциденти були залагоджені.
Також в кількох районах області зафіксували випадки незаконної передвиборчої агітації. Так, в Скадовському районі невідомі “прикрасили” підходи до виборчих дільниць червоними стрічками. Біля багатьох дільниць цього ж району чомусь стояли машини “Аварійної служби газу” з синіми прапорцями Віктора Януковича. Ці автомобілі бачили навіть у селах, де газу ніколи й не було. А в Херсоні невідомі масово розклеїли листівки із зображенням пана Тягнибока. І, нарешті, у деяких автобусах та машинах, що на кошти приватних осіб підвозили виборців до дільниць, були прапорці із символікою Віктора Януковича. В одному з останніх випадків на зауваження нашого спостерігача водій автобуса одразу ж зняв усі ознаки агітації.

Міліція з народом

Зазвичай на кожних виборах фіксувалося кілька випадків, коли намагання громадських спостерігачів поновити законність на дільницях завершувалися спробами міліції видалити їх. Голосування 17 січня, за нашою інформацією, обійшлося без цієї сумної традиції. Хоча спроби членів виборчих комісій та деяких офіційних спостерігачів залучити працівників правоохоронних органів до “розбірок” із “галасливими” громадськими активістами траплялися, але щоразу представники міліції, розібравшись в ситуації, не втручалися у виборчий процес. Це – добрий знак.

Масові фальшування попереду?

Представники КВУ, що спостерігали за ходом голосування, не зафіксували незаконних спроб втручання у виборчий процес з боку штабів кандидатів у Президенти чи органів влади, хоча напередодні доволі голосно звучали заяви окремих політиків про ймовірну тотальну фальсифікацію.
Необхідно зазначити: за деякою інформацією, що надходила в першу чергу зі студентських гуртожитків, невідомі особи готувалися до масового скуповування голосів. Ці наміри, за даними наших спостерігачів, не були здійснені. До речі, майже така ж ситуація була й на минулих президентських виборах, коли напередодні першого туру до спостерігачів надходили тривожні факти про підготовку масових фальсифікацій, але більшість цієї інформації потім не підтверджувалася. Хоча вже під час другого туру всі “домашні заготовки” були реалізовані на “повну котушку”…
Необхідно також зазначити, що на окремих дільницях офіційні представники, зокрема, від кандидата Юлії Тимошенко, робили спроби перешкодити незалежному громадському спостереженню. Зокрема, довірена особа від Юлії Тимошенко у Каховському виборчому окрузі, за інформацією представників КВУ, намагалася перешкодити виконанню міжнародним спостерігачем його обов’язків і навіть у приватній розмові погрожувала йому. В Херсоні інший спостерігач від БЮТу на виборчій дільниці № 66 округу № 185 (середня школа № 27) брутально втручався у роботу вже громадського журналіста. Будемо сподіватися, що у другому турі не буде намагань перешкодити вільному спостереженню, а інформація про спроби підкупу залишиться в статусі чуток.

Усі конфлікти були прогнозовані

На жаль, порушення на виборах були. І досить багато. Всі вони прогнозувалися ще влітку минулого року під час прийняття нової редакції Закону “Про вибори Президента України”.
У першу чергу це – можливість масового включення виборців до списків. За підрахунками спостерігачів КВУ, на більшості дільниць у день голосування було додатково включено від 3 до 5 відсотків виборців.
В другу чергу це – порушення процедури голосування “вдома”. Комісії масово не вимагали навіть заяв від виборців, що не могли самостійно пересуватися. Тому траплялося, коли людина, яка за бажанням комісії мала б голосувати вдома, приходила віддати голос на дільницю й фактично змушувала членів комісій порушувати закон.
Проблемою також стала й велика кількість виборців, що за ініціативою комісій та окремих штабів були включені до списків голосуючих “на дому”. За кілька тижнів до 17 січня до виборців похилого віку приходили представники кандидата, збирали з них заяви, що вони голосуватимуть “удома”, робили ксерокопії паспортів, а в результаті у день голосування члени комісій не встигали навіть об’їхати усіх людей, масово включених представниками окремих кандидатів до списків голосування на дому.
Сумбуру додали й різноманітні рішення судів. У результаті, члени комісій на всяк випадок відмовлялися йти до виборців, що не мали усього пакету необхідних довідок та аргументували це своїм небажанням “сидіти у тюрмі”.

Найбільша загроза: включення виборців до списку в день голосування

Головна проблема у цьому масовому включенні та, що не було жодної можливості перевірити – чи цих “новоприбульців” не включили часом до списків деінде на іншій дільниці (нова процедура ведення реєстру за певного ставлення до справи таке допускала).
Особливо багато таких включень було там, де погано спрацювали відділи ведення державного реєстру виборців. Наприклад, студенти аграрного університету масово не потрапили до уточнених списків, і їх включали безпосередньо в день голосування. Не потрапило до списків багато молоді в інших місцях. Надійшло чимало скарг на дії ведення реєстру в Суворовському районі Херсона. Були й інші випадки. Наприклад, наші спостерігачі спілкувалися з Валерієм Звєрєвим, який сам себе назвав “людиною-привидом”. Він з 2004 р. не зміг жодного разу проголосувати. Щоразу йому відмовляли на підставі того, що його немає у списку виборців. Цього разу йому знову відмовили.
Закон чітко забороняв комісіям своїми рішеннями включати виборців до списків у день голосування. Але члени ЦВК, віднайшовши “лазівку”, наполягали на можливості такого включення, й за усними(!) розпорядженнями членів окружних виборчих комісій, дільничним пропонувалося включати виборців на підставі реєстрації за місцем проживання на розсуд голів комісій.
Тож виборчі комісії опинилися в досить тяжкій ситуації й, на жаль, більшість їх членів погодилася включати до своїх списків “гамузом” усіх бажаючих. І цим одразу ж створили підстави для можливості визнання голосування на своїх дільницях недійсним. Сумно, але така ситуація влаштовувала всіх представників кандидатів на місцях.
Тому мені хочеться подякувати всім тим комісіям, які чітко дотримувалися процедури включення виборця до уточненого списку в день голосування. Це можна було зробити або за рішенням суду, або за офіційним повідомленням відділу ведення реєстру виборців.

Вибори: хороші ознаки

Спостерігачі від КВУ фіксували збільшення прикладів професійного підходу членів виборчих комісій до виконання своїх обов’язків. Нам було приємно бачити чітку роботу, дотримання всіх процедур та відповідальність членів комісій.
Зокрема, особисто я із великим задоволенням спостерігав за підрахунком голосів на виборчій дільниці № 13 виборчого округу № 185 ( школа № 32). Підрахунок голосів проводила Тамара Гімпель. Взагалі, за майже п’ятнадцять років спостереження за виборами, це був другий випадок такої чіткої роботи комісії.
І це вселяє надії.

Дементій Білий, голова Херсонської обласної організації Комітету виборців України

 Поділитися