MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Запровадження іменних залізничних квитків є неправомірним обмеженням свободи людини

13.04.2010    джерело: www.helsinki.org.ua
Відкрите звернення українських громадських організацій. Запрошуємо приєднуватися

Прем’єр-міністру України

Миколі Азарову

 

Міністру внутрішніх справ України

Анатолію Могильову

 

Запровадження іменних залізничних квитків є неправомірним обмеженням свободи людини

 

Ми, громадські організації, що підписалися нижче, виступаємо проти запровадження іменних залізничних квитків.

Нещодавно МВС повідомило про намір знову запровадити внесення паспортних даних до залізничних квитків.[1] Свої дії міліція аргументує необхідністю боротися зі злочинністю та тероризмом.

 

Проте з цими аргументами не можна погодитися через наступне.

Запровадження повного контролю за пересуваннями громадян характерне для поліцейських держав, а не держав демократичних, що поважають й дотримуються прав людини.

 

На сьогодні в Україні відсутній захист персональних даних. Немає відповідного законодавства та належної адміністративної практики. У таких умовах є небезпечним зібрання в одній базі даних інформації про всі пересування осіб залізничним транспортом. Це, зокрема, може бути використано для стеження за політичною опозицією.

Тому, у теперішніх умовах, запровадження іменних залізничних квитків становите порушення права на приватність (приватне життя), гарантоване Конституцією України та Європейською Конвенцією про захист прав людини.

 

Окрім цього, це нововведення істотно обмежує свободу пересування. Особа, документи якої, наприклад, втрачені, не може скористатися залізничним транспортом. Законодавство чітко визначає, що свобода пересування не може обмежуватися через відсутність тих чи інших документів.

 

Обґрунтованими є сумніви в ефективності цього заходу у боротьбі зі злочинністю. Очевидно, що організована злочинність та терористичні організації, якими лякає нас МВС, є достатньо озброєними, щоби використовувати підроблені посвідчення особи. Отже, здебільшого, це нововведення ніяк не вплине на їхню злочинну діяльність.

 

Окрім порушень прав людини, такі нововведення серйозно ускладнюють повсякденне життя громадян. Необхідно постійно при собі мати паспорт, не можна без документу особи купити квиток чи сісти у поїзд, оскільки провідники перевіряють відповідність особи та прізвища на квитку. Особливо сильно ці складнощі проявляються при організації групових подорожей або подорожей іноземців, оскільки стає неможливим заздалегідь купувати квитки. Безліч незручностей може нести й проблема неправильного внесення прізвища до квитка. Нововведення збільшить черги до залізничних кас, оскільки через введення даних про особу, подвоїться час продажу квитка.

 

Попередній досвід існування іменних квитків показує, що це нововведення жодним чином не торкнеться спекулянтів квитків, котрі успішно обходили ці правила й до 2007 року, коли його було скасовано. Вони записували ваші данні і через 10 хвилин приносили вам необхідний квиток. Тому боротьба із спекуляцією має йти не шляхом обмеження можливостей подорожуючих громадян, а організацією роботи проти організованих злочинних мереж, які нею займаються.

 

Ставлення міліції до усіх пасажирів, як до потенційних злочинців є принизливим і у чергове свідчить, що МВС України будує свою діяльність на принципах неповаги та порушення фундаментальних прав людини.

.

Ми, організації, що нижче підписалися, представляючи інтереси громадян України, висловлюємося категорично проти нової ініціативи МВС щодо обов’язкового внесення паспортних даних до залізничних квитків.

 

1)  Українська Гельсінська спілка з прав людини

2)  Харківська правозахисна група

3)  Міжнародний жіночий правозахисний центр «Ла Страда – Україна»

4)  Інститут правових досліджень та стратегій (м. Харків)

5)  Громадська правозахисна організація "Справедливість"

6)  Проект «Без кордонів» Центру «Соціальна Дія» (м. Київ)

7)  Громадський комітет захисту конституційних прав та свобод громадян (Луганськ)

 

Запрошуємо організації приєднуватися до цього відкритого звернення на сайті Української Гельсінської спілки з прав людини, підписуючи коментар повною назвою вашої організації.

Усі підписи будуть додані до звернення, котре буде надіслано 19 квітня 2010 року.

 

[1] Див. офіційне повідомлення: http://mvs.gov.ua/mvs/control/main/uk/publish/article/319925;jsessionid=C8EC03B708A890393ED46532A42A7A60

 Поділитися