MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Міліція шукає, пацієнти потерпають

13.04.2010   
Володимир Бацунов
В Одесі, вперше в Україні внаслідок дій міліції відбулося переривання замісної підтримувальної терапії, що привело до погіршення стану здоров’я пацієнтів і є явним порушенням їхнього права на отримання лікування.

Минулого місяця в Одесі відбулися, м’яко кажучи, неприємні події – внаслідок втручання співробітників Малиновського РУ ОМУ ГУМВС було призупинене виконання програми лікування замісною підтримувальною терапією (ЗПТ), життєво необхідної для наркозалежних пацієнтів, на базі Одеського обласного наркологічному диспансеру (ООНД).

Спочатку кілька слів пояснення. Замісна підтримуюча терапія – це такий вид лікування, при якому використовуються натуральні й синтетичні препарати, що мають дію, схожою з дією морфіну чи героїну. Якщо їх правильно дозувати, вони не викликають ейфорії, ефекту розслаблення чи знеболення. Дані досліджень свідчать, що замісна терапія зменшує кількість інфікування ВІЛ/СНІД, зменшує рівень злочинності, частоту інфекційних захворювань і смертність, пов’язану з наркотиками, покращує загальний стан пацієнта: соціальний, фізичний і психічний. ЗПТ дозволяє людині жити здоровим життям, перебуваючи на стабілізуючому медичному препараті замість небезпечного забороненого наркотику. За бажанням пацієнта під наглядом лікаря можливе поступове зменшення дози медикаменту, навіть повна його відміна.

Зараз діє Загальнодержавна програма забезпечення профілактики ВІЛ-інфекції, лікування, догляду та підтримки ВІЛ-інфікованих і хворих на СНІД на 2009–2013 роки (затверджена Законом України від 19.02.09 № 1026-VI), в рамках якої на сьогодні понад 5200 пацієнтів в Україні отримують лікування ЗПТ. Понад 200 таких пацієнтів лікується на базі Одеського обласного наркологічного диспансеру. Cпіввиконавцем загальнодержавної програми є МБФ «Міжнародний Альянс з ВІЛ/СНІД в Україні».

11 березня на території диспансеру співробітниками Малиновського райвідділу міліції була затримана реґіональна координаторка «Альянсу» в Одеській області Т. А. (яка також є пацієнткою програми ЗПТ) нібито за підозрою у незаконному зберіганні наркотиків, був проведений особистий обшук та обшук за місцем проживання. Жодних наркотичних засобів знайдено не було, але Тетяну більше 30 годин тримали у райвідділі, коли ж відпустили, навіть не вибачились. Стан її здоров’я значно погіршився через психологічну травму внаслідок затримання.

Також працівниками міліції з диспансеру була вилучена медична документація, накладено арешт на лікарський препарат, який мається видаватися хворим щодоби. В результаті більше ніж 200 пацієнтів (половина з яких ВІЛ-інфіковані) були позбавлені життєво-необхідного лікування, і це спричинило серйозну загрозу їх здоров’ю.

12 березня на «Телефонну лінію довіри з питань ЗПТ» стали звертатися пацієнти ООНД зі скаргами, що кабінети ЗПТ не працюють і невідомо коли працюватимуть, оскільки міліція затримала медпрацівників і вилучила препарати.

Уже 11 березня вхід на перший поверх диспансеру, де знаходяться кабінети ЗПТ, був закритий: там працювали співробітники міліції і нікого туди не пускали. Про проведення перевірки керівників навчального закладу повідомлено не було, особи, які проводили перевірку, адміністрації не представились. Внаслідок втручання в роботу ООНД працівників Малиновського райвідділу міліції другої половини дня була припинена ЗПТ, деякі працівники диспансеру були затримані просто на робочих місцях. Працівники міліції провели допити працівників стаціонару, при цьому не представились, обпечатали кабінети лікарів, ординаторську, кабінети ЗПТ, кабінет головної медсестри.

13 березня адміністрація диспансеру звернулася до начальника Малиновського райвідділу міліції М. Г. Піщанського з проханням про повернення лікарських засобів для забезпечення лікування хворих на опіоїдну залежність. У видачі препаратів було відмовлено.

Оскільки більшість медпрацівників кабінетів ЗПТ були затримані працівниками міліції, було призначено виконуючих обов’язки заарештованих працівників, а також видані накази про поновлення роботи кабінету ЗПТ. Було отримане повідомлення з міліції, що 16 березня в. о. головної медичної сестри може отримати в міліції вилучені препарати. 16 березня в. о. головної медсестри К. прибула до райвідділу ще до дев’ятої години ранку, але ліки їй видали лише близько дванадцятої години. До цього часу препарати ЗПТ хворим не видавалися! З дев’ятої години ранку майже 200 пацієнтів, в тому числі й працюючі, знову чекали біля будівлі диспансеру поновлення лікування, не знаючи, коли вони отримають препарати.

Робочі кабінети лікувального закладу, в яких знаходиться документація пацієнтів ЗПТ, які отримували препарат «Метадол», були обпечатані п’ять діб, документацію пацієнтів, які отримували препарат «Еднок», повернули лише 19 березня після письмового звернення адміністрації диспансеру.

Вперше в Україні внаслідок дій міліції відбулося переривання замісної підтримувальної терапії, що привело до погіршення стану здоров’я пацієнтів і є явним порушенням їхнього права на отримання лікування.

З другої половини дня 11 березня до вечора 13 березня пацієнти не мали можливості отримувати препарати взагалі, а далі, до 18 березня, отримували зменшені дози, що призвело до значного погіршення стану їх здоров’я. У повному обсязі програма ЗПТ була поновлена лише з 18 березня.

Були також помічені випадки брутального тиску на пацієнтів з боку працівників міліції. Так, один вкрай наляканий пацієнт поскаржився, що на території диспансеру його зупинили працівники міліції, пред’явили службові посвідчення й вимагали від нього винести пігулки «Метадолу», погрожуючи затриманням на три доби в разі невиконання вимоги.

І хоча під час проведення оперативно-слідчих дій було виявлено ряд порушень чинного законодавства щодо обігу лікарських наркотичних засобів, інформація щодо можливих фактів збуту наркотиків не знайшла свого підтвердження.

Ясно, що люди, які перебувають у наркотичній залежності й лікуються за програмою ЗПТ, і з тих чи інших причин не мають можливості отримати препарат, відчуватимуть справжнісіньку «ломку» (синдром відміни). Виникає реальна небезпека того, що ці люди стануть шукати можливість цю ломку зняти за допомогою не завжди безпечних і законних засобів. І це може статися через втручання держави. До того ж, подібні ганебні факти можуть стати на заваді виділенню коштів міжнародних донорів на боротьбу із соціально-небезпечними хворобами – СНІДом і туберкульозом.

Коментарі, як на мене, зайві. Проте, згідно останньої інформації з Одеського обласного наркологічного диспансеру, втручання міліції в реалізацію програми ЗПТ в останній час поновилося.

 Поділитися