MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Порушення прав людини в психіатричних закладах Криму.

25.05.2010    джерело: www.hrw.org
У зверненні до Генпрокурору, Х’юман Райтс Вотч висловлює занепокоєння з приводу погроз проти активіста за права інвалідів, Андрія Федосова, які виникли в результаті його роботи з документації умов життя інвалідів в декількох психіатричних закладах Криму

5 травня 2010

Прокурору Олександру Медведко,
Генеральний Прокурор Украіни,

Вища рада юстиції,
04050, Київ-50, вул. Артема 89

Шановний пане,

Х’юман Райтс Вотч серйозно занепокоєна нещодавніми повідомленнями про погрози проти активіста за права інвалідів, Андрія Федосова, які виникли в результаті його роботи з документації умов життя інвалідів в декількох психіатричних закладах Кримського півострова. Ще більше занепокоєння викликає той факт, що занедбані умови життя в лікувальних закладах, задокументовані паном Федосовим, є серйозною проблемою, яка потребує невідкладної уваги. Ми спонукаємо Вас прийнятти кроки щодо розслідування обох справ: справи про погрози проти пана Федосова і справи про умови життя в психіатричних закладах Криму, особливо у cвітлі нещодавньої ратифікації Україною Конвенції ООН про правa інвалідів (CRPD).

Пан Федосов та його організація "Юзер" (Українська організація користувачів психіатричної допомоги) провели моніторинг умов проживання в шістьох державних психіатричних лікарнях Криму. Умови проживання в трьох із цих закладів - в Кримській Державній Психіатричній Лікарні № 2, в Кримській Державній Психіатричній Лікарні № 4, та в в місті Феодосія - відвіданих протягом тижня, з 19-го по 23-тє квітня, були настільки низькими, що організація звернулася до Кабінету прокурора із проханням провести розслідування цієї справи. Зі слів пана Федосова та згідно опитувань проведених серед хворих, санітарні умови проживання в цих трьох закладах жалюгідні, і хворі всіх трьох закладів зазнають фізичної надруги від працівників цих закладів. Пан Федосов доповів Х’юман Райтс Вотч про сильний запах екскрементів в одному із закладів; в іншому, декілька пацієнтів були замкнені за ґратами і змушені використовувати відра замість туалетів. Пацієнти в третьому лікувальному закладі скаржилися на відсутність доступу до чистої проточної води і на те, що вони отримували одне відро води кожні десять днів для того, щоб помитися. Також, всі хворі цього закладу скаржилися на періодичні побиття. В усіх лікувальних закладах, хворі не мали можливості усамітнитися, вклучаючи у ванній кімнаті.

Такі умови підпадають під заборону нелюдських та принизливих умов поводження з хворими, які містяться у Міжнародному пакті громадянських та політичних прав (ICCPR) та Конвенції проти тортур (САТ). Стаття 10 Міжнародного пакту громадянських та політичних прав зазначає, серед іншого, що "[а] всі особи, позбавлені волі, мають право на гуманне поводження і поважання гідності, властивої людській особі." Цей принцип гідності і поваги є одним з фундаментальних принципів Конвенції ООН про правa інвалідів. Такі умови існування порушують право на фізичну і психологічну недоторканність, право на заборону брутального поводження та експлуатацію людей з обмеженою дієздатністю, що є основою Конвенції ООН про правa інвалідів . Х’юман Райтс Вотч закликає Ваше державне керівництво провести розслідування умов проживання в усіх державних та приватних психіатричних закладах та вжити необхідних заходів для забезпечення повної поваги та адекватного ставлення до людей з обмеженною дієздатністю в цих закладах.

Ми також закликаємо Вас провести розслідування щодо погроз проти пана Федосова. Пан Федосов доповів Х’юман Райтс Вотч про отримання двох телефонних дзвінків у неділю, 25-го квітня, після того, як він оприлюднив інформацію на своїй сторінці Фейсбук про намір подати скаргу до Кабінету прокурора про умови існування хворих в трьох психіатричних закладах, які пан Федосев відвідав на минулому тижні. Чоловік, який представився Ніколаєм Васільєвічем, але не повідомив свого прізвища, попередив, щоб він не опубліковував своєї заяви, погрожуючи тим, що здоров’я Федосова може бути під загрозою. Пан Федосов повідомив Кабінет прокурора про погрози тa виїхав з Криму у цілях безпеки. Незалежний моніторинг в психіатричних закладах є важливою гарантією забезпечення правa недієздатної людини, яка проживає у лікувальному закладі, на повноцінне життя. Увагa та участь суспільства у процесі моніторинга для CRPD є широко визнаним фактом у cтатті 33 даної Конвенції. Такі погрози, які були зроблені проти пана Федосова, позбавляють суспільство здатності та бажання проводити моніторинг у подібних закладах.

Ми також зазначаємо, що Конвенція ООН про правa інвалідів запроваджує право інваліда на життя у суспільстві, а не в лікувальному закладі. Ми віримо, що багато людей з цих закладів могли б жити у суспільстві, якби державне керівництво розпочало процес деінституалізації і провело якісну підтримку на міському рівні. Ми закликаємо державне керівництво України до прийняття заходів із забезпечення інвалідів цими правами.

Дякуємо за Вашу увагу до цих питань. Ми спостерігатимемо за тим, як український уряд продовжуватиме забезпечувати права інвалідів у рамках співробітництва з громадянським суспільством у галузі моніторингу дотримання Конвенції ООН про правa інвалідів та державних реформ в психіатричних закладах.

З повагою,

Джозеф Емон,
Директор, Здоров’я та Права Людини
Х’юман Райтс Вотч

Cc: Копія для Шановного пана Зіновія Митника, Міністра Охорони Здоров’я

 Поділитися