MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Сьогодні їх, а завтра – вас

03.06.2010    джерело: www.telekritika.ua
Отар Довженко
Шановні колеги, коли ви мовчите, ви впевнені в тому, що завтра хтось так само не мовчатиме про порушення ваших прав? Сьогодні о 4 ранку «охоронці» з «Муніципальної охорони» разом із міліцією розгромили табір протестувальників, які намагались зупинити знищення харківського лісопарку імені Горького

Шановні колеги, коли ви мовчите, ви впевнені в тому, що завтра хтось так само не мовчатиме про порушення ваших прав?

Сьогодні о 4 ранку «охоронці» з «Муніципальної охорони» разом із міліцією розгромили табір протестувальників, які намагались зупинити знищення харківського лісопарку імені Горького. Попередній штурм уранці 1 червня вдалося відбити. Кількатижневе протистояння, в якому постраждали десятки людей - не лише активістів, але й наших колег-журналістів, - проходило практично без уваги центральних медіа. Подекуди траплялись сюжети або повідомлення, тему вирубки піднімали побіжно в програмі «Шустер live», однак міська влада (вона ж Партія регіонів) наполягала на цілковитій законності знищення парку, і це, видається, діяло на ЗМІ як магічне заспокійливе. Мої знайомі з Харкова телефонували й писали з відчайдушними проханнями хоч якось привернути увагу журналістів до безпрецедентного свавілля - практично щодня у зоні конфлікту лилася кров, забудовники нападали на протестувальників із бензопилами, давили екскаватором, присутня ж там міліція час від часу «пакувала» представників лише однієї сторони - вгадайте, якої.  Керівники лікарень, які приймали автомобілі швидкої допомоги з постраждалими, згодом заперечували наявність у цих людей травм... І так далі.

Здавалося б, у місці, де щосекунди можуть розчавити когось екскаватором чи розкраяти бензопилою, а лісоруби валять дерева із протестувальниками на верхівках, мусили зосередитись знімальні групи, фотографи та кореспонденти всіх ЗМІ, які хоч трохи себе поважають. А протистояння повинні були б показувати в прямому ефірі...

Аякже. 1 червня, наприклад, у Харкові знайшлася важливіша подія, про яку вирішили повідомити своїх глядачів СТБ і ТРК «Україна»: на центральній площі змонтували парк динозаврів. На погляд інших каналів, нічого настільки важливого й цікавого, що заслуговувало б на згадку в новинах, у «першій столиці» не відбувається. У п’ятницю, 28 травня, про затримання 12 активістів та загострення протистояння повідомили лише ТРК «Україна», 5 канал та «Інтер». Про баланс подбав виключно 5 канал - «Інтер» цитував представника міліції, «Україна» дала два синхрони «за» забудовників проти однієї репліки протестувальника.

Аморальна політика «невтручання», вірніше, непомічання спроб місцевих громад протистояти намаганням держави порушити їхні права, доходить до абсурду. Без сумніву, можна сперечатись, чия правда правдивіше - міської влади, яка декларує бажання поліпшити транспортну інфраструктуру міста, чи сотень небайдужих громадян, яких більше влаштовують дерева на місці 10 гектарів майбутньої дороги. Але хіба це означає, що подію такого масштабу - і з такими наслідками - можна ігнорувати або показувати побіжно, як «незначні заворушення в регіонах»?

Більш успішно - поки що - триває боротьба активістів проти вирубки дубового гаю в Херсоні, де місцева влада виділила 5 гектарів під будівництво супермаркету «Амстор». Це приклад нехай не остаточної, але перемоги громади, яка відстояла своє право дихати чистим повітрям і гуляти в лісі, а не на автостоянці перед магазином. Чи чули ви щось про цю історію у всеукраїнських новинах? Може, читали в тиражних газетах? Прочитати про це можна було хіба що в блогах та регіональних виданнях.

Не хочеться бути банальним, але доведеться, бо розуміння таких очевидних речей у колег немає. Чим частіше ви визнаватимете «неформатом» прояви громадянської активності, самоорганізації, відстоювання своїх прав, тим менше шансів на успіх буде в подібних заходів. А потім якось ви прийдете додому й довідаєтесь, що сквер, у якому ви гуляєте з собакою, майданчик, на якому бавиться ваша дитина, клумба, якою ви милуєтесь, визираючи з вікна, вже перетворені на будмайданчик чергової елітної багатоповерхівки або такого потрібного мешканцям району 17-го за рахунком гіпермаркету. Що ваш будинок зносять, щоб збудувати на його місце більший і дорожчий, а вам як компенсацію запропонують півквартири в чорта на рогах. І коли ви разом із сусідами вийдете на вулицю, аби висловити своє обурення, «охоронці» в уніформі дадуть вам по довбешці, а «правоохоронці» ще додадуть гумовим кийком. Спробувавши ж відкрито протестувати, ви відразу дізнаєтесь про себе, що вас підкупила Юлія Тимошенко, аби дестабілізувати ситуацію в країні та не дати конструктивній владі творити реформи й покращувати життя. А може так статися, що ви випадково впадете, вдаритесь головою і помрете, як студент Ігор Індило.

Ні? Вас це не торкнеться? Саме на вашій вулиці, у вашому дворі нічого не будуватимуть? Саме ваші діти не втраплять у руки садистам-міліціонерам, пішовши на дискотеку? Саме вас не змушуватимуть, заганяючи голки під нігті чи саджаючи на пляшку, підписати «щиросердне зізнання» в чому-небудь фантастичному, аби міліція могла виконати план із розкриття злочинів? У ваших матеріалах не знайдуть нічого, за що можна відбити нирки, зламати руку, відрізати голову? У разі чого вас захистять Хорошковський, Пінчук, Коломойський і Ахметов? Чи ваш шеф-редактор, який вважає, що побиття людей, які протестують проти свавілля влади чи бізнесу - не новина?

Дай вам Бог, звичайно. Але, якщо ви в цьому не впевнені - до вечірніх новин є ще трохи часу, аби переконати вашого шеф-редактора в тому, що в Харкові відбулась важлива подія, варта висвітлення і уваги всеукраїнської аудиторії.

 Поділитися