MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Відкрите звернення Української Гельсінської спілки з прав людини: Міліція виконує незаконні вказівки

03.06.2010    джерело: www.helsinki.org.ua

Останні події щодо придушення громадського протесту в Харкові свідчать про серйозне погіршення ситуації з дотриманням прав людини в країні. Вони викликають велику стурбованість через масовість незаконних дій органів місцевої влади та міліції, що можуть залишитися безкарними.

2 червня, приблизно біля 4 ранку, 50 людей, одягнутих у чорне, та лісоруби з увімкнутими бензопилами напали на захисників дерев у парку імені Горького в місті Харкові. При цьому поруч знаходилися працівники міліції, що спостерігали за силовими незаконними діями невідомих осіб і жодним чином не захищали людей від насильства. Пізніше працівники міліції вибірково затримали 4-х захисників парку. Жодного з нападників затримано не було. Після нападу, лісоруби почали спилювати дерева, незважаючи на небезпеку життю захисників дерев. При цьому постраждало троє людей.

Після того, як було знищено усі дерева, захисники дерев звернули свій табір, прибрали сміття та пішли громадською ходою на центральну площу міста перед обласною радою та облдержадміністрацією для висловлення свого громадського протесту органам влади.

Під час проведення спонтанного мирного зібрання (у вигляді зустрічі з депутатами облради) були затриманні без жодних підстав та попереджень 2 учасника демонстрації.

УГСПЛ засуджує незаконні дії органів місцевого самоврядування та міліції.

Відомо, що відведення земельної ділянки під проект будівництва дороги через парк Горького та вирубка дерев були незаконними. Не існує необхідних дозвільних документів для реалізації проекту та здійснення вирубки. Зокрема, Генеральним планом міста Харкова, розробленим Українським державним НДІ проектування міст „ДІПРОМІСТО” та затвердженим 23 червня 2004 року рішенням Харківської міської ради, транспортний зв’язок через територію парку не передбачався. Ще у 2008 році Мінприроди зобов’язало Державне управління охорони навколишнього природного середовища у Харківській області відкликати висновок про погодження проекту землеустрою щодо відведення спірної земельної ділянки, що і було зроблено. Не проводилася державна екологічна експертиза проекту будівництва у парку,  і центральним органам влади нічого не відомо про проведення громадського обговорення такого будівництва. Не зважаючи на це, виконком Харківської міської ради у травні 2010 року ухвалив протиправне рішення про видалення зелених насаджень парку імені Горького.

Працівники міліції у ситуації протистояння повинні вживати заходів для дотримання громадського порядку, зокрема, захищати людей від насильства. У той же час, міліція завжди стояла у стороні, коли невідомі били захисників дерев і затримувала виключно представників громадських захисників. Громадські захисники не вчиняли жодних правовопорушень і не чинили жодного фізичного опору діям міліції. Їх супротив був мирним. Вони висловлювали свій протест та перешкоджали очевидно незаконним діям органів місцевої влади по вирубуванню лісу.

Для працівника міліції є злочином стояти осторонь, коли на його очах наносять тілесні ушкодження людям.

Українська Гельсінська спілка з прав людини звертається до Генеральної прокуратури з вимогою:

- внести протест прокурора на рішення органів місцевої влади щодо проекту будівництва у парку імені Горького у Харкові;

- ініціювати дисциплінарні та кримінальні розслідування щодо масових незаконних затримань захисників дерев;

- ініціювати дисциплінарні та кримінальні розслідування щодо злочинної бездіяльності працівників міліції, що призвели до важких наслідків у вигляді нанесення тілесних ушкоджень різного ступеня тяжкості захисникам дерев, а також знищенню багатолітніх дерев.

Українська Гельсінська спілка з прав людини звертається до Уповноваженого Верховної ради з прав людини з проханням відкрити провадження по фактам незаконних затримань, побиття, перешкоджанні у проведенні мирного зібрання, а також порушенні екологічних прав громадян, гарантованих статтями 29, 39 та 50 Конституції України.

Українська Гельсінска спілка з прав людини звертається до народних депутатів з проханням створити спеціальну слідчу комісію для вивчення усіх подій, що відбулися у Харкові у зв’язку із захистом парку імені Горького, а також заслухати звіт Міністра внутрішніх справ щодо законності дій міліції.

 

Володимир Яворський, виконавчий директор УГСПЛ

Євген Захаров, член правління УГСПЛ, співголова Харківської правозахисної групи

 Поділитися