MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

До питання про публікацію в журналі The Tablet

20.07.2010    джерело: ucu.edu.ua
Мирослав Маринович
Вміщуючи цитату католицького єпископа з України, Мар’яна Бучека, The Tablet своєю статтею звинуватив отця Бориса у «розкручуванні» інциденту, «щоб представити себе як мученика Католицької Церкви». Це дуже серйозне моральне звинувачення на адресу відданого священика, який, бачачи повернення до методів КГБ, виступив на захист громадянських свобод.

10 липня ц. р. у британському журналі The Tablet з’явилася коротка інформація такого змісту:

Україна
Спростування тверджень про переслідування з боку держави

Український єпископ розкритикував ректора Католицького університету своєї країни, що стверджував, буцімто став об’єктом залякування та вербування з боку Служби безпеки,– пише Джонатан Лаксмор.

«Схоже, що між ним і властями було непорозуміння, яке він розкрутив, щоб представити себе як мученика Католицької Церкви» – сказав Єпископ Харківський-Запорізький Мар’ян Бучек, генеральний секретар Української конференції католицьких єпископів. «Насправді права Церков тут захищені Конституцією, і я не чув, щоб у когось було бажання турбувати католиків». Єпископ висловився так після того, як ректор Католицького університету, уродженець США о. Борис Ґудзяк стверджував у своєму Меморандумі, що працівник Служби безпеки України (СБУ), який відвідав його, зробив спробу завербувати його як «таємного співробітника», порушуючи цим академічну та релігійну свободу. Звертаючись до The Tablet, єпископ Бучек спростував твердження про антикатолицьку кампанію, що ведеться за нового глави держави Віктора Янукевича [так в оригіналі.– Ред.]

У відповідь на цю публікацію, ректорат УКУ спрямував до редакції журналу такого листа:

Шановні Панове Редактори!

10 липня The Tablet опублікував коротку статтю журналіста Джонатана Лаксмора, в якій той прокоментував візит агента Служби безпеки України (СБУ) 18 травня 2010 року до офісу о. Бориса Ґудзяка, ректора Українського Католицького Університету у Львові – єдиного такого роду закладу в колишньому Радянському Союзі.

Під час тієї зустрічі агент попередив ректора Університету про можливі наслідки участі студентів в акціях протесту проти деяких аспектів політики нової державної влади. Він дав ректорові листа від керівництва СБУ й запропонував йому прочитати та підписати цього листа, тим самим підтверджуючи свою обізнаність зі змістом листа. Агент поставив умову, що ректор не може залишити собі цього листа ані зробити копію його, навіть з урахуванням того, що той лист адресовано йому. За таких умов ректор Ґудзяк відмовився підписати, а то й навіть читати цього листа й опублікував Меморандум про цей інцидент (українська версія).

Вміщуючи цитату католицького єпископа з України, Мар’яна Бучека, The Tablet своєю статтею звинуватив отця Бориса у «розкручуванні» інциденту, «щоб представити себе як мученика Католицької Церкви». Це дуже серйозне моральне звинувачення на адресу відданого священика, який, бачачи повернення до методів КГБ, виступив на захист громадянських свобод.

Ці звинувачення є особливо болючими, якщо зважити, що вони виходять від єпископа і/чи від журналіста, які жили в Польщі і добре знають, як дискредитують Церкву та священство ті випадки, коли священики співпрацювали з владою та службами безпеки у комуністичній Польщі, в інших колишніх комуністичних країнах та в Радянському Союзі. Один підпис на документі служби безпеки спроможний знищити репутацію загалом шанованого єпископа, священика чи мирянського діяча, а то й цілої інституції.

Ні згаданий єпископ, ні п. Лаксмор не розмовляли з ректором УКУ щодо цієї справи.

Факти та серйозність інциденту 18 травня, які наводяться в оприлюдненому Меморандумі о. Бориса Ґудзяка, були визнані не лише міжнародними урядами, неурядовими організаціями, вільними медіями, а й представниками нинішньої української влади. Ці факти не були спростовані ніким, в тім числі й українськими урядовими чиновниками.

26 травня у телефонній розмові з о. Ґудзяком заступник голови  Адміністрації Президента і головний пресовий представник Президента Януковича Ганна Герман назвала інцидент «обурливим» і «диким непорозумінням». Під час цієї розмови пані Герман відзначила, що вона і голова СБУ п. Валерій Хорошковський готові приїхати – навіть того ж дня – до УКУ, щоб скласти свої вибачення.

Через місяць, тобто 25 червня, п. Хорошковський і п. Герман приїхали до УКУ. Мала місце неконфронтаційна зустріч, під час якої відвідувачі мали нагоду познайомитися з різними аспектами дослідницької, навчальної і суспільної діяльності УКУ. Отець Ґудзяк, а також віце-ректор із зовнішніх зв’язків о. Богдан Прах висловили стурбованість університету та його бажання нормально працювати задля нормального майбутнього України, яка виходить зі свого спустошливого тоталітарного минулого. Другого липня п. Герман зробила публічну заяву про те, що п. Хорошковський вибачився щодо інциденту 18 травня і що ректор це вибачення прийняв.

(Насправді формального вибачення щодо інциденту 18 травня на зустрічі не прозвучало. Пан Хорошковський справді висловив жаль щодо різкого тону деяких своїх пресових заяв. Для прикладу, 31 травня він ствердив, що попри всю його повагу до професіоналів – у цьому випадку до ректора УКУ – «ніхто і ніщо»  не завадить СБУ виконувати свою роботу рішуче і «жорстко», використовуючи «весь інструментарій» СБУ на користь державі. Він тоді також натякнув, що відгук ректора міг бути частиною іноземної «технології» з метою дестабілізації України. УКУ не наполягав на буквальному вибаченні, оскільки публічне озвучення вибачення у цьому контексті має той самий ефект, що й тоді, коли воно висловлене особисто).

Якщо офіційний представник Президента доводить до відома громадськості, що глава СБУ приїхав до Львова, щоб відвідати УКУ та його ректора й вибачитися, то це, схоже, свідчить про те, що президентська адміністрація визнає, що сталося щось достатньо серйозне, щоб вибачатися.

Заява, приписана Джонатаном Лаксмором єпископу Бучеку у журналі The Tablet 10 липня 2010 року, породжує серйозні запитання. Що важливіше, вона плямує репутацію священика й відповідального університетського керівника, приписуючи йому корисливі наміри та глибинно неморальну поставу. Натомість о. Борис є священиком, який виявляє відвагу в обстоюванні прав своїх студентів, свого академічного закладу, автономії та громадянської свободи усіх викладачів і студентів в системі вищої освіти в Україні. Він як визнаний діяч освіти робить це з гідністю та розважливістю уже впродовж майже двох десятиліть. Сподіваємось, згадану вище наклепницьку характеристику ректора Ґудзяка можна пояснити тим, що під час розмови між єпископом Бучеком і кореспондентом TheTablet сталося певне непорозуміння. І якщо так, то The Tablet повинен виправити настільки поважну помилку.

З належною пошаною,
Мирослав Маринович,
проректор УКУ з питань призначення та місії Університету,
колишній в’язень ҐУЛАҐу

 Поділитися