MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Відкрите звернення щодо заборони в’їзду до Росії Василю Овсієнку

26.07.2010   
УГСПЛ, ХПГ
Президенту України В. Ф. Януковичу, міністру закордонних справ України К. І. Грищенку.

                                                  Президенту України
                                                  В. Ф. Януковичу
                                                  Міністру закордонних справ України
                                                  К. І. Грищенку

                                                  26 липня 2010 року

Відкрите звернення
щодо заборони в’їзду до Росії Василю Овсієнко

Українська Гельсінська спілки з прав людини (УГСПЛ) та Харківська правозахисна група (ХПГ) звертаються до вас з вимогою захистити свободу пересувань відомого правозахисника, дисидента та колишнього в’язня сумління, члена Української Гельсінської групи з 1978 року, члена Наглядової ради УГСПЛ та координатора програм ХПГ Василя Васильовича Овсієнка.

Опівночі з 22 на 23 липня в Брянську з потяга № 42, який ішов до Москви, російські прикордонники зняли і спровадили назад в Україну В. Овсієнка. Йому було повідомлено, що його прізвище значиться в списку осіб, яким заборонено в’їзд у Російську Федерацію.

В. Овсієнко їхав у с. Кучино Чусовського району Пермської області, у Музей історії політичних репресій і тоталітаризму «Пермь-36», який з 1995 року діє в приміщенні колонії особливого та суворого режиму ВС-389/36. Там він перебував у 1981–87 рр., там загинув Василь Стус, там каралися Олекса Тихий, Юрій Литвин, Валерій Марченко, Левко Лук’яненко, Михайло Горинь, Іван Кандиба, Іван Сокульський, Іван Гель та інші українські правозахисники.

У музеї «Пермь-36» Овсієнко бував кілька разів (востаннє 2005 року). Він є членом Ради музею. Цього разу директор Музею Віктор Олександрович Шмиров запросив його до участі в Міжнародному громадянському форумі «Пилорама-2010» (сцена для виступів митців розміщена прямо в зоні на пилорамі – тому така назва). Овсієнко мав намір взяти участь у дискусіях «Распад СССР. Плюсы и минусы», «Трагедия русской деревни», «Незавершенная история», «Какая нам нужна правозащита?», «Мир несвободы и культура». Він віз для Музею книжки колишніх в’язнів Кучино, рушник, щоб пов’язати його на хресті, що стоїть на могилах в’язнів.

Такі дії органів влади Російської Федерації викликають обурення та щире здивування.

Понад місць назад президенти обох країн публічно домовлялися про скасування чорних списків нев’їзних осіб. Українська влада дозволила в’їзд багатьом особам, незважаючи на їхню діяльність на території України.

В. Овсієнко ніколи не порушував законодавства Російської Федерації, не є політиком і займається вивченням історії дисидентського руху.

Добросусідські стосунки між країнами не можуть існувати в умовах таких необґрунтованих дій, що порушують право особи на свободу пересування, особливо, коли ця особа насправді ніколи не вчиняла дій, спрямованих проти Російської Федерації.

Ми звертаємося до вас з вимогою:

1) Надіслати запит до Міністерства закордонних справ Російської Федерації з вимогою пояснення підстав заборони в’їзду до РФ В. Овсієнка;

2) Оприлюднити відповідь МЗС РФ щодо обґрунтування заборони в’їзду В. Овсієнка;

3) Вимагати від російської сторони офіційного пояснення подальшого існування «чорного списку» нев’їзних осіб до РФ усупереч домовленості обох президентів країн.

 

                    З повагою,

                    Володимир Яворський,
                    виконавчий директор Української Гельсінської спілки з прав людини

                    Євген Захаров,
                    співголова Харківської правозахисної групи

 Поділитися