MENU
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Подібні статті

‘Вони його просто вбили’ — у тюремній лікарні помер хворий на рак Віталій МатухноУстанови виконання покарань під час війниНевирішене питання десятиріччяCOVID-19: КЗК видає подальшу заявуТолерантність українців до незаконного насильства зростає — правозахисникиCOVID-19: Випуск Комітету Ради Європи із запобігання катуванням та поганому поводженню «Виклад принципів відносно поводження з людьми, позбавленими волі»Звернення європейських НУО щодо COVID-19 у тюрмахРішення ЄСПЛ у справі Сукачов проти України«Темрява» проти «світла»Експрес-огляд законотворчої діяльності Верховної Ради України Бюлетень № 143 Законопроекти, зареєстровані в парламенті за період 18.09.2017 – 22.09.2017Монастир стражданьЕкспрес-огляд законотворчої діяльності Верховної Ради України Бюлетень № 121 Законопроекти, зареєстровані в парламенті за період 18.04.2017 – 21.04.2017Експрес-огляд законотворчої діяльності Верховної Ради України Бюлетень № 119 Законопроекти, зареєстровані в парламенті за період 03.04.2017 – 07.04.2017ПЛАН СТРАТЕГІЧНОГО РОЗВИТКУ ХАРКІВСЬКОЇ ПРАВОЗАХИСНОЇ ГРУПИ (ХПГ) (2016–2019 рр.) ОновленоЕкспрес-огляд законотворчої діяльності Верховної Ради України Бюлетень № 98 Законопроекти, зареєстровані в парламенті за період 31.10.2016 – 04.11.2016Ключові напрями пенітенціарної реформи як складові національного Плану дій у сфері прав людиниI. Право на життя, захист від катувань2. Захист від катувань та інших видів поганого поводженняДоповідь Українському Уряду щодо візиту в Україну, здійсненого Європейським комітетом з питань запобігання катуванням чи нелюдському або такому, що принижує гідність, поводженню чи покаранню (КЗК) з 1 по 10 грудня 2012 р.Європейський комітет з питань запобігання катуванням оприлюднив доповідь про візит на Україну в грудні 2012 року

Посадовці помиляються: проект акту потребує консультації з громадськістю

08.09.2010    джерело: helsinki.org.ua

Відкритий лист громадських організацій з приводу таємної розробки Міністерством юстиції України законопроекту щодо створення національних превентивних механізмів (НПМ) попередження катувань

Міністру юстиції України
О.В.Лавриновичу

Голові Комітету Верховної Ради України

з питань прав людини, національних меншин та міжнаціональних відносин
О.О.Зарубінському

Голові Комітету Верховної Ради України

з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності
В.Д.Швецю

Голові Комітету Верховної Ради України

з питань національної безпеки та оборони
А. С. Гриценку

Голові Комітету Верховної Ради України з охорони здоров’я
Т.Д. Бахтєєвій

Відкритий лист громадських організацій з приводу таємної розробки Міністерством юстиції України законопроекту щодо створення національних превентивних механізмів (НПМ) попередження катувань

Україна ратифікувала Факультативний протокол до Конвенції ООН проти катувань та інших жорстоких, нелюдських або принижуючих гідність видів поводження та покарання 21 липня 2006 року.

Ним передбачено зобов’язання країни негайно створити національний превентивний механізм щодо недопущення катувань (НПМ). Цей механізм, як показує позитивний досвід, може призвести до істотного прогресу країни в боротьбі з катуванням та жорстоким поводженням в місцях обмеження свободи особи: колонії, СІЗО, ізолятори тимчасового тримання, інтернати, закриті лікарні тощо. До сьогодні, Україна не виконала це міжнародне зобов’язання.

Питання створення такого механізму неодноразово обговорювалося органами влади та правозахисними організаціями. Дискутувалися різні моделі такого механізму, проводилися пілотні проекти по моніторингу місць обмеження свободи.

Уже декілька років Міністерство юстиції розробляє проект закону про впровадження НПМ в Україні. Він неодноразово змінювався, але в загальному передбачав створення окремого спеціального органу влади, що у співпраці з правозахисниками реалізовував би ці функції.

Проте нещодавно занепокоєння громадськості викликав проект закону «Про внесення змін до Закону України «Про Уповноваженого Верховної Ради з прав людини», який було підготовлено Міністерством юстиції України та направлено на погодження до інших центральних органів виконавчої влади. Редакція цього проекту була докорінно перероблена без участі громадськості.

Як можна побачити з п. 8 пояснювальної записки до зазначеного проекту закону Міністерство юстиції вважає, що «проект акту не потребує консультацій з громадськістю».

Проте загально відомо, що світова практика організації діяльності національних превентивних механізмів передбачає максимально широке залучення громадськості не лише до процесу розробки та впровадження цих механізмів, а й до виконання ними своїх функцій.

Подібна позиція Міністерства юстиції викликає щонайменше подив, адже попередній проект Закону України «Про Національний комітет проти катувань», який було підготовлено Міністерством пройшов широке громадське обговорення, до його розробки були залучені відомі експерти громадських організацій.

Вимагаємо провести громадські обговорення цього законопроекту та внести до нього зміни, які передбачають участь громадськості в системі моніторингу та попередження катувань!

Підписи:

Українська Гельсінська спілка з прав людини

Приєднатися можна тут http://helsinki.org.ua/index.php?id=1283949418

 Поділитися