MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

СБУ пікетують противники повернення 1937 року

16.09.2010    джерело: www.radiosvoboda.org
Євген Солонина
15 вересня під стінами центрального апарату СБУ в Києві відбувся мітинг проти переслідування історика Руслана Забілого. Протестувальники вимагали звільнити керівництво Служби безпеки, і продовжити, припинене за нової влади, розсекречення документів щодо репресій та визвольного руху в Україні

Київ – 15 вересня під стінами центрального апарату СБУ в Києві відбувся мітинг проти переслідування історика Руслана Забілого, який працює із розсекреченими архівними документами. Протестувальники вимагали звільнити керівництво Служби безпеки, і продовжити, припинене за нової влади, розсекречення документів щодо репресій та визвольного руху в Україні. Найбільш активні учасники протестів просили заарештувати їх як третіх осіб, оскільки вони хотіли отримати ті документи, які перевозив Забілий.

Більше півтисячі людей із національною символікою та прапорами правих політичних сил зібралися на вулиці Володимирській, під дверима центрального апарату СБУ. Серед мітингувальників було чимало відомих політв’язнів та дисидентів, зокрема Левко Лук’яненко, Степан Хмара, Василь Овсієнко.
Молодші учасники мітингу тримали саморобні плакати: «Забілий віз документи для мене», «СБУ– філія ФСБ», «Хорошковський, займися косметологією», «Це КГБ. Воно кусається і смердить».
Історичний – значить не таємний – В’ятрович

Один із організаторів мітингу, колишній голова державного архіву СБУ Володимир В’ятрович каже, що українських істориків, які працюють із архівними документами, звинувачують в розголошенні державної таємниці незаконно.
«Якісь матеріали в архіві СБУ можуть бути таємними – але аж ніяк не історичні документи, – вважає В’ятрович. – Якщо ми говоримо про архів, де працював як дослідник Руслан Забілий, де працювали сотні інших українських та закордонних істориків, то там таємних документів і бути не могло. Ідеться виключно про документи НКВС та ЧК, які розповідають про репресії в радянській Україні та боротьбу з ними».

Акція: «Це Володимирська чи Луб’янка?»

Директора Національного музею жертв окупаційних режимів «Тюрма на Лонцького» у Львові Руслана Забілого працівники СБУ затримали 9 вересня. За його словами, після багатогодинного допиту в нього вилучили ноутбук та зйомні диски з архівними документами, розсекреченими протягом останніх років.
Володимир В’ятрович припускає, що працівники Служби безпеки, які вилучили архівні дані в історика, просто не розуміють що входить до поняття державної таємниці, і пропонує зорганізувати для них семінар на цю тему.
Проте більшість учасників мітингу впевнені, що таким чином керівництво СБУ на вимогу влади свідомо тисне на істориків, які досліджують ОУН-УПА та інші визвольні рухи, що боролися з радянською владою. Так вважає зокрема учасниця мітингу, українська письменниця Оксана Забужко.
«Колишній головний митник замість списку заборонених до ввозу товарів дав підлеглим довідник чекіста. Але вони оголошують війну не лише мертвим. Вони оголошують війну нам. Це наша історія, наші родини, це пам’ять кожного з українців. Незалежно від того, на якій стороні він був», – зазначає письменниця.

Це Володимирська чи Лубянка?

Найбільш активні учасники мітингу сіли просто попід двері СБУ та скандували «Заарештуйте нас». За їхніми словами, інформація, яку Забілий нібито віз третім особам, адресувалася всьому українському народу.
СБУ: документи оглянуть і повернуть!
Цього ж дня речник СБУ Марина Остапенко на брифінгу заявила, що заяви, які звучали на мітингу, не відповідають дійсності.
«Позиція СБУ щодо відновлення історичної справедливості, та вшанування жертв репресій залишається незмінною. Звинувачення про нібито згортання роботи в цьому напрямку – є безпідставними. Вилучені документи є державною власністю, і вони в жодному разі не будуть втрачені. З ними працюють досвідчені фахівці. Документи повернуть в тому ж стані, в якому вони були вилучені», – пообіцяла речник СБУ.
За офіційними даними Служби безпеки України, після затримання Забілого порушена кримінальна справа за фактом спроби передачі інформації, що містить державну таємницю, третім особам.
Спроби наново засекретити архівні документи могло б не бути, якби попередній Президент Віктор Ющенко довів справу до кінця, переконаний журналіст, експерт з питань відновлення історичної пам’яті Вахтанг Кіпіані.
«Ключова теза: в усьому винен Ющенко. Якби він свого часу передав архів власне історичних документів із підпорядкування СБУ до, скажімо, інституту національної пам’яті чи іншої не силової установи – проблеми із повторним засекречуванням цих даних не було б».
Водночас Вахтанг Кіпіані прогнозує, що спроба влади тиснути на істориків і повторно засекречувати документи про визвольний рух приречена на поразку.

 Поділитися