MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Члени ЦВК просять президента повернути виборчий процес у демократичне русло

24.09.2010    джерело: www.unian.net
"Перебіг виборчого процесу з усією очевидністю засвідчує наявність системи чинників, які унеможливлюють проведення місцевих виборів відповідно до міжнародних стандартів вільних, справедливих, чесних та прозорих виборів, додержання виборчих прав громадян

Члени Центральної виборчої комісії звернулися з відкритим листом до президента України Віктора Януковича з проханням повернути виборчий процес у демократичне русло

Відкритий лист членів Центральної виборчої комісії Президенту України В.Ф. Януковичу

Шановний Вікторе Федоровичу!

11 вересня розпочався виборчий процес чергових виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів, призначених на 31 жовтня 2010 року.

Як члени Центральної виборчої комісії, ми присягали Українському народу забезпечувати реалізацію і захист виборчих прав громадян України.

Однак перебіг виборчого процесу з усією очевидністю засвідчує наявність системи чинників, які унеможливлюють проведення місцевих виборів відповідно до міжнародних стандартів вільних, справедливих, чесних та прозорих виборів, додержання виборчих прав громадян.

Так, формування територіальних виборчих комісій здійснено з порушенням встановлених законом принципів рівності суб’єктів виборчого процесу та неупередженості органів державної влади, зокрема до місцевих організацій партій.

На жаль, голосуванням більшості членів ЦВК викривлено волю законодавця і встановлено непередбачені Законом переваги лише для трьох політичних партій - Партії регіонів, Комуністичної партії України та Народної Партії - за рахунок ущемлення інтересів решти дванадцяти парламентських партій. При цьому, попри законодавчо встановлену рівність, вага права одних партій штучно зменшена в рази порівняно з іншими. І хоч законом це не встановлено, але критерієм більшість членів ЦВК обрали вкрай суб’єктивний чинник - опозиційну або провладну орієнтацію партій.

Як наслідок, вихолощення принципу паритетності при формуванні виборчих комісій, що фактично спотворює їх колегіальну природу і створює загрозу та механізми зловживання повноваженнями. І кількісне співвідношення членства в комісіях, і розподіл керівних посад засвідчують домінування окремих політичних партій при спрямуванні роботи виборчих комісій.

Демонстративним є кількісне співвідношення голів територіальних виборчих комісій, сформованих ЦВК: якщо Народна Партія має понад 15% посад голів комісій, Комуністична партія України - понад 9%, ВО „Батьківщина" - понад 16%, то Партія регіонів має понад 32% таких посад, що в рази перевищує представництво будь-якої іншої партії.

Іншим прикладом ігнорування загальновизнаних демократичних стандартів щодо вільних виборів є безпрецедентні факти втручання органів державної влади в діяльність політичних партій з метою блокування їх участі у виборах.

Із створенням двійників Київської та Львівської обласних організацій ВО „Батьківщина" доводиться констатувати, що таке ганебне явище як рейдерство вмонтовано у виборчий процес як елемент адміністративного ресурсу.

Ілюстративним є призначення Апеляційним судом міста Києва розгляду справи за апеляційною скаргою ВО „Батьківщина" на ухвалу Печерського райсуду міста Києва (фактично щодо можливості участі в місцевих виборах Львівської обласної організації ВО „Батьківщина") на 14 грудня 2010 року, тобто за півтора місяці після виборів!

Проте, найсерйозніші загрози для справедливих і чесних виборів зумовлені змістом самого Закону, який надає досить широке поле для порушень і зловживань. Особливо вражаючою є норма його статті 27, яка дозволяє у день голосування, при підрахунку голосів, установленні підсумків голосування та результатів місцевих виборів прийняти рішення виборчої комісії більшістю голосів від присутніх на засіданні членів комісії. Де-факто це не лише нівелює колегіальний принцип роботи комісій, але й можливість здійснення ними повноважень, оскільки від імені однієї дільничної виборчої комісії, наприклад, великої дільниці може бути аж вісім різних рішень чи протоколів.

Тому вкрай нагальним є корегування законодавчих приписів з таких ключових питань, як організація роботи виборчих комісій, оскарження їх рішень, дій та бездіяльності, встановлення результатів виборів.

З огляду на обставини, які виштовхують перебіг виборчого процесу за межі міжнародних стандартів вільних і чесних виборів, поділяючи Вашу стурбованість щодо проведення місцевих виборів відповідно до демократичних норм і засад, змушенні звернутися до Вас, пане Президенте України, як до гаранта додержання Конституції України прав і свобод людини і громадянина з проханням вжити невідкладних заходів з метою спрямування виборчого процесу у демократичне русло.

Дорученням Президента України від 16 вересня 2010 року № 1-1/2161 органам виконавчої влади, правоохоронним органам, а також ЦВК пропонується вжити вичерпних заходів щодо безумовного виконання виборчого законодавства та проведення чесних, демократичних виборів до органів місцевого самоврядування.

Однак, наповнити Ваше доручення реальним змістом можливо лише за умови внесення змін до профільного закону, а також зміни практики його застосування ЦВК, коли більшістю без врахування об’єктивних обставин, їх аналізу на предмет відповідності Закону приймаються не лише незаконні рішення, а й руйнуються міжнародні стандарти вільних, справедливих, чесних і прозорих виборів.

Вибори є основою демократії. Існування України поза межами демократичного середовища є передумовою руйнуванням державності, порушенням прав і свобод людини і громадянина.

З повагою,

Члени Центральної виборчої комісії

 

Жанна Усенко-Чорна,

Юлія Швець,

Ігор Жиденко,

Валерій Шелудько

 Поділитися