MENU
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Подібні статті

Просто знимуть рейтингових кандидатів у мери?За ширмою «цілком таємно»Українці й далі не вірять, що можуть вплинути на владу через вибориЧлени ЦВК просять президента повернути виборчий процес у демократичне руслоБільшість в керівних органах ТВК отримали партії владиУ Миколаєві розпочали роботу громадські спостерігачіКВУ вказує не непрозорість передвиборчої кампаніїКВУ перед виборами констатує серйозні проблеми, не вирішені закономУ ЦВК говорять, що нові правила виборів сумнівніПарадоксы нового закона о местных выборах«Фасадні» зміни виборчого законодавстваВР внесла зміни до закону про місцеві вибориКВУ: новий закон про місцеві вибори - злочин проти виборцяЕксперти не схильні чекати змін на політичній карті України після місцевих виборівFinancial Times: Американские организации подвергнут Януковича критикеЕксперти говорять про найгірший закон про місцеві вибориСкандал із скасуванням виборів в ІзмаїліУ Кам’янці-Подільському продовжуються громадські акції протесту проти арешту міського головиЄвропа сумнівається в законності місцевих виборівПартія Регіонів буде першим номером в бюлетенях майже по всій Україні

Хто робить Кам’янець землею героїв

04.10.2010    джерело: www.dt.ua
Світлана Кабачинська (Хмельницький)
У Кам’янці-Подільському наростає суспільна напруга, пов’язана з арештом міського голови Анатолія Нестерука та керуючого справами Миколи Нечая

20 вересня близько 16 години міський голова Кам’янця-Подільського Анатолій Нестерук, повернувшись з обласного центру, зайшов до свого службового кабінету. В цей час два десятки людей у масках оточили приміщення міськради, а кілька чоловіків увійшли до кабінету керуючого справами міськвиконкому Миколи Нечая. За хвилину хтось із них зазирнув до голови: «Йдіть подивіться, чим займається ваш підлеглий». У кабінеті керуючого справами співробітники СБУ фіксували передачу приватним підприємцем Є.Геселевим господарю кабінету пакета з готівкою — 60 тисяч гривень. Від побаченого Нестеруку стало зле, і його доправили до міської лікарні, де він кілька днів перебував під охороною бійців спецпідрозділу СБУ «Альфа».

Так очевидці переповідають події, про які через два дні повідомили всі центральні телеканали країни: «На гарячому — передачі приватним підприємцем останньої частини 300-тисячного хабара — затримано кам’янець-подільського міського голову і керуючого справами міськвиконкому».

Нестерук — людина на Хмельниччині відома, а в Кам’янці-Подільському тим паче. Тут із 1976 року — електриком — він розпочинав трудову біографію; після армії — інженер, начальник відділу на приладобудівному заводі. 1987 року став інструктором міськкому партії, згодом — першим заступником голови міськвиконкому. Програвши 1998 року вибори міського голови Олександру Мазурчаку, Нестерук очолив місцеву філію «Хмельницькгазу», а невдовзі його запросили до обласного центру: заступником, першим заступником голови обласної державної адміністрації, заступником хмельницького міського голови. Пам’ятаю, як шкодував за ним один з кращих господарників області — багаторічний керівник сільськогосподарського підприємства «Мрія» Кам’янець-Подільського району Сергій Кротик: «Анатолій Макарович — трудяга, яких мало».

І все ж Нестерук почувався в Хмельницькому не в своїй тарілці. Бо, як тільки Мазурчак перейшов на роботу в столиці і в Кам’янці 1 червня 2008 року оголосили позачергові вибори міського голови, Нестерук узяв у них участь і переміг — з підтримкою 86% виборців.

Два наступні роки він займався тим, що й обіцяв у передвиборній програмі: зробити старовинний Кам’янець не лише привабливим для туристів, а й зручним і комфортним для самих кам’янець-подільців. Пріоритетними стали економічні питання, особливо — житлово-комунальне господарство, ремонт доріг, реконструкція місць відпочинку, ефективне використання землі та об’єктів комунальної власності. Найбільшого розголосу набрало повернення — через суди — до міської комунальної власності підприємства «Тепло», що перебувало до того в приватних руках. Проте найдужче імпонувало людям те, що Нестерук був простим, доступним і завжди, що називається, у гущі мас.

Отож тепер ці маси не повірили інформації силовиків. Безапеляційні вироки теленовин про «мера-хабарника» стали каталізатором обурення міської громади. Пленум 20-тисячної міської ради ветеранів негайно вирішив підтримати на виборах міського голови кандидатуру Нестерука. 24 вересня, після рішення суду про переведення Нестерука і Нечая до слідчого ізолятора обласного центру, кількасот людей пікетували місцеве управління СБУ. Ніхто до них не вийшов, і пікет, перемістившись під стіни міськради, на очах виріс і перетворився на вируючий мітинг, що створив комітет захисту демократії і ухвалив рішення про безстрокові акції протесту. Учасники мітингу звернулися до представників усіх політичних сил у місті: на виборах міського голови підтримати одну кандидатуру — Нестерука.

У неділю, 26 вересня, відбулася позачергова сесія міської ради. «Там не було політики, — сказала кореспонденту «ДТ» секретар міськради, голова місцевої організації партії «Батьківщина» Валентина Волошина. — За звернення до керівництва правоохоронних органів з проханням змінити для затриманих взяття під варту на підписку про невиїзд — проголосували всі».

28 вересня кількасот кам’янець-подільців пікетували обласний апеляційний суд. Проте він залишив судову постанову без змін.

29 вересня кам’янецькі події бурхливо обговорювалися на сесії обласної ради. Депутати заявили, що ніколи не повірять у хабарництво свого недавнього колеги, і одностайно звернулися до керівництва держави і генпрокуратури з клопотанням змінити запобіжний захід у вигляді арешту для Нестерука і сприяти об’єктивному розслідуванню справи.

Проте всі, з ким довелося поспілкуватися за цей час кореспонденту «ДТ» (від бесіди відмовився лише начальник управління СБУ в Хмельницькій області Валерій Коваль: «Ми не даємо жодних коментарів»), насправді мало вірять в об’єктивність слідства. Загальна думка — кам’янець-подільських керівників «підставили». Річ у тому, що в Кам’янці-Подільському давно усталилася практика — підприємці роблять внески на соціальні потреби міста, його благоустрій, реставрацію туристичних принад, проведення фестивалів і свят. Це прописано в положенні про проведення аукціонів, ухваленому міськрадою минулого скликання, і стало неписаним правилом при наданні в оренду земельних ділянок тощо. Як стверджують депутати, на жовтень 2009 року, коли, за повідомленням прес-служби СБУ, власники приватного підприємства звернулися до міського голови з проханням передати їм в оренду земельну ділянку площею 1,5 гектара для будівництва станції техобслуговування та гаражів і отримали його згоду начебто в обмін за обіцяну винагороду в 300 тисяч гривень, ця земля вже була в оренді у приватного підприємця, і сесія задовольнила його прохання змінити цільове призначення ділянки для зведення там гаражів і СТО. Цілком природними здавалися внески власників ділянки на поїздки кам’янецьких дітей до Японії, миротворців — до Білорусі і т.ін., що були частинами 300-тисячного «хабара». А от мічений пакет з готівкою — начебто останній транш цього ж таки хабара — виявився несподіванкою і для «вимагачів», і депутатського корпусу, і громади.

Так це чи ні, сьогодні перевірити важко: всі документи вилучені слідчими. В розмовах найчастіше називаються дві версії того, що відбувається. Бізнесова — мовляв, впливові люди в чинній владі не пробачили Нестеруку повернення місту «Теплокомуненерго». Та більшість схиляється до політичної. Адже Нестерук був членом «Батьківщини». І хоч 14 вересня вийшов із партії, мотивуючи це тим, що міський голова повинен бути позапартійним, — все одно залишався кандидатом №1 на виборах (його збиралася висувати Партія промисловців і підприємців). І перший заступник ДПА в області Михайло Сімашкевич, недавній очільник кам’янецьких податківців, який, кажуть, збирається йти у мери Кам’янця-Подільського від Партії регіонів, не мав жодних шансів його перемогти. «Батьківщина», до речі, вражена виходом Нестерука, на якого покладала надії, висунула своїм кандидатом В.Волошину. Проте вона у світлі останніх подій ще думає, чи давати на те згоду, а голова обласної організації «Батьківщини» В.Кравчук пообіцяв зробити все для захисту Нестерука.

Та версії — лише припущення. Фактом залишається арешт — гучний, демонстративний, із залученням «Альфи» в масках (для залякування не лише міста, а й «бютівської» області, вважають місцеві жителі) і знеславленням чинних керівників Кам’янця-Подільського на всю країну (дивно, але до подій, що надалі розгорнулися в місті, телебачення байдуже). І масова підтримка кам’янчанами свого голови — теж неспростовний факт.

…У ці дні в місті відбувався традиційний фестиваль «Кам’янець — земля героїв». Та дійсність виявилася багатшою на пригоди, ніж театралізоване дійство. І хоч би чим закінчилося слідство в цій резонансній справі, можна не сумніватися: Кам’янець-Подільський отримав нових героїв.

 Поділитися