MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Transparency International: викриття проти уряду Тимошенко виглядають як зведення рахунків

15.10.2010    джерело: www.dw-world.de
Екс-прем’єра Тимошенко звинуватили у зловживанні державними коштами на півмільярда доларів, посилаючись на «міжнародних аудиторів». У Transparency International заявляють: такий «аудит» дискредитує боротьбу з корупцією

Екс-прем’єра Тимошенко звинуватили у зловживанні державними коштами на півмільярда доларів, посилаючись на «міжнародних аудиторів». У Transparency International заявляють: такий «аудит» дискредитує боротьбу з корупцією.

Україну сколихнув черговий «корупційний скандал»: американські юристи, за результатами власного розслідування за дорученням уряду Азарова, заявили про масивні зловживання державними коштами попереднім урядом на чолі з Юлією Тимошенко. Розслідування координувала юридична фірма з Вашингтона Trout Cacheris PLLC, яку українські інформагенції та більшість ЗМІ називають «аудиторською компанією». Натомість самі американці значно скромніші: на своєму сайті Trout Cacheris називає себе «маленькою юридичною фірмою, яка спеціалізується на складних судових процесах – як цивільних, так і кримінальних». Фірма налічує дев’ять адвокатів. Для порівняння: провідна міжнародна аудиторська компанія Ernst & Young має представництва у 140 країнах світу, в яких працюють 144 тисячі юристів та фахівців з питань фінансів.

Розслідування чи «полювання на відьом»?

Тим не менше, уряд віддав перевагу саме невеличкій фірмі з Вашингтона. На думку прем’єр-міністра Миколи Азарова, викриття американців сприятимуть очищенню країни від корупції.

Натомість у міжнародній антикорупційній мережі Transparency International навпаки вважають, що «вашингтонський аудит» лише дискредитує боротьбу з корупцією в Україні. Про це в інтерв’ю Deutsche Welle заявив чільний представник Transparency Міклош Маршалл. «Ми вітаємо боротьбу зі зловживанням коштами платників податків. Будь-який урядовець у демократичній країні має бути підзвітним. Однак, судячи з повідомлень з України, згадане розслідування має суттєві недоліки: на мою думку, воно не було незалежним. Воно було проведене за дорученням нового уряду проти попереднього уряду. Дуже важко стверджувати, що тут йдеться про повноцінне розслідування, а не про «полювання на відьом», - зазначив Міклош Маршалл.

«Відповідати мають всі уряди за останні 20 років»

Представник Transparency International не бачить сенсу у тому, щоби «викривати» у такий спосіб політичних опонентів, щойно прийшовши до влади. Адже проблема корумпованості державної влади різних рівнів в Україні далеко не нова. «Важко стверджувати, що лише попередній уряд займався такого роду махінаціями. Якщо ми подивимося на індекс сприйняття корупції, який ми щороку готуємо, то ми побачимо: Україна потерпає від непрозорих оборудок з державними фінансами вже двадцять років. Країна перебуває на дні світового рейтингу корумпованості. Отже, на моє переконання, якщо пані Тимошенко зловживала грішми, вона має за це відповідати. Але тоді мають понести відповідальність і всі її попередники», - наголошує представник міжнародної антикорупційної мережі.

За словами Міклоша Маршалла, у правових державах зазвичай розслідуванням випадків корупції у вищих органах влади займаються не уряди, які приходять одне одному на зміну, а незалежні правоохоронні органи. Маршалл нагадує: боротьба з корупцією має вестися постійно. Для цього потрібно нарешті створити відповідні механізми, переконаний регіональний координатор Transparency зі Східної Європи та Центральної Азії. «Нинішнє розслідування, яке проводилося юридичною фірмою, пов’язаною з однією з партій, - це популізм. Ми всі знаємо, що українська економіка наскрізь корумпована. Знайти чиїсь зловживання неважко. Тут не варто вирізняти того чи іншого політика – це повальне явище», - каже Маршалл.

«Хай краще розберуться з головою СБУ»

Замість «політичних маневрів, які дискредитують боротьбу з корупцією», на думку представника Transparency, уряду варто було би розібратися із сумнівними явищами у нинішній владній команді і зайнятися побудовою інституційної системи «стримувань і противаг». «Якщо подивитися на Україну, ми бачимо численні конфлікти інтересів, коли немає чіткої межі між приватними і суспільними інтересами. Як всім нам відомо, голова Служби Безпеки України є одним з найбагатших у країні власників ЗМІ. Він одночасно також сидить у державних регуляторних органах з питань мовлення. Це серйозна проблема», - констатує Маршалл.

Відповідаючи на запитання, чи взяв би він участь у розслідуванні можливих фактів корупції попереднього уряду в Україні, якщо би його запросила українська влада, Міклош Маршалл відповів: «Transparency International – це неурядова організація, а не прокуратура. Ми завжди готові надавати консультації щодо того, як зменшувати рівень корупції у країні. Ми не хочемо бути інструментом політичного протистояння», - сказав Маршалл.

Євген Тейзе

 Поділитися