MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Низка українських правозахисників заявляють про незаконне втручання у їхню діяльність

19.10.2010    джерело: www.dw-world.de
Ольга Веснянка
«Тепер у міліції не просто розвязані руки, а й навіть виконуюються замовлення різних зацікавлених сторін – чи то міської влади, чи обласної прокуратури щодо правозахисників»,- пояснює виконавчий директор УГСПЛ

Арешт правозахисника у Львові, обшук в координатора Вінницької правозахисної групи, побиття правозахисника у Херсоні, вимоги надати фінансові документи у правозахисної організації в Євпаторії. Чи це випадковість?

Міліціонери днями провели обшук у помешканні координатора Вінницької правозахисної групи. Як сказано у постанові судді – за фактом поширення порновідеоматеріалів в приватному інтернет-журналі вінницького правозахисника Дмитра Гройсмана. Відео, яке в МВС назвали порнографією – ефір російської телепрограми начебто за участі російських опозиціонерів, розміщене напередодні на сервісі YouTube.
Міліція вилучила вдома у правозахисника робочі папери та, як каже Гройсман, фотокартки німецького Фонду боротьби зі СНІДОМ, що направлені на освіту секс-працівників. Також, вже без санкції на обшук офісу, пізніше працівники МВС вилучили комп‘ютери, фінансову документацію та інші робочі документи правозахисної організації.

Як заявляють в організації, нині міліція все частіше використовує незаконні дії щодо громадянських активістів. «Минулого тижня за сфабрикованими справами засудили до трьох діб адміністративного арешту активістів львівської правозахисної організації «Вартові закону»»,- нагадує Дмитро Гройсман.
Інциденти із правозахисниками  у Львові, Херсоні та в Криму
Раніше львівський правозахисник Олексій Вєренцов оголосив голодування на знак протесту проти, як він важає, його незаконного переслідування. Арешт Вєрєнцов отримав за «злісну непокору» вимогам міліціонерів припинити акцію протесту під стінами прокуратури Львівської області. Тим часом, рішення суду, що забороняв би акцію, не було, а тому, згідно з Конституцією, вона була законною, наполягає правозахисник.

«Треба дивитись і на інші випадки – побиття правозахисника і журналіста Дементія Білого в Херсоні, про переслідування правозахисників, що моніторять дотримання прав людини у психоневрологічних лікарнях у Криму, де міліція вимагає фінансові документи організації, не пояснюючи причин»,- зауважує виконавчий директор Української Гельсінської спілки з прав людини (УГСПЛ) Володимир Яворський.

У міліції тепер розв’язані руки
В інтерв’ю DW Яворський називає всі ці випадки незаконним втручанням у правозахисну діяльність. «Але все ж це не є системою, немає загальної політики утиску правозахисників»,- відзначає Яворський. За його словами, коли раніше в державі була чітка позиція влади, щоб міліція діяла демократично і не переслідувала активістів, то такі випадки були поодинокими.

«Тепер у міліції не просто розвязані руки, а й навіть виконуюються замовлення різних зацікавлених сторін – чи то міської влади, чи обласної прокуратури щодо правозахисників»,- пояснює директор УГСПЛ. За його словами, зазвичай це дії виконавчої влади місцевого рівня, яка тисне на суддів, на міліцію – щоб та затримувала чи судді ухвалювали безпідставні рішення.
Яворський називає зупинення мітингу і покарання Вєренцова у Львові незаконним. А обшук в офісі організації у Вінниці не мав, на думку представника УГСПЛ, жодних правових підстав. На його переконання, міліція використовує часто формальний привід або ж звучать абстрактні вимоги, подеколи й навіть без них: «Наприклад, якщо у справі Гройсмана звинувачують у поширенні порнографії, то до чого ж тоді вилучені справи шукачів притулку, біженців? Це є персональні дані людей, які до порнографії не мають жодного відношення»,- обурюється Володимир Яворський.

 Поділитися