MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Проблеми реадмісії, екстрадиції та попередження жорстокого поводження з мігрантами: роль правоохоронних та судових органів України в сучасних умовах

18.05.2011   
Віктор Тарасов
На тлі реалізації Угоди про реадмісію осіб між Україною та ЄС, а також останніх змін в законодавстві України в сфері міграції, зокрема щодо посилення відповідальності за порушення правил перебування в Україні та організацію нелегальної міграції, врегулювання процедури примусового видворення (екстрадиції) осіб, створення окремого міграційного органу – Державної міграційної служби України, виникає необхідність тренінгової підтримки правоохоронців, суддів та інших державних службовців в міграційних питаннях.

12-13 травня 2011 року в Чернігові пройшли тренінги на тему «Захист прав мігрантів та шукачів притулку. Імплементація угоди про реадмісію між Україною та ЄС» для представників міліції, прикордонної служби та суддів Чернігівської області. 

На тлі реалізації Угоди про реадмісію осіб між Україною та ЄС, а також останніх змін в законодавстві  України в сфері міграції, зокрема щодо посилення відповідальності за порушення правил перебування в Україні та організацію нелегальної міграції, врегулювання процедури примусового видворення (екстрадиції) осіб, створення окремого міграційного органу – Державної міграційної служби України, виникає необхідність тренінгової підтримки правоохоронців, суддів та інших державних службовців в міграційних питаннях. Важливою складовою врегулювання міграційних процесів є недопущення порушень прав шукачів притулку та попередження жорстокого поводження з незаконними мігрантами.

Як зазначив Дмитро Плечко, старший радник з правових питань Управління Верховного комісару ООН у справах біженців в Україні: «В процесі реалізації процедури реадмісії між Україною та ЄС виникає ряд проблем. Зокрема країни ЄС (наприклад Словаччина), застосовуючи процедуру прискореної реадмісії, часто самі порушують права шукачів притулку, не роз’яснюють їх права, не надають права звернутися про надання притулку до країни ЄС та незаконно повертають нелегальних мігрантів в Україну».

Начальник відділу по роботі з іноземцями Чернігівського прикордонного загону Андрій Іванський зазначив, що за останні роки потік нелегальної міграції через Україну дещо знизився. «Раніше для потрапляння в країни ЄС через Україну, більшість незаконних мігрантів з країн Азії та Африки обирали сухопутній шлях, потрапляючи до України через кордон з Росією, - зазначає прикордонник. - Зараз вони обирають більш легальні шляхи потрапляння в Україну (наприклад через можливість навчання в українських ВНЗ) з метою подальшого прямування до країн ЄС».

Андрій Черноусов, експерт Харківського інституту соціальних досліджень, наголосив на необхідності дотримання прав шукачів притулку з боку представників міліції та прикордонної служби в контексті боротьби з нелегальною міграцією. «Нерідко правоохоронці вдаються до проявів мігрантофобії та жорстокого поводження із затриманими незаконним мігрантами, - зазначив експерт. – Це зокрема підтверджується й звітами міжнародних правозахисних організацій щодо України».

Тухан Едієв, програмний директор Чернігівського громадського комітету захисту прав людини, виокремив основні порушення прав шукачів притулку, з якими вони стикаються під час затримання та перебування в пунктах тимчасового тримання в Україні. Це, в першу чергу, застосування фізичної сили правоохоронцями при затриманні, відсутність перекладачів, ненадання права подати заяву на отримання притулку в Україні, ненадання права бути присутнім в суді під розгляду справи в суді, тощо.

Звертаючись до учасників семінару для суддів, голова Апеляційного суду Чернігівської області Садіг Тагієв зазначив, що останні зміни в міграційному законодавстві вимагають від представників суддівського корпусу особливої уваги до розгляду справ щодо екстрадиції осіб та попередження видворення іноземців до країн, в яких вони можуть зазнати катувань та жорстокого поводження.

Заходи організовані Чернігівським громадським комітетом захисту прав людини за сприяння ВГО «Судова асоціація України «Фундація сприяння правосуддю» в рамках реалізації проекту «Проведення адвокасі-кампаній на захист прав шукачів притулку та осіб, що знаходяться в процедурі реадмісії, в пунктах тримання іноземців в Україні», який реалізується за підтримки Інституту відкритого суспільства.

 

 Поділитися