MENU
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Подібні статті

Правозахисна організація Truth Hounds отримала Премію свободи імені Андрія СахароваIN MEMORIAM: доповнення до циклу пам’ятних конвертів про академіка Андрія СахароваДрузі та соратники Сахарова на Пам’ятних конвертах, присвячених дисидентамЮрій Дмитрієв став лауреатом премії Свободи імені Андрія СахароваПремію Сахарова отримали білоруські опозиціонериЛавреатом премії Сахарова став уйгурський науковець з КитаюСьогодні у Страсбургу премію ім. Сахарова вручили Олегу СенцовуРепортаж HRO.org: дискуссия о Соловках в Сахаровском ЦентреЯрлык «иноагентов» навесили на Сахаровский Центр и ещё на 2 НКОПод Славянском убит российский правозащитник Андрей МироновАкадемік Сахаров і наступ нового середньовіччяПремія Сахарова за свободу думки вручена школярці з ПакистануАндрей Макаревич: «Каток уже почти поехал»Сахаров и время: «Эта память и не могла вписаться ни в какую мифологию»Андрей Дмитриевич Сахаров: страницы биографииАлександр Даниэль: академик Сахаров и наступление нового средневековьяГлава крымского «ЮЗЭРа» Андрей Федосов задержан винницкими правоохранителями за уголовное дело 2000 годаАльтернативы Сахарова«Так что же должна делать Европа по отношению к России»Туркменистан: Российский гражданин, эколог Андрей Затока приговорен к пяти годам колонии общего режима

Він випромінював доброту

22.05.2011    джерело: www.grigorenko.org
Андрій Григоренко
До 90-річчя Андрія Сахарова

Сьогодні, 21 травня 2011 року, виповнюється дев'яносто років від дня з народження доктора Андрія Сахарова, людини, яка отримав Нобелівську премію миру, але в ранні роки допоміг одному з найжорстокіших режимів у створенні абсолютного зброї масового знищення - водневої бомби. Для когось це може виглядати протиріччям, але ми повинні бачити краще. Блискуча наукова думка цієї чудової людини дала йому не лише можливість приборкати сили фізичної матерії, але і зрозуміти в наступні дні, що непримиренна конфронтація веде Людство до самознищення, що єдиною реальною альтернативою від глобальної катастрофи, може бути лише шлях здатний примирити наші людські свари і знайти дорогу без насильства і смертоносних конфронтації. Він називав своє бачення такого шляху конвергенцією.

*  *  *

Існували тоді і існують зараз багато людей, які називали й називають Сахарова наївним і далеким від дійсності, але ці критики не змогли тоді, і не можуть зараз запропонувати будь-якої розумний вихід з глухого кута, в якому людство опиняється знову і знову.
Час не милосердно і реальні люди в нашій пам'яті перетворюються на міфи, ікони чи лякала. У якійсь мірі те ж саме відбувається і з образом Андрія Сахарова. Люди, яким як і мені пощастило особисто знати його, старіють і йдуть з цього світу. Але я твердо вірю, що це наше покликання і обов'язок сказати молодому поколінню про тих кращих наших сучасників, з якими нас зв'язала доля.
У дні наближення Сахаровського ювілею я думав сказати кілька слів про Сахарова, котрого мені пощастило знати і який, можливо несвідомо, вплинув на мою долю. Однак, після роздумів я вирішив нічого не говорити, крім його дружелюбністі і людської теплі. Сталося так, що п'ять років тому я написав невеличку статтю для російсько-мовної газети "МЗ". Це стаття не була переведена на українську мову раніше. Моє ставлення не змінилася до Андрія Дмитровича, і тому я пропоную переклад цієї статті, як данину праведному нашого часу.

 

Випромінював добро
 

Андрій ГРИГОРЕНКО, Нью-Йорк, спеціально для "МЗ"
 


Місто встоїть, якщо в ньому знайдеться хоч один праведник. Наш світ не впав до цих пір почасти й тому. що в ньому жив праведник, - Андрій Дмитрович Сахаров.
Мабуть, я не єдиний, хто замислювався над тим, як творець самої руйнівної зброї трансформувався на прапор і знакову фігуру ненасильницької боротьби за свободу і гідність людини. У мене немає готової відповіді на це питання, але я впевнений, що добро було спочатку закладено в цій людині. Така думка склалося у мене не від абстрактних умовиводів, а від живого контакту з людиною, яка випромінювала душевне добро, що торкнулося і мене.
Я познайомився з Андрієм Дмитровичем в середине 1960-х років у важкий для нього час. Його перша дружина була важко хвора, і незабаром він овдовів. Однак навіть у тій важкій обстановці - доглядом за хворою дружиною, турботах про дочку і сина, він не переставав замислюватися і про те, що відбувалося в країні та світі.
Я з'явився в сахаровской квартирі як книгоноша. Андрій Дмитрович через спільного знайомого висловив бажання прочитати книгу Абдурахмана Авторханова "Технологія влади". Ось цю книжку я йому і привіз. Я, звичайно, багато чув про академіка Сахарова - батька радянської водневої бомби. Напевно, я очікував побачити старого маститого професора, а замість цього мені відкрив двері високий, трохи сутулий, досить молодий чоловік у светрі простої домашньої в'язки. Я спочатку навіть подумав, що помилився адресою. Проте моє збентеження було розвіяно привітним: "Ви, напевно, мій тезка?" І все відразу стало просто. Після цієї першої зустрічі я приїжджав до сахаровской квартиру неодноразово. Андрій Дмитрович не був ще тоді особисто знайомий з моїм покійним батьком, але знав про батьківський виступ на партконференції 1961 року і про брошурі про початковий період Другої світової війни. Сахаров попросив передати батькові листа і замітки, які пізніше у відредагованому і доповненому вигляді з'явилися під назвою "Роздуми про країну, світі та інтелектуальну свободу".
Так між цими дорогими для мене людьми почалося листування, що перейшло в особисту дружбу, і мені в цьому листуванні довелося якийсь час виконувати роль кур'єра.
Дещо пізніше Андрій Дмитрович познайомився з моїми батьками особисто і став у нашій квартирі частим гостем.


Я думаю, що я далеко не перший, хто відзначає простоту і привітність цей воістину великої людини. У ньому не було ніякої зарозумілості. Навпаки, Андрій Дмитрович вмів легко знаходити спільну мову як з тими, хто був старшим за нього за віком, як мій батько, так і з тими, хто був молодший, як я. Цією якістю він мені завжди нагадував мого батька, так само легко умівшего знаходити спільну мову з людьми різного віку і соціального стану.
Андрій Дмитрович постійно випромінював дивовижне людське тепло, чи перебував він у колі сім'ї, друзів або навіть недругів. А вже про дивовижну сахаровской чуйності просто казки треба розповідати.
Ніколи не забуду, як після чергового арешту мого друга Мустафи Джемілєва я почав обдзвонювати всіх відомих людей, просячи їх підняти свої голоси на його захист, тим більше що існувала серйозна загроза життю Мустафи. Запрошення терміново приїхати до Андрія Дмитровича, незважаючи на пізню годину, було чистим бальзамом на мою душу. І Андрій Дмитрович, і Олена Георгіївна Боннер, що стала на той час його дружиною, взяли мій біль як свій власний.
Цією чудовою парі я також завжди буду вдячний за підтримку і пораду, що зіграли істотну роль у моїй особистій долі. Раніше я детально писав у передмові до книги мого батька, що в останній рік перед моєю еміграцією з СРСР на мене чинився сильний тиск КДБ з неабиякою загрозою ув'язнення в психушку. Ця остання перспектива мені зовсім не посміхалася. Альтернативою була еміграція, але я вагався. Ось у цей важкий для мене час я опинився на сахаровской дачі. У той день там були тільки Андрій Дмитрович і Олена Георгіївна, які знайшли якісь дуже правильні слова, які зняли з мене тяжку напруженість попереднього року, допомогли зважитися на від'їзд і, тим самим, знайти шанс на повнокровне життя замість кошмару покарання божевіллям. Хоча до мого від'їзду ми ще бачилися кілька разів, той день, проведений в суспільстві Андрія Дмитровича та Олени Георгіївни, залишився особливої, примітною віхою у моєму житті.
Озираючись назад, на той час, коли зграя нікчемних пігмеїв, які опинилися біля керма імперії зла, намагалася заглушити Сахаровський голос, я гордий тим, що мені довелося бути сучасником Андрія Дмитровича Сахарова.

21 травня 2006
Нью Йорк

 Поділитися