MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Рекомендації ПАРЕ з подачі Першого національного

30.05.2011    джерело: www.pravda.com.ua
Галя Койнаш
Стаття про маніпуляції Першого національного телеканалу з заявами європейських політиків, зокрема, президента ПАРЄ п. Чавушоглу, щодо України

Коли питання абсолютно передбачувані, навіщо політикам наражатися на неприємні звинувачення в брехні? Адже найдешевший політтехнолог підкаже, як підфарбувати чи змонтувати правду, а, немає підстав гадати, що влада заощаджується на подібних гримерах дійсності.

Читаємо, як Президент представив ситуацію на українському телебаченні польським журналістам: «Сьогодні ми бачимо, що в ЗМI йде вiдкрита дискусiя, нiхто нiкому не перешкоджає, дiйсно, i забезпечена свобода слова. Сьогодні опозицію ми бачимо в усіх ЗМI, присутня її точка зору» (цит. з «Телекритики»).

Постійна дієта всіляких телешоу дедалі настійніше нагадує пісні для пролів в романі «1984», але, дійсно, було би безглуздо заперечувати, що на них озвучені різні точки зору.

Проте на теленовинах, звідки глядачі черпають інформацію, а не свідомо дають себе розважати брехнею та контрбрехнею, ані дискусії, ані свободи слова вже давно немає.

Настільки знахабнілі ті, хто коригує дійсність, свідчать деякі сюжети на Першому національному телеканалі. Почнемо зі справжнього перлу: Точніше, з ретельно приготованого контексту. Ті, хто черпає інформацію з різних джерел, і обов’язково перевіряє склад продуктів перед тим, як проковтнути, знають про скандал у звˈязку з продовженням арешту Юрія Луценка, про сумніви щодо підстав не тільки для затримання колишнього міністра внутрішних справ, але й для порушення буквально всіх трьох кримінальних справ. Це абсолютна меншість населення.

А частина більшості, що слухає теленовини, на які витрачаються їхні податки, на Першому національному почули, що «Суд над Юрієм Луценком перенесли на два тижня»», що клопотання щодо звільнення з-під варти та відводу судді відхилено. Важко причепитися, адже дійсно перенесли, дійсно відхилили, й якщо неправильно назвали причину, хіба це так істотно? Втім, що про те, що істотно, дбали, можна не сумніватися. Глядачам люб’язно нагадують, про які саме злочини йдеться: «Екс-Міністра судять за заволодіння чужим майном в особливо великих розмірах, зловживання службовим становищем та перевищення влади»

Кінець сюжету.

А перл цитуємо на всю красу:

«В ПАРЄ рекомендують політикам не втручатися в розслідування кримінальних справ щодо представників української опозиції. Політикам не слід втручатися в розслідування кримінальних справ щодо представників української опозиції – вважає президент ПАРЄ (Парламентської асамблеї Ради Європи) Мевлют Чавушоглу. Те, що зараз відбувається в Україні, назвав законним процесом, на який політики не повинні впливати».

Коли читаємо якийсь складний текст, іноді доводиться кожне речення розбирати на окреми частини, щоб збагнути, хто що робить. Тут здається зрозумілим, хто нахабно втручається, хто захищає законність.

Незрозуміло тільки, чи про це знає п. Чавушоглу. Навряд чи треба сумніватися, що він дав інтервˈю агенству Інтерфакс-Україна, хоча трохи дивно, що воно, здається, опубліковано тільки російською мовою. Треба визнати, що не надто ясно, що він хотів сказати в двох місцях, проте беззаперечним є те, що на згаданій зустрічі розпитували представника української влади про можливість політичного втручання в правосуддя з боку влади, не опозиції..

Нагадую, що після незрозумілих подій вокруг затримання Юлії Тимошенко у вівторок, Президент Європарламенту, Єжі Бузек заявив про політичну природу справи Тимошенко й Володимир Литвин після зустрічі з президентом ПАРЄ Мевлютом Чавушоглу повідомив, що ситуацію навколо подій, пов’язаних з Юлією Тимошенко, буде розглянуто в четвер на засіданні Бюро та Постійного комітету ПАРЕ у Києві. 26 травня оприлюднено заяву речника Високого представника ЄС Кетрін Ештон про справу Юлії Тимошенко, в якій вона звертає «увагу на небезпеку створення враження, що судові заходи вживаються вибірково. Ми також наголошуємо на важливості забезпечення максимальної прозорості розслідувань, прокурорських дій та судового процесу.».

Того ж дня опубліковано заяву Freedom House, в якій ця авторитетна організація пише, що затримання Тимошенко підтверджує її занепокоєння щодо збільшення вибіркового переслідування політичних опонентів в Україні.

Те саме занепокоєння проявили посли двох європейських країн, які були присутні на судовому засіданні про справу Луценка в понеділок, і Данський Гельсінський комітет з прав людини в свій Попередній доповіді щодо процесів проти колишнього міністра внутрішніх справ Юрія Луценка та колишнього першого заступника міністра юстиції Євгена Корнійчука.

Список можна продовжити.

Або можна геть забути про всі ці «необˈєктивні» (а може проплачені?) реакції, та й про Доповідь щодо поступу країн Європейської політики сусідства у 2010 році – Україна, й дивитися телевізію.

Адже все так просто серед своїх людей, що вміють правильно розповідати про справу Юлії Тимошенко, та про неприємні запитання: «Про справу Тимошенко послам країн Європейського Союзу, Великої Британії та США особисто розказував Генпрокурор. Зустріч провели, бо, як повідомляє прес-служба відомства, справа занадто політизована і європейські інституції надають значення кримінальному переслідуванню одного з лідерів опозиції».

Та й розуміють про головне: або нічого, або позитив. На Першому національному, про Доповідь та заяви ані слова, зате потішили глядачів тим, що «Українські пріоритети під час головування в комітеті міністрів Ради Європи схвалює ПАРЕ» – П. Чавушоглу дійсно почав свій виступ зі слів про спільні пріоритети, проте в тижні, так насиченому на інші події, заяви, тощо, освітлення саме цих слів видається не менш вибірковим, аніж кримінальне переслідування опонентів.

Чи варто інвестувати у золото?, як запитував телеканал у день, коли про нарастаючий скандал та доволі однозначні висловлення щодо вибіркові переслідування геть мовчали, не скажу. Спитаємо краще, чи варто в ПАРЕ та інших європейських структурах слідкувати за тим, які саме їх слова висвітлюються та спотворюються державним телеканалом країни, яка головує в Комітеті міністрів Ради Європи.

 Поділитися