MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Мітинг проти політичних репресій у Харкові. 9 серпня

10.08.2011   
Ольга Багалій, Інна Сухорукова, Харківська правозахисна група
Безглузді дії ніяких бажаних для місцевої влади наслідків не принесли. Мітинг все рівно відбувся, і саме в Харкові – другому за своїм значенням місті України.

Харківська обласна організація партії «Батьківщина» на вівторок збирала мітинг проти політичних репресій в Україні і на захист Юлії Тимошенко. Мітинг планували провести на майдані Свободи о 18-1 годині. Приєднатися до організації цього мітингу вирішили 18 громадських організацій і партій.

Але напередодні стало відомо, що Харківський Окружний адміністративний суд заборонив будь-які акції на майдані Свободи. Зокрема, суд постановив: «Обмежити право Харківської обласної організації політичної партії «Всеукраїнське об’єднання «Батьківщина», Харківської обласної громадської організації «Ми – харків’яни», Профспілки підприємців м. Харкова, Харківської обласної організації політичної партії «Народна Самооборона» на проведення мирних зібрань на майдані Свободи в місті Харкові з 09.08.2011 р. по 28.08.2011 р., які не пов’язані з заходами, що затверджені розпорядженням Харківського міського голови від 05.08.2011 р. №3411».

Суд узяв до уваги, що на майдані Свободи та на Сумській – центральній вулиці міста – заплановано масові святкові заходи. Тому харків’яни, які не беруть участі в запланованих масових заходах, повинні мати змогу вільно пересуватися центральною частиною міста.

Зважаючи на те, що заборона суду стосувалася безпосередньо тільки майдану Свободи, учасники мітингу зібралися на перехресті майдану Свободи і вулиці Сумській, безпосередньо біля виходу з метро. Сам майдан Свободи був зо всіх боків оточений міліціянтами та беркутовцями в масках. Отаких беркутовців в масках харків’яни в останній раз бачили на майдані Свободи 19-21 серпня 1991, в дні путчу, який і поставив крапку в розвалі Радянського Союзу.

Незважаючи на те, що був робочий день, о 15-й годині в центрі оточеного майдану розпочався конкурс малюнків на асфальті. Ні, не для діточок а для молоді з Партії регіонів, які начебто будуть волонтерами під час Євро 2012. Мабуть, на думку влади, малювання на асфальті одна з необхідних навичок волонтерів.

Приблизно о 17-й годині волонтерів змінили діти і підлітки у досить великій кількості, які під багатодецибельну музику репетирували якісь спортивні танці. Температура більше 35 градусів за Цельсієм – діти скачуть з останніх сил, а попити води їм привезли вже після 18-ої. Чомусь пригадалися свята у Північній Кореї на честь вождя Ким Ир Сена...

Ми з колегами з Харківської правозахисної групи підійшли до міліціянтів і спитали, чому саме ми не маємо можливості пройти на майдан, адже свободу пересування на законодавчому рівні ще ніхто не відміняв. Майдан це не військовий об’єкт і не будівельний майданчик, де потрібно забезпечити техніку безпеки. Вони показали нам на дітей і сказали, що на майдані відбувається тренування і тому пройти туди не можна.

Тоді ми пішли до мітингувальників. Зібралося приблизно від 500 до 600 осіб. Те, що мітинг відбувався у не зовсім зручному місці – нікому не завадило, а через деякий час мітингувальники скористалися перевагами цього вузенького простору навколо центрального на майдані флагштоку і підняли на ньому прапор Блоку Юлії Тимошенко. Так у центрі Харкова замайорів прапор опозиціонерів, на що, як на нашу думку, харківська влада зовсім не розраховувала.

Світлина з сайту «Ґлавного»

На мітингу були присутні не тільки харків’яни, а й мешканці Лозівського району, селища Дергачів. Через мегафон лунали заклики звільнити Юлію Тимошенко, читали вірші.

Оточення міліціянтів ніяк не заважало проведенню мітингу, але заважало потрапити до туалетів і кіосків з питною водою. Двоє з наших колег намагалися пройти до кіосків, але міліціянти дуже грубо вивели їх під руки з «забороненої зони». чим ці дві не дужі молоді жіночки могли завадити стрибаючим дітям – абсолютно не зрозуміло. Тим більш, зважаючи на розмір харківського майдану Свободи – найбільшої площі в Європі. Взагалі все це нагадувало дурну виставу. Міліціянти говорили, що вони нічого не знають, що в них наказ нікого не пропускати на майдан, бо там йдуть тренування. Схоже було – щоб забезпечити дітям це тренування міліціянтів зігнали з усього Харкова. Досить дорогеньке задоволення за рахунок платників податків!

Між тим, мітинг продовжувався, ані «тренувальна глушилка», ані міліціянти нікому не заважали. Над мітингом майоріла безліч державних прапорів, прапори БЮТу, Народного Руху України, групи «Прорвемся!», об’єднання підприємців. Оскільки мітинг проходив прямо біля виходу з метро, багато перехожих приєднувалися до мітингуючих, мітинг бачили багато пасажирів наземного транспорту, який проїжджає по Сумській – всі дії місцевої влади заборонити харків’янам висловити свою думку стосовно судових процесів в Києві – ні до чого не призвели.

Так, місцева влада порушила українське законодавство – заборонила проведення мирного зібрання, хоча в Україні не існує дозвільна система для проведення мирних зборів, органи місцевої влади потрібно тільки повідомити. Але й такі безглузді дії ніяких бажаних для місцевої влади наслідків не принесли. Мітинг все рівно відбувся, і саме в Харкові – другому за своїм значенням місті України.

Почавши політичні репресії, влада перейшла певну межу, що країна, яка претендує називатися європейською, дозволити собі не може. Перейшовши цю межу, влада буде змушена постійно порушувати чинне законодавство, що викличе не тільки спротив, а й сумнів, що в цих діях влади взагалі є якийсь сенс.

Одна з нас, з посвідченням журналіста, підійшла до підлітків , запитала, що вони тут роблять. Вони або не знали, що саме потрібно відповідати, або їм було заборонено відповідати журналістам. Тоді я підійшла до головного тренера і спитала, що відбувається. Тренер сказала мені, що це тренування було заплановане заздалегідь, і що діти будуть виступати на майдані Свободи 23 серпня, бо Харків отримав бронзову медаль в змаганнях в Україні.

Я не питала її, чому б тренування не проводити зранку або ввечері, коли спадає спека, бо й так все було зрозуміло.

Незрозуміло тільки – для чого порушуються наші права напередодні 20-ї речниці Незалежності. Все рівно запланована акція відбулася. І де межа свавілля влади, після якої жодна з цивілізованих країн не схоче мати з Україною будь-яких справ.

 Поділитися