MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

ВО «Свобода» оголосило акцію «Умань без хасидів»

22.09.2011   
Про це повідомив «Український тиждень», посилаючись на прес-службу об’єднання. Нагадаємо, кожного року до Умані, де похований рабі Нахман, приїздять брацлавські хасиди з усього світу відсвяткувати Рош га-Шана (Єврейський Новий рік), який припадає на вересень-жовтень.

Про це 21 вересня повідомив «Український тиждень», посилаючись на прес-службу ВО «Свобода». Нагадаємо, кожного року до Умані, де похований рабі Нахман, приїздять брацлавські хасиди з усього світу відсвяткувати Рош га-Шана (Єврейський Новий рік), який припадає на вересень-жовтень.

«Черкаська обласна організація Всеукраїнського об’єднання „Свобода“ висловлює обурення бездіяльністю влади всіх рівнів, котра не вчинила жодних дій, щоб припинити та відвернути агресію хасидів до українців, не намагається унеможливити та зупинити масовий безлад, який щороку вчиняють хасиди в Умані на своє релігійне свято», – йдеться у заяві.

У «Свободі» відзначають, що «влада ігнорує попередження свободівців про небезпеки внаслідок відсутності контролю дій хасидів та відсутності покарання за скоювані ними злочини та правопорушення, що, як наслідок, дають прибульцям відчуття повної вседозволеності та безкарності».

«Тому Черкаська обласна організація Всеукраїнського об’єднання „Свобода“, зважаючи на гарантоване Конституцією України право громадян захищати своє життя і здоров’я та життя і здоров’я інших громадян від протиправних посягань, а також, користуючись своїм, визначеним Конституцією України статусом народу, як єдиного джерела влади, оголошує про початок безстрокової кампанії „Умань без хасидів“, яка об’єднуватиме в собі інформаційні методи, публічні заходи, акції прямої дії та буде спрямована на розв’язання хасидського питання*) в Умані, виконання вимог громадськості з приводу налагодження цивілізованого відвідання Умані прибульцями-хасидами», – йдеться у заяві.

Нагадаємо, приїзд паломників до Умані минулого року відзначився кількома серйозними скандалами. Так, 12 вересня 2010 року Україна депортувала 10 хасидів до Ізраїлю із забороною в’їзду на свою територію протягом 5 років.

Депортовані порушили громадський порядок під час затримання підозрюваних у побитті двох уманчан. Конфлікт виник між власницею квартири і хасидами, які винаймали у неї житло. Внаслідок цього інциденту постраждало двоє місцевих жителів, один з яких отримав кілька легких ножових поранень.

Черкаська обласна державна адміністрація прогнозує візит близько 30 тис. прочан-брацлавських хасидів в Умань Черкаської області на могилу цадика Нахмана на щорічне святкування Рош Ха-Шана.

Голова Черкаської облдержадміністрації Сергій Тулуб вважає, що для впорядкування щорічного паломництва хасидів до Умані, необхідно прийняти закон, який би чітко визначав статус паломників в Україні.

«Український тиждень»

*) Підкреслення «ПЛ». Цілком очевидно, звідки списано формулу «розв’язання хасидського питання», —не вистачає лише слова «остаточне».

Таке повідомлення з’явилося на Черкаському інтернет-порталі «Прочерк» 20 вересня 2011 року:

Опозиція за те, щоб паломники вивезли прах свого святого в Ізраїль

У питанні паломництва брацлавських хасидів на Черкащину влада відстоює інтереси не своїх громадян, а іноземців. Незабаром паломників до Умані приїздитиме більше, аніж уманчан. І місто може взагалі перестати бути українським. Така ситуація непокоїть представників черкаської опозиції.

Як розповіла під час прес-конференції ради опозиційних сил голова обласної організації ВО «Свобода» Тетяна Чорномаз, влада дозволила хасидам вважати себе не тільки хазяями в Умані, а й порушувати загальні правила співжиття.

Черкаська опозиція звинувачує владу у неналежному прийомі паломників в Умані

– У відомому на весь світ парку «Софіївка» вони не тільки провокують сутички з місцевими жителями, а запросто можуть роздягнутися догола і полізти купатися в озеро, – каже пані Тетяна.– Я вже не кажу про те, що прибувають паломники з країн, де є бубонна чума, холера. Вся країна під домокловим мечем. Бо якщо щось станеться – якась інфекція – то на всю Україну буде накладено карантин*).

За словами пані Тетяни, якщо раніше приїзд хасидів уманчани сприймали позитивно, розраховуючи на заробіток, то зараз в місті навіть таксисти – і ті з Києва, місцевим заробити не дають. Так само – з житлом. Паломники викуповують квартири і селять туди своїх співгромадян, не платячи жодних податків місту.

– Колись була гарна ідея, яку висловлювали самі хасиди – про можливість перенесення праху цадика Нахмана в Ізраїль, – каже голова ради опозиційних сил Черкащини Леонід Даценко.– Ми від ради опозиції підготували звернення Президенту України, голові обласної державної адміністрації і міському голові Умані з пропозицією перенести прах, аби не було в подальшому нагнітання ситуації… Ми мусимо про це говорити, хоча не хочемо образити релігійні почуття, але останнім часом паломники вже починають переступати межу…

Утім, за словами Тетяни Чорномаз, існує версія, що ніякого праху на місці паломництва в Умані немає.

*) Підкреслення «ПЛ».

Наступне повідомлення 14.09.2011 з’явилося на сайті GAZETA.UA. Цілком можливо, що згадувані конфлікти виникли на побутовому ґрунті, але заголовок матеріялу—очевидний прояв мови ворожнечі. І це, звісно, не сприяє розв’язанню конфлікту.

Хасиди в Умані б’ють українців

Вчора близько 17:00 в місті Умань на Черкащині в районі паломництва брацлавських хасидів п’ятеро паломників побили місцевого жителя. В уманця струс мозку та садна, правоохоронці шукають нападників.

«Ми сиділи за столиком, говорили, – розповідає постраждалий Ігор Гурбіч.– Підійшло двоє хасидів. Один поставив ногу на лавочку, ми йому зробили зауваження, щоб забрав ногу, він не реагував, почав говорити образливі слова на своїй мові. Я хотів забрати його ногу, але він другою ногою вдарив мене в лице. Я побіг за ним, щоб розібратися в ситуації, але коли наздогнав, то мене накинулися п’ять хасидів, оточили і почали з усіх сторін бити по чому бачили. Сам я нічого зробити їм не міг. Підбігли наші хлопці, які це побачили і розборонили нас».

Конфлікт стався на очах десятків людей.

«Я бачив, як це все було, – розповів уманець Олександр Гуменюк.– Хлопці на лавці сиділи, хасид прийшов поставив ногу на лавку і стоїть. Йому кажуть – забери, він не хотів. А тоді з ноги вдарив в лице того, що його ногу хотів зняти».

Розібратися у ситуації разом з правоохоронцями, прийшов і голова Благодійного фонду імені Рабі Нахмана Даніель Даян. Він пояснив що такі випадки трапляються, коли в одному місці скупчується багато людей.

На минулому тижні 6 вересня син Даніеля Даяна – Натан – побив лопатою місцевого студента. Інцидент стався на вулиці Пушкіна, коли 19-річний Олег Денисюк разом з двома друзями йшов до магазину.

«Я йшов дорогою збоку, – розповів Олег.– Ззаду їхав скутер, наїхав мені на ногу. Скутером керував хасид. Я зробив йому зауваження. Він плюнув мені на ноги і поїхав. Я кажу, зачекай поговоримо, що ж ти робиш? Пішов за ним. Трохи далі по Пушкіна була група хасидів, він десь подівся. Я хотів запитати тих хасидів, хто це і щоб вони пояснили йому, що так робити не можна. Я ж ніякої агресії не виявляв до нього. Звідкись з’явився цей хасид, в руках тримав лопату. Я одразу нічого не зрозумів, а він накинувся на мене з цією лопатою. Я ухилися, відбив удар рукою, другий удар попав мені в голову».

Побитий Олег Денисюк

Місцеві жителі, що вибігли рятувати хлопця викликали міліцію.

«Я кажу, викинь лопату і поговоримо, але він втік, – каже Олег.– Мені принесли газету з фото цього хасида. Це син Даніеля Даяна – Натан».

Деталі обох інцидентів з’ясовують правоохоронці.

Ірина Патлатюк (фото автора)

 Поділитися