MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Місця несвободи у судах

09.11.2011    джерело: www.khisr.kharkov.ua
Світлана Щербань
Одними з неочевидних, на перший погляд, через короткий термін перебування там, але беззаперечними місцями несвободи є приміщення (кімнати) для тримання підсудних (засуджених) у судах.

Одними з неочевидних, на перший погляд, через короткий термін перебування там, але беззаперечними місцями несвободи є приміщення (кімнати) для тримання підсудних (засуджених) у судах. Нижче наведемо основні норми перебування там зазначених осіб згідно з Наказом Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства юстиції України, Генеральної прокуратури України, Верховного суду України, Служби безпеки України від 16 жовтня 1996 року № 705/37/5/17-398 1-3/503/239 «Про затвердження Інструкції про порядок конвоювання та тримання в судах підсудних (засуджених) за вимогою судових органів».

Приміщення (кімнати) для тримання підсудних (засуджених) виділяються судовим органом з урахуванням забезпечення роздільного розміщення чоловіків і жінок, а також ізольованого тримання осіб, котрим заборонено спілкування між собою.

У службових приміщеннях усіх судів і в місцях проведення засідань силами і коштами судових органів обладнуються кімнати для тримання підсудних (засуджених), зали для засідання суду, приміщення для розміщення особового складу варти. Усі службові приміщення повинні утримуватися в належному порядку, своєчасно ремонтуватися і мати достатнє освітлення.

У приміщеннях судів кімнати для тримання підсудних (засуджених) обладнуються лавами, які скріплені з підлогою, металевими ґратами на вікнах, зовнішніми запорами на дверях, що забезпечувало б їх надійну охорону і виключало можливість вчинення втеч з-під варти. З цією ж метою двері повинні мати оглядові віконця діаметром 10 см з металевими ґратами. В приміщеннях обладнується вентиляція і освітлення. Вимикачі встановлюються ззовні камери, біля вхідних дверей. Світлоточки огороджуються металевою сіткою з ґратами.

У залі судового засідання місце для тримання підсудних обладнується лавою та дерев’яним бар’єром висотою 1 м, які скріплені з підлогою. На вікна залу засідання, розташованого на першому поверсі, встановлюються грати. В кожному судовому органі до 50% залів судових засідань, в яких розглядаються кримінальні справи, обладнуються стаціонарними металевими загородженнями, які відокремлюють підсудних від складу суду і присутніх громадян. На вікнах цих залів незалежно від поверховості встановлюються грати.

У пунктах проведення одноразових виїзних засідань суду місце для розміщення підсудних обладнується переносним бар’єром, котрий тимчасово прикріплюється до підлоги.

Охорона підсудних (засуджених) під час судових засідань і на їх виїзних засіданнях, а також конвоювання їх у зворотному напрямі у місця попереднього ув’язнення та позбавлення волі здійснюється військовими частинами і з’єднаннями внутрішніх військ Міністерства внутрішніх справ України за місцем їх дислокації.

У пунктах, де немає військових частин (підрозділів) внутрішніх військ, що здійснюють конвоювання підсудних (засуджених), ці завдання виконуються силами міськрайорганів внутрішніх справ або охороною відповідних місць позбавлення волі.

На кожен судовий орган штабом частини розробляється і затверджується план охорони (схема охорони, табель постів, бойовий розрахунок особового складу варти).

В окремих випадках під час забезпечення судових процесів одноразових виїзних засідань у віддалених від штабу частини пунктах план охорони розробляється офіцером штабу частини (підрозділу), який прибуває в цей пункт разом із вартою, але обов’язково до початку судового процесу. В цьому випадку план вступає в силу без затвердження його командиром частини.

Для забезпечення важливих судових процесів, особливо виїзних засідань суду, штабом частини спільно із зацікавленими органами розробляється спеціальний план охорони, який погоджується із старшим оперативним начальником і головою суду. В цьому плані, за необхідністю, передбачається виділення на період засідань суду групи підсилення варти, оперативних працівників МВС, СБУ.

Судові варти можуть підсилюватися особовим складом підрозділів внутрішніх військ, дислокованих поблизу, спеціальними засобами, службовими собаками та мають право їх застосовувати відповідно до Статусу бойової служби внутрішніх військ Міністерства внутрішніх справ України.

Права затриманих (засуджених) під час перебування у приміщеннях (кімнатах)

За усним розпорядженням головуючого у судовому засіданні начальник варти дозволяє переговорити підсудному (засудженому) із захисником, експертом, прокурором та провести огляд підсудного (засудженого) лікарем, при цьому підсудний (засуджений) з-під охорони не звільняється. Такі переговори проводяться, як правило, у вільній кімнаті для тримання підсудних (засуджених) під час перерви в судовому засіданні і можуть вестись будь-якою мовою.

Дозвіл на побачення підсудного (засудженого) із близькими родичами в період, коли він рахується за судом, надається головою суду або головуючим у судовому засіданні, як правило, лише під час перебування підсудного (засудженого) в слідчому ізоляторі, тюрмі чи ВТУ. Передачі для підсудних у судовому органі не приймаються.

Забезпечення харчуванням підсудних (засуджених) у судовому органі та на шляху руху до пункту проведення виїзних засідань суду покладається на місце позбавлення волі, в якому вони тримаються, а в період перебування в ІТТ – на міськрайорган внутрішніх справ; в пунктах, де відсутні міськрайоргани внутрішніх справ, головуючий у виїзному засіданні суду надає в цьому допомогу начальнику варти.

Згідно з даними Державної судової адміністрації України станом на 1 жовтня 2011 року в українських судах облаштовано 349 кімнат (камер) для тримання підсудних.

 Поділитися