MENU
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Зарплата держслужбовців зросте в рази. Але радітимуть не всі

13.03.2012    джерело: tema.in.ua
Геннадій Гончарук, держслужбовець, для ТЕМИ

Малопоміченою для більшості громадян пройшла новина, оприлюднена прес-службою Президента України: ще 10 січня 2012 року: Віктор Янукович підписав Закон «Про державну службу» в новій редакції. Незважаючи на те, що Закон набере чинності лише з 1 січня 2013 року, державному службовцю вже сьогодні буде корисно дізнатись про деякі аспекти цього оновлення законодавства.

Як стверджує прес-служба Президента, вказаний Закон спрямований на «створення сучасної правової бази для побудови в Україні професійної та ефективної державної служби».

Пропоную не заглиблюватись у всі хитросплетіння тексту нового закону, але спробую простими словами розтлумачити деякі новації, на мою думку, важливі для переважної більшості державних службовців.

Розпочнемо з оплати праці державних службовців, їх преміювання та інших видів заохочення, а також пенсійного забезпечення. Саме ці питання є надзвичайно чутливими майже для всіх.

Найперше варто сказати, що умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються самим законом. Сьогодні Кабінет Міністрів України регулює ці питання у низці відповідних постанов.

Новим законом обмежено можливості керівника суттєво змінити реальні виплати державному службовцю у будь який бік, оскільки премія перестане бути вирішальним чинником, що впливає на розмір реальної заробітної плати державних службовців.

Необхідно зазначити, що посадові оклади, надбавки за вислугу та ранг новим законом істотно збільшені. Так, наприклад, найнижчий посадовий оклад державного службовця найнижчої підгрупи за новим законом складатиме не менше двох розмірів мінімальної заробітної плати.

Надбавка за вислугу років на державній службі встановлюватиметься залежно від стажу державної служби у співвідношенні до мінімальної заробітної плати. На сьогодні така надбавка встановлюється у співвідношенні до окладу.

Важливо, що за новим законом право на її отримання наступає після завершення першого року перебування на державній службі. За чинним законом надбавка за вислугу років починає виплачуватись державним службовцям після трьох років стажу.

Надбавка за найнижчий 9 ранг встановлюється на рівні 10% від мінімальної заробітної плати, а це значно більше ніж сьогодні отримують держслужбовці за найнижчий ранг.

Крім того, новим законом передбачена можливість встановлення ще однієї надбавки (аж до 100 відсотків посадового окладу), але вона може бути встановлена лише для «обраних». Таку надбавку за певних умов можливо встановити фахівцям, які працюють в Адміністрації Президента України, Апараті Верховної Ради України, Секретаріаті Кабінету Міністрів України та міністерствах.

А тепер спробуємо максимально наближено порахувати скільки ж саме буде наприклад найнижча заробітна плата державного службовця. Пропоную розрахувати заробітну плату державного службовця, що перебуває на самому початку своєї кар’єри, призначений на посаду найнижчої підгрупи та має найнижчий ранг і вислугу років на державній службі трохи більше одного року.

Законом України «Про Державний бюджет України на 2012 рік» від 22.12.2011 р. № 4282-VI визначено, що мінімальна заробітна плата на 31.12.2012 складатиме 1134 грн. Саме цю цифру пропоную взяти за основу при підрахунках, як максимально наближену до реальної.

Враховуючи викладене, найнижчий посадовий оклад державного службовця на момент набрання чинності нового закону буде 2268 грн. При цьому, без урахування премії, його заробітна плата складатиме: 1134 грн. х 2 + 1134 грн. х 0, 2 + 1134 грн. х 0, 1 = 2268 грн. + 226, 8 грн. + 113, 4 грн. = 2608, 2 грн. Виходить для цієї категорії зарплата зросте і це начебто непогано.

Але впевнений, для усіх не менш цікавим буде дізнатись як зміниться заробітна плата і для інших категорій державних службовців. Тому, користуючись тим самим методом, пропоную розрахувати заробітну плату посадовця, що зробив на державній службі успішну кар’єру і вона завершується. Тобто підрахуємо заробітну плату державного службовця, що призначений на посаду найвищої підгрупи та має вислугу років на державній службі більше двадцяти років.

Новий закон визначає, що мінімальний розмір посадового окладу на посаді державної служби підгрупи I-1 не може перевищувати 10 мінімальних розмірів посадового окладу на посаді державної служби підгрупи V-4. Таким чином, без урахування премії та особливої надбавки про яку ми говорили вище зарплата скажімо працівника Адміністрації Президента України або Секретаріату Кабінету Міністрів України складатиме: 1134 грн. х 2 х 10 + 1134 грн. х 0, 50 + 1134 грн. х 1, 0 = 22680 грн. + 567 грн. + 1134 грн. = 24381 грн.

Порівнявши цю зарплату із попередніми розрахунками не важко помітити, що різниця суттєва – більше ніж у 9 разів. Але й це ще не все. У разі встановлення останньому надбавки у розмірі до 100 відсотків посадового окладу, можливість якої передбачена новим законом, розмір його заробітної плати вже складатиме: (1134 грн. х 2 х 10) х 2 + 1134 грн. х 0, 50 + 1134 грн. х 1, 0 = 22680 грн. х 2 + 567 грн. + 1134 грн. = 47061 грн.

Таким чином, найнижча та найвища заробітна плата на державній службі відрізнятиметься приблизно у 18 разів!

Повторюся: це без урахування преміювання, процедура якого прозора лише для державних службовців, які займають посади державної служби груп II, III, IV, V. Для близьких до «небожителів» державних службовців, які займають посади державної служби групи I, новим законом встановлено, що їх преміювання здійснюватиметься у порядку, визначеному суб’єктом призначення. Якщо виходити з реалій нового закону, важко навіть припустити, які премії там будуть.

А зараз найголовніше! Я із радістю підтримав би збільшення заробітної плати державних службовців, проте є одне застереження. Оскільки, відповідно до нового закону, скорочення бюджетних асигнувань не може бути підставою для зменшення посадових окладів, надбавок до них, премій та фінансування інших передбачених законом гарантій і компенсацій державним службовцям, виникає цілком логічне запитання: а де ж у державі візьмуться такі кошти? Скоріш за все, планується радикальне скорочення кількості державних службовців до набрання чинності законом. Думаю такий розвиток подій найбільш можливий і для багатьох стане великою проблемою.

 Поділитися