MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Колишні радянські дисиденти зібралися в Криму і обіцяють діяти

18.05.2012    джерело: www.radiosvoboda.org
Володимир Притула
У Криму проходить зустріч колишніх радянських дисидентів і політв’язнів. На запрошення лідера Меджлісу кримськотатарського народу, відомого правозахисника і дисидента Мустафи Джемілєва вони беруть участь у жалобних заходах із нагоди 68-ї річниці депортації кримських татар із Криму. Учасники зустрічі також збираються заснувати Кримських форум правозахисників і призначити дату його проведення.

На запрошення Мустафи Джемілєва відгукнулося доволі багато колишніх радянських дисидентів, політв’язнів і правозахисників, попри те, що багато з них – досить літні люди. І серед гостей – справжні легенди правозахисного руху в колишньому СРСР: Володимир Буковський, який приїхав із Великої Британії, Людмила Алексеєва, Сергій Ковальов, Олександр Лавут, Олександр Подрабінек, Олексій Смирнов із Росії, Тетяна Янкелевич та син генерала Григоренка Андрій Григоренко, які прилетіли зі США, Наталія Горбаневська з Франції, українці Євген Сверстюк, Мирослав Маринович, Василь Овсієнко, Олесь Шевченко, Йосип Зісельс, а також Пьотр Хлєбович із Польщі.

Ініціативу Мустафи Джемілєва підтримав і направив із Франції до Криму телеграму відомий український дисидент Леонід Плющ, а також інші правозахисники, які з незалежних від них обставин не змогти цього дня бути поруч із побратимами.

​​​

Тут дуже багато цікавих людей, які вже в літах, але вони все ще діють. І, зокрема, в Росії. Це будителі - Євген Сверстюк

Правозахисник, філософ і письменник Євген Сверстюк каже, що зустрів цю ініціативу Мустафи Джемілєва «з великою охотою і сподіваннями». Він вважає, що вже давно колишнім дисидентам і політв’язням треба було збиратися, ділитися досвідом та обговорювати сучасну діяльність.

«Це є частина нашої історії, не минулої, а живої історії. Тут зібралося дуже багато цікавих людей, які вже в літах, але вони все ще діють. І, зокрема, в Росії. Це будителі», – зазначив Євген Сверстюк.

 

Знову об’єднатися під гаслом «За вашу і нашу свободу!»

 

Ініціатор нинішньої зустрічі колишніх радянських дисидентів і політв’язнів Мустафа Джемілєв розповів Радіо Свобода, що хотів би, щоб такі правозахисні форуми проходили в Криму щоліта. Перший із них, очевидно, відбудеться все ж восени, найвірогідніше, у вересні. Втім, рішення про це ухвалюватимуть самі дисиденти і оголосять його 19 травня, коли завершиться їхня зустріч, зазначив Мустафа Джемілєв.

На його думку, такий форум потрібен, щоб колишні радянські дисиденти і правозахисники та їхні колеги з колишніх соціалістичних країн Східної Європи, отримали змогу обговорювати проблеми розвитку пострадянського і посткомуністичного простору, а також отримали трибуну для висловлення своїх авторитетних оцінок та думок.

За словами Мустафи Джемілєва, сьогодні, коли події на пострадянському просторі схожі на спробу реставрації радянської імперії, коли європейські демократичні цінності, як і в радянський період, знову оголошуються чужими, коли можливість проведення відкритих і чесних виборів перекреслюється грубою фальсифікацією, сучасні демократичні і правозахисні сили знову повинні по-новому усвідомити цю небезпеку і об’єднатися під давнім гаслом «За вашу і нашу свободу!»

​​

Це дуже розумна і правильна ідея створити такий форум – на допомогу демократії в Україні і на допомогу кримським татарам. І не тільки їм - Людмила Алексеєва

Відома активістка дисидентського і нинішнього правозахисного руху в Росії Людмила Алексеєва погоджується з лідером Меджлісу. «Це дуже розумна і правильна ідея Мустафи Джемілєва створити такий форум – на допомогу демократії в Україні і на допомогу кримським татарам. І не тільки їм – всім, хто цієї допомоги потребує», – сказала Людмила Алексеєва.

 

18 травня колишні дисиденти і політв’язні візьмуть участь у вшануванні пам’яті жертв депортації комуністами кримськотатарського народу з Криму, а наступного дня обговорюватимуть питання проведення в Криму Міжнародної конференції радянських дисидентів і політв’язнів, яку пропонують назвати «Кримський Форум правозахисників».

 

 

 

 Поділитися