MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Бажаєте купити SIM-карту – пред’явіть паспорт!

04.09.2012   
Георгій Кобзар
Введення такого правила пропонує Дежспецзв’язок України. Але насторожує виразна поліцейська спрямованість цієї новації.

Як повідомляє «Економічна правда», влада хоче заборонити надання телекомунікаційних послуг без ідентифікації користувачів.

Про це сказано в розробленому Держспецзв’язком України проекті закону «Про внесення змін до закону «Про телекомунікації».

Зміни стосуються вдосконалення порядку одержання правоохоронними органами інформації про споживачів телекомунікаційних послуг.

Як сказано в записці Держспецзв’язку, «впровадження цієї процедури дасть можливість споживачам одержувати відповідні телекомунікаційні послуги згідно з угодою, а правоохоронним органам – ідентифікувати споживачів при проведенні заходів щодо запобігання правопорушенням та їх розкриття».

Також у відомстві вважають, що запровадження змін забезпечить правоохоронним органам не тільки покращення стану виконання своїх обов’язків, а й значною мірою впливатиме на стан недопущення і запобігання протиправним діям із використанням телекомунікаційних мереж.

Звісно, «покращення стану виконання своїх обов’язків правоохоронцями» – дуже важлива річ. Вона добре вписується у цілу низку перманентних покращень, що зараз кожного дня чекають на пересічного українця.

Але насторожує виразна поліцейська спрямованість цієї новації. Адже споживачів телекомунікаційних послуг (читай: громадян України) згадано поспіхом, мовляв, придбання SIM-карток за паспортом дасть можливість отримувати означені послуги «за угодою», буцімто сама наявність угоди додасть якості мобільному зв’язку. Те, що таким чином буде створено додаткові незручності та черговий раз обмежено право громадян на приватність, схоже, нікого у Держспецзв’язку не турбує.

Натомість, життя правоохоронців від такого нововведення явно полегшає: дійсно, вираховувати правопорушників та, в принципі, усіх, кого необхідно «вирахувати», коли кожен номер мобільного оператора чітко записаний за певною особою, буде набагато легше.

Однак, якщо не помиляюся, саме держави, в яких законодавство виписано таким чином, що надає переваги правоохоронним та фіскальним органам, звужуючи обсяг прав і свобод громадян, називаються поліцейськими.

Нагадаємо, у Росії при придбанні SIM-карт вже давно потрібна ідентифікація користувача. Це призводить до значних труднощів, від яких потерпають не лише росіяни, але й гості країни та туристи.

До речі, ряд депутатів Європарламенту, західні ЗМІ, включаючи «Ньюсуїк» і «Вашингтон Пост», останнім часом неодноразово називали Росію «поліцейською державою». Підставою для цього служило фактично безконтрольне, на думку критиків, положення силових структур (поліція, ФСБ) в системі російського державного управління, відсутність незалежної судової влади, а також ряд конкретних заходів, законів і законопроектів, які розширюють права і повноваження силових органів за рахунок прав громадян.

У цьому сенсі Україна все більше стає схожою на північно-східного сусіда. Вірною дорогою крокуємо?

 Поділитися