MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Відкрито перший в Україні центр із надання безоплатної вторинної правової допомоги

15.10.2012    джерело: pravo.prostir.ua

11 жовтня 2012 року у Хмельницькому відкрився перший в Україні центр із надання безоплатної вторинної правової допомоги.

Згідно з наказом Міністерство юстиції, подібні центри до кінця року повинні відкритися в інших обласних центрах України, в Автономній Республіці Крим, містах Києві та Севастополі.

Хмельницький обласний центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги створено на базі Офісу громадського захисту у місті Хмельницькому, який почав діяти, як пілотний проект, за підтримки Міжнародного фонду «Відродження», з 1 листопада 2007 року.

Керівник пілотного Офісу громадського захисту Наталія Вагіна призначена керівником Хмельницького обласного центру з надання вторинної правової допомоги. Наразі, за результатами першого етапу конкурсу до Реєстру адвокатів, які надаватимуть безоплатну правову допомогу у Хмельницькій області включено 86 адвокатів, 35 з них висловили бажання працювати на постійній основі.

Центр забезпечуватиме надання безоплатної правової допомоги усім затриманим особам до моменту першого допиту у міліції та на інших стадіях процесу, а також у справах, де участь захисника є обов’язковою.

Офіси громадського захисту, робота яких з самого початку була спрямована на збір та аналіз інформації в процесі своєї діяльності стали для реформи системи безоплатної правової допомоги єдиним джерелом інформації про практику надання безоплатної правової допомоги за іншими, ніж існували до цього, принципами, про проблеми, з якими може зустрітись і зустрінеться держава при створенні нової системи, про конкретні підходи до організації роботи, їхні переваги та недоліки.

В процесі створення загальнонаціональної системи надання безоплатної правової допомоги Міністерством юстиції України, після прийняття 2 червня 2011 року закону про безоплатну правову допомогу практичний досвід Офісів громадського захисту став особливо корисний. Ефективна співпраця з Міністерством юстиції, проактивність адвокатів, які працювали в експериментальних Офісах протягом усього часу дозволили виокремити та імплементувати при створенні загальнонаціональної системи підходи, які були апробовані на етапі пілотних проектів, зокрема:

  • підхід до формування Реєстру адвокатів, які надають безоплатну правову допомогу: відкритий конкурс, який заснований на добровільній участі адвоката у системі та дозволяє оцінити не тільки знання та досвід адвокатів, а й мотивацію участі у цій системі
  • форми співпраці з адвокатами: на постійні основі для налагодження ефективної цілодобової роботи адвокатів та на тимчасовій основі для регулювання навантаження адвокатів, залучення адвокатів у разі конфлікту інтересів та пошуку адвокатів у віддалених районах
  • система адміністрування роботи адвокатів: створення адміністративних процедур прийняття, розподілу справ, контроль навантаження та облік робочого часу, електронна база даних для обліку руху справ в офісі
  • процедури взаємодії з органами внутрішніх справ заради забезпечення якнайшвидшого доступу адвоката до затриманого: необхідність невідкладного інформування працівників міліції Офіс та прибуття адвоката протягом двох годин з моменту отримання повідомлення
  • підходи до обрахунку оплати праці: базується на середніх обрахунках часу, який адвокати Офісів витрачали на певні типи справ, враховує коефіцієнти складності справи, кількості епізодів та витраченого часу.
  • Система моніторингу якості допомоги, яка надається: внутрішній моніторинг якості керівником Офісу та зовнішній моніторинг за допомогою залучених адвокатів-оцінників.

Під час відкриття першого Центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги був також підписаний тристоронній Меморандум про співпрацю між Міністерством юстиції України, Міжнародним фондом “Відродження” та Українською фундацією правової допомоги. Сторони заявили про необхідність впровадження високих стандартів надання безоплатної правової допомоги під час створення загальнонаціональної системи та необхідність спільних зусиль державних органів та недержавних організацій як при створенні системи, так і під час моніторингу її ефективності та якості допомоги, яка надається.

Як відомо, з 1 січня 2013 року призначення захисника у кримінальному провадженні здійснюватиметься відповідно до положень нового Кримінального процесуального кодексу України через механізм, закладений у Законі України «Про безоплатну правову допомогу». З цією метою з 1 січня наступного року в Україні розпочне функціонувати мережа центрів з надання безоплатної вторинної правової допомоги, діяльність яких координуватиметься центральною установою – Координаційним центром з надання правової допомоги, утвореним постановою Уряду у червні цього року.  У 2013 році в Україні заплановано створення 45 міжрайонних центрів з надання безоплатної вторинної правової допомоги, а у 2014 році – 24 центрів у містах республіканського та обласного значення.

Більше про створення загальнонаціональної системи надання безоплатної правової допомоги можна дізнатись на веб сайті Координаційний центр з надання правової допомоги та веб-сайті "Правовий простір".

 Поділитися