MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Щоб комісія могла спостерігати, її спочатку треба хоч зібрати

25.10.2012   
Юрій Чумак
Створені при облдержадміністраціях спостережні комісії зачасту і працювати намагаються лише на папері. У таких випадках чиновницьку неквапливість зрушити з місця може тільки громадська ініціатива.

На спостережні комісії в Україні покладені важливі завдання, основним з яких є організація та здійснення громадського контролю за дотриманням прав, основних свобод і законних інтересів засуджених та осіб, звільнених від відбування покарання.

Крім того, відповідно до своїх функцій, ці інституції надають сприяння органам і установам виконання покарань у виправленні і ресоціалізації засуджених осіб та створенні належних умов для їх тримання, залучення до цієї діяльності громадських організацій, органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності та громадян, допомогу у соціальній адаптації особам, звільненим від відбування покарання.

А обласні спостережні комісії ще й мусять бути своєрідними методичними центрами для спостережних комісій, утворених районними держадміністраціями та міськвиконкомами, контролювати їх діяльність, узагальнювати та поширювати досвід їх роботи, розробляти та затверджувати для них форми звітності (ну як же без цього!).

Але не все так гладко відбувається в житті, як написано на папері, себто – у «Положенні про спостережні комісії». Створені (тому що Постанова Кабміну вимагала створити?) при облдержадміністраціях колегіальні структури зачасту і працювати намагаються лише на папері. У таких випадках чиновницьку неквапливість зрушити з місця може тільки громадська ініціатива.

І вона була виявлена. 2 члени Харківської обласної спостережної комісії, які прагнули не тільки числитися в її складі, але й працювати, написали листа на ім’я голови комісії із закликом активізувати роботу цього органу:

 

Заступнику голови Харківської обласної державної адміністрації

Голові Харківської обласної спостережної комісії

Хомі В.В.

м. Харків, вул. Сумська, 64

ЗАЯВА

Шановний Василю Васильовичу!

Ми, члени Харківської обласної спостережної комісії, що нижче підписались, повідомляємо Вас про наступне. Розпорядженням голови Харківської обласної державної адміністрації 13 квітня 2012 р. № 228 було затверджено персональний склад Харківської обласної спостережної комісії. Перше, установче засідання комісії відбулося наприкінці того ж місяця. Більше засідання комісії не проводились.

Разом з тим, у відповідності до п. 16 Положення про спостережні комісії (затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 1 квітня 2004 р. № 429 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 10 листопада 2010 р. № 1042) засідання обласних спостережних комісій мають проводитись не рідше одного разу на квартал, тобто на 3 місяці. Засідання ж Харківської обласної спостережної комісії не проводились уже близько 5 місяців. Таким чином має місце порушення чинного законодавства. Звертаємо Вашу увагу, що саме Голова спостережної комісії організовує її роботу (п. 19 вказаного Положення). Таким чином, закликаємо Вас прийняти заходи по скликанню чергового засідання спостережної комісії.

Окрім того, у відповідності до п. 8 вказаного Положення, членам спостережних комісій на строк їх повноважень надаються перепустки для відвідування установ виконання покарань, які розташовані на території відповідних адміністративних одиниць. Членам же Харківської обласної спостережної комісії, незважаючи на неодноразові повідомлення і нагадування про це, посвідчення не видані до цих пір, що суттєво ускладнює виконання членами комісії їхніх обов’язків. Враховуючи це, просимо Вас якомога швидше вирішити проблему відсутності посвідчень у членів спостережної комісії.

24.09.2012

член Харківської обласної спостережної комісії, член Громадської ради при УДПтСУ в Харківській області В.О. Човган

член Харківської обласної спостережної комісії, член Громадської ради при УДПтСУ в Харківській області, директор ХОБФ «Парус» К.О. Ключарьов

 

Мабуть що голос громадськості було почуто. І 18 жовтня 2012 р. комісію таки зібрали. Проходило її засідання під головуванням заступника голови Харківської ОДА з правових питань Олега Анпілогова. За словами учасників заходу, в них залишилось сподівання, що робота Харківської обласної спостережної комісії відтепер пожвавиться.

 Поділитися