MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Ось вам, московські мітингувальники, і «Гайд-парк»!

08.01.2013   
Георгій Кобзар

На Різдво, 7 січня, в Москві набув чинності місцевий закон, що передбачає виділення спеціальних майданчиків, де городяни зможуть проводити мітинги немовби без попереднього узгодження з владою.

Перелік місць, відведених для проведення публічних акцій, визначатиметься правовим актом уряду Москви. Передбачається, що такі майданчики з’являться в столичних парку Горького і в «Сокольниках». Для того щоб організувати там масовий захід, достатньо буде за 3 дні до його проведення залишити заявку на спеціальному сайті.

Здавалося б, у порівнянні з приписом статті 7 Федерального Закону РФ «Про збори, мітинги, демонстрації, ходи і пікетування», яка передбачає необхідність подавати повідомлення про проведення публічного заходу (за винятком одиночного пікетування) у письмовій формі в орган виконавчої влади суб’єкта Російської Федерації або орган місцевого самоврядування у строк не пізніше 10 днів до дня проведення заходу, поступки влади виглядають «нечуваною щедрістю».

Однак, при прискіпливому розгляді, стає зрозумілим, що фактично дублюється норма, прописана у вищезазначеній статті, яка стосується «проведення пікетування групою осіб», коли повідомлення про такий публічний захід може подаватися в термін не пізніше 3-х днів до дня його проведення. Хіба що, кількісний склад такої групи розширюється, за умови, звісно, якщо вона збереться подалі від вельможних очей, у парку.

У нововведеннях до московського закону йдеться, що граничну чисельність визначатиме якийсь «уповноважений орган», який буде в своєму рішенні керуватися можливістю «безперешкодного перебування двох осіб на одному квадратному метрі території, включаючи співробітників органів внутрішніх справ, що забезпечують громадський порядок, і представників засобів масової інформації».

Одразу уявляється картинка, за якої кожен квадратний метр території парку Горького або «Сокольників» буде включати поліцейського, що пильно охоронятиме громадський порядок від можливих зазіхань на порушення з боку громадського активіста чи журналіста.

Раніше віце-мер Москви Олександр Горбенко заявляв, що максимальна кількість мітингувальників на цих майданчиках буде становити 2,5 тисячі осіб. Якщо для протестів москвичі захочуть провести більш масові заходи, потрібно буде подати заяву в мерію.

У закон також була включена поправка, яка вводить заборону на проведення автопробігів в межах Садового кільця через «складну дорожню обстановку в центрі столиці».

Рік тому в Москві пройшов автопробіг Садовим кільцем, організований в рамках кампанії «За чесні вибори», в якому взяли участь сотні автомобілів, прикрашених білими стрічками. Відтепер прийняті правки роблять такі акції неможливими – порушникам загрожують великі штрафи у розмірі до 600 тис. рублів (приблизно 19,6 тис. доларів).

7 січня набув чинності і ряд змін, що стосуються проведення одиночних пікетів. Відстань між учасниками цих акцій має становити не менше 50 метрів. Крім того, активісти зобов’язані будуть погоджувати з владою одиночні пікети, якщо вони проводитимуться одночасно і з єдиною метою, і при цьому матимуть загального організатора.

Та навіть незважаючи на вступ закону в силу, використовувати майданчики для мітингів можна буде не раніше весни. Адже глава московського департаменту регіональної безпеки Олексій Майоров зазначає, що процес може затягнутися через необхідність юридичного оформлення особливого статусу майданчиків, та якийсь час ще знадобиться на обладнання і перебудову територій парків для проведення масових заходів.

Прибічники Кремля називають ці майданчики для мітингів «аналогами Гайд-парку», проводячи паралелі з Куточком оратора у відомому парку в центрі Лондона. Законодавча ініціатива, на думку влади, повинна була стати компромісом у суперечці з опозицією.

Проте, російська опозиція в цілому критично поставилася до «закону про «Гайд-парки», зазначивши, що запропоновані майданчики знаходяться дуже далеко від центру Москви. Також опозиціонери побоюються, що після появи «спеціально виділених місць» мерія столиці відмовиться погоджувати акції в будь-яких інших місцях.

Нагадаємо, Московська міська дума проголосувала за створення в столиці «Гайд-парків» 26 грудня 2012 року. Відповідні зміни до Закону Москви від 4 квітня 2007 року № 10 «Про забезпечення умов реалізації права громадян Російської Федерації на проведення в місті Москві зібрань, мітингів, демонстрацій, ходів і пікетувань» запропонував внести мер Сергій Собянін.

Довідка:
Лондонський Гайд-парк відомий насамперед тим, що тут знаходиться Speakers’ Corner, де традиційно відточують своє красномовство різного роду оратори і проповідники. «Куточок оратора» став місцем публічних виступів незабаром після 1872 року, коли британський парламент передав рішення про надання дозволу на громадські збори на розсуд паркових влад. Свобода слова, яка панує в цьому місці, завжди привертала інакомислячих. Тут виступали Карл Маркс, Джордж Оруел, Володимир Ленін та інші. Такий статус парку не закріплено законом, але є даниною традиції, яку ніхто й не думає порушувати. Тому Гайд-парк став синонімом місця, де можна вільно проголошувати і відстоювати будь-які ідеї.

 Поділитися