MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Як зміцнити міжнаціональну соціальну інтеграцію в Україні?

10.04.2013   
Георгій Кобзар
Як зміцнити соціальну інтеграцію, розмаїття та міжкультурний діалог задля запобігання правому екстремізму? На ці питання шукали відповіді учасники семінару, що був організований 8 квітня 2013 р. у Харкові.

Як зміцнити соціальну інтеграцію, розмаїття та міжкультурний діалог задля запобігання правому екстремізму? На ці питання шукали відповіді учасники семінару, що був організований 8 квітня 2013 р. у Харкові Східноєвропейським Інститутом розвитку та Регіональним представництвом Фонду ім. Фрідріха Еберта в Україні.

Участь у заході взяли представники державних структур та організацій громадянського суспільства, національних громад і товариств, а також експерти з питань захисту прав людини.

Відкриваючи семінар, голова правління Східноєвропейського інституту розвитку Мрідула Гош зазначила, що соціальна інтеграція повинна ґрунтуватися на базових принципах гуманізму і правах людини, надавати всім суб’єктам можливість працевлаштування, отримання освіти, знань мови, культури та звичаїв, доступу до державних і приватних закладів, участі у демократичних процесах і житті громади. Отже, інтеграція відбувається щодня – на вулиці, у навчальних закладах, у суспільстві людей через спілкування.

Учасники заходу у форматі «круглого столу» обговорили питання соціальної інтеграції (залученості) представників різних національних громад у соціум, та зійшлися на думці, що розмаїття і толерантність є гарантією усталеного розвитку соціально-відповідальної держави.

Доцент Харківської національної академії міського господарства Ігор Рассоха підкреслив, що Україні слід вибудовувати міграційну політику, якої допоки не існує. Зокрема, варто підтримувати приїзд на навчання до вітчизняних вишів іноземних студентів, що є економічно вигідним для держави. Але наразі таких студентів замало – усього 35 тис. (менше, ніж у невеличкій Румунії), 21 тис. з яких отримують вищу освіту у Харкові. Крім того, в Європі є програми підтримки інтеграції міжнаціональних громад, вивчення державних мов, чого досі немає в Україні.

Жваву дискусію викликало питання щодо того, чи дані про прояви ксенофобії, антисемітизму, расизму й інших наслідків правого екстремізму в Україні є достатньою підставою, щоб стверджувати про наявність в Україні проблеми міжкультурного діалогу і розмаїття.

Говорячи про дану проблематику, керівник Центру правових та політичних досліджень «ДУМА», голова Харківського обласного осередку Асоціації українських моніторів дотримання прав людини Юрій Чумак зауважив, що останнім часом правоохоронці стали приділяти більшої уваги злочинам на ґрунті ненависті, не залишаючи їх безкарними. Але іноді іноземці самі страждають від деяких міліціонерів, що необґрунтовано застосовують дискримінаційну практику етнічного профайлінгу по відношенню до ромів, вихідців з Кавказу, країн Азії та Африки.

Всі присутні поділилися власним досвідом вирішення піднятих питань, проведення заходів з налагодження міжкультурного діалогу, розглянули шляхи подальшої взаємодії між державою і громадянським суспільством у цій галузі.

У 2-й частині семінару обговорення проходило у форматі «світового кафе», коли всім видалася можливість, працюючи у малих групах, висловити свої думки з приводу:
- форм співпраці з державою та органами місцевого самоврядування з питань подолання загроз толерантності і розмаїттю, сприяння соціальної інтеграції;
- заходів, покликаних збільшити соціальну залученість і участь представників громадянського суспільства на місцевому рівні;
- ролі молодіжних організацій і добровольців: використання і зберігання досвіду, отриманого під час проведення Євро-2012;
- засобів захисту прав людини для запобігання правому екстремізму;
- об’єднання зусиль українських організацій і міжнародного співтовариства у питанні зміцнення соціальної інтеграції та розмаїття.

На завершення семінару Мрідула Гош наголосила, що різноманіття культур – це справжнє багатство, і у взаємодії культур нація процвітає. Отже, задля забезпечення розквіту України необхідно забезпечити сталий розвиток усіх національних громад, що мешкають на теренах нашої країни.

 Поділитися