MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Смерть як хочеться смертної кари?

14.04.2013   
Георгий Кобзар

Повернути смертну кару в Україні пропонують і комуністи – зараз, і «свободівці» – у майбутньому.

Як повідомляє радіо «Свобода», депутати – «ленінці» навіть подали до Верховної Ради відповідний законопроект. У законопроекті комуністів, поданому до парламенту, пропонується запровадити смертну кару за навмисні вбивства за попередньою змовою, бандитизм і розбій, виготовлення та продаж наркотиків, тероризм.

До того ж, комуністи посилаються на «волю народу», адже, за даними проведеного Research & Branding Group торік соціологічного дослідження, 57% українців виступають за відновлення в Україні смертної кари за особливо тяжкі злочини.

ВО «Свобода», яке називає себе найзатятішим опонентом комуністів, стосовно такої найвищої міри покарання заперечень немає, але наголошує, що повертатися до цього варто не зараз.

Адже за нинішньої судової системи страту застосовуватимуть лише як репресії, кажуть у політсилі Олега Тягнибока. Юристи ж заявляють про невідповідність таких пропозицій українському законодавству та міжнародним договорам.

Насправді відновити в Україні смертну кару просто неможливо, стверджує колишній радник президента Віктора Ющенка з юридичних питань, адвокат Микола Полудьонний. Адже ще 1999 року Конституційний суд визнав, що страта суперечить Основному Закону держави. Тож навіть подання такого законопроекту до Верховної Ради є абсурдним, вважає юрист.

«Це суперечить не тільки рішенню Конституційного Суду, але й міжнародним договорам – зобов’язанням України перед Радою Європи. Це був перший крок на виконання зобов’язань Резолюції № 190. Я взагалі не розумію, як до цього можна повернутися... Люди, які писали такий законопроект, вони взагалі живуть у далекому минулому», – зазначив юрист.

Крім порушення прав людини, юристи в пропозиціях «лівих» і «правих» політиків вбачають популізм: те, що повернути смертну кару законодавчо неможливо, мав би знати кожен законодавець.

Правозахисники наголошують – повернення до смертної кари в Україні є недопустимим.

Нагадаємо, відсутність смертної кари є обов’язковою умовою для перебування держави в Раді Європи. Це стало однією з причин скасування смертної кари в Україні, де мораторій на виконання смертних вироків почав діяти в 1995 році, незадовго до вступу в цю міжнародну організацію. 29 грудня 1999 року Конституційний Суд України визнав, що смертна кара суперечить Конституції України, чим остаточно закрив шлях до її відновлення. У зв’язку з цим, у 2000 році Верховна Рада внесла зміни до Кримінального кодексу України, якими остаточно вилучила поняття «смертна кара» з офіційного списку кримінальних покарань України.

Після того комуністи вже неодноразово пропонували повернути смертну кару. Однак Верховна Рада такі «ініціативи» відхиляла.

За твердженням правозахисних організацій, країнами, де страчують найбільше людей, на сьогодні є Китай, Іран, Саудівська Аравія, Ірак, США, Ємен та Північна Корея. У Європі єдиною державою, де застосовується страта (розстріл), залишається Білорусь. Крім того, нещодавно міністр внутрішніх справ Росії Володимир Колокольцев також висловився за смертну кару. Однак зауважив, що це позиція не міністра, а «простого громадянина».

За даними «Amnesty International», більш ніж 2/3 країн у світі скасували смертну кару законодавчо або на практиці. Статистика є наступною:
- країни, що скасували смертну кару за всі злочини: 96;
- країни, що скасували смертну кару за всі злочини, окрім особливих обставин: 9;
- країни, що скасували смертну кару на практиці, ще не закріпивши таку практику юридично: 34.
Загальна кількість країн, що скасували смертну кару законодавчо, чи на практиці: 139.
Країни, що зберегли смертну кару: 58.

І в усьому світі спостерігається тенденція щодо скасування смертної кари.

 Поділитися