MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Суспільство не буде покірно спостерігати за перетворенням України на територію міліцейського свавілля

04.07.2013    джерело: www.umdpl.info.
Відкрите звернення Асоціації українських моніторів дотримання прав людини в діяльності правоохоронних органів (Асоціація УМДПЛ) до Міністра внутрішніх справ

  ВІДКРИТЕ ЗВЕРНЕННЯ

        Асоціації українських моніторів дотримання прав людини в діяльності правоохоронних органів (Асоціація УМДПЛ) до Міністра внутрішніх справ

        Пане Міністре! Асоціація УМДПЛ із занепокоєнням констатує - керівництву Міністерства внутрішніх справ вже тривалий час не вдається зменшити рівень застосування до громадян протиправного насильства в українській міліції. Невиправдана жорстокість правоохоронців стала нормою у їх ставленні до свого народу і можливість постраждати від міліцейського свавілля є реальною загрозою для кожного жителя України. Побиття громадян, застосування щодо них тортур та інших видів жорстокого поводження у міліції перетворилися в огидну, але вже звичну для українців складову їх буття у своїй країні.

      Безпринципність керівників міліцейських підрозділів виховала у їх підлеглих впевненість у своїй безкарності та призвела до деформації моралі у значної частини співробітників органів внутрішніх справ, які не вважають за необхідне не тільки працювати, а й жити за принципами людяності й гуманізму. Останні події у смт Врадіївка стали красномовним прикладом цього. Таке насильство зупинити стає все складнішим, оскільки люди у міліцейських мундирах вже вважають його правом.

        Пане Міністре! Закликаємо Вас бути реалістом - самостійно зупинити зростаючу хвилю жорстокості у міліції органи державної влади не здатні. Жодні зміни у законодавстві, прийняття найпрогресивніших кодексів чи публічні висловлювання позиції Міністром внутрішніх справ щодо неприпустимості незаконного насильства не змінять ситуацію на краще. Потрібні зміни у свідомості працівників міліції і саме над цим, в першу чергу, повинно працювати керівництво МВС.

      Ми наголошуємо, що поширеність міліцейського свавілля в Україні викликана не тільки замовчуванням цієї проблеми в МВС, пасивністю прокуратури та байдужістю судових органів. Особисто Ви, а за Вами й керівники територіальних органів та підрозділів внутрішніх справ, неодноразово і публічно наголошували на тому, що міліція має захищати права та інтереси всього суспільства і кожного громадянина окремо. Проте, у такому випадку міліція, у жодному разі, не може бути вільною від контролю з боку цього суспільства і цих громадян та повинна звітуватись й відповідати перед ними за свою діяльність. Нажаль, у теперішній час громадський контроль за діяльністю української міліції, як державної інституції, розвинений недостатньо. Саме цим фактором викликаний той принизливий для МВС рівень недовіри до міліції, на який вказують соціальні дослідження.

       Суспільство зневірилося у можливості об’єктивного розслідування правопорушень, які вчиняють працівники міліції, а отже і у можливості справедливого покарання злочинців. Будь-які Ваші запевнення, втім як і запевнення представників прокуратури, щодо неупередженості у розслідуванні випадків катування чи побиття громадян міліціонерами суспільство зустрічає і буде зустрічати з недовірою, оскільки представники суспільства позбавлені можливості у цьому переконатися. Про об’єктивність таких розслідувань, а отже й про зацікавленість міліції в очищенні своїх лав від злочинців, мають моральне право заявляти саме представники громадськості, але аж ніяк самі міліціонери. Про «чистоту мундиру» не можливо судити зсередини, її видно тільки зовні.

      Застерігаємо - суспільство не буде покірно спостерігати за перетворенням України на територію міліцейського свавілля і, за відсутності відповідного реагування з боку влади, захищаючись неминуче перейде до радикальних дій у відповідь, що стане загрозою для стабільності у державі.

      Асоціація УМДПЛ закликає Вас до невідкладного проведення спільних з громадськістю заходів з викоренення беззаконня у правоохоронних органах. Зокрема пропонуємо:

      1. Провести позачергове атестування особового складу органів і підрозділів внутрішніх справ України з метою виявлення серед персоналу осіб, які за своїми моральними якостями не повинні перебувати на службі в міліції. До участі у роботі атестаційних комісій необхідно залучити представників місцевих громадських організацій, рішення про можливість подальшого проходження служби співробітником приймати з урахуванням кількості написаних громадянами скарг на його дії.

      2. З метою визначення шляхів виходу з кризи, у якій наразі перебуває українська міліція, ініціювати та організаційно забезпечити проведення Всеукраїнських громадських слухань щодо стану дотримання прав людини в діяльності правоохоронних органів за участю керівників структурних підрозділів МВС України, начальників головних управлінь, управлінь МВС в областях, представників правозахисних та громадських організацій.

       3. З метою забезпечення об’єктивного розслідування скарг громадян на катування та жорстоке поводження з ними в міліції, внести зміни до «Інструкції про порядок проведення службових розслідувань в ОВС України», передбачивши можливість залучення до процесу такого розслідування правозахисників та громадських експертів.

 Поділитися