MENU
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Криміногенність серед ромів значно нижча від середньостатистичної

31.07.2013   
Георгій Кобзар
Рівень криміногенності в ромських громадах значно нижчий від середнього по Україні – всупереч поширеному стереотипу. Про це заявив експерт-поліцеїст Олег Мартиненко, коментуючи результати дослідження «Моніторинг дотримання прав ромів у діяльності правоохоронних органів».

Рівень криміногенності в ромських громадах значно нижчий від середнього по Україні – всупереч поширеному стереотипу. Про це 31 липня на прес-конференції в Секретаріаті Омбудсмена заявив експерт-поліцеїст Олег Мартиненко, коментуючи результати дослідження «Моніторинг дотримання прав ромів у діяльності правоохоронних органів». Дослідження провели експерти та представники неурядових громадських організацій за підтримки програми «Рома України» Міжнародного фонду «Відродження».

«У свідомості більшості пересічних громадян давно існує стереотипне сприйняття ромів як асоціальної групи населення. Але давайте оперувати фактами та державною статистикою. Наприклад, порівняймо кількість злочинів, які вчинили роми, з загальним показником по Україні. Аналіз такого порівняння в Закарпатській, Одеській, Полтавській і Черкаській областях, де проживають численні ромські общини, засвідчив: коефіцієнт кримінальної активності ромів у 2,5 рази нижчий від загального рівня злочинності по Україні», – наголосив Олег Мартиненко.

У ході дослідження було проаналізовано тексти судових рішень на предмет зазначення етнічної приналежності підсудних і державну статистику.

Результати аналізу прокоментувала регіональний координатор зі зв’язків із громадськістю Уповноваженого Верховної Ради з прав людини в Херсонській області Наталя Козаренко: «Лише в матеріалах по кримінальних справах Єдиного державного реєстру судових рішень (ЄДРСР), який працює з 2006 року, слово «циган» містилося в 1066 вироках. Аналіз текстів вироків показав, що національність «ром», «циган» уп’ятеро частіше згадують, ніж, наприклад, національність «українець». І жодного разу згадування національності не було зумовлено об’єктивними причинами».

Окремим компонентом моніторингу було соціологічне дослідження, в ході якого виявилося, що 51% ромів, що взяли участь у ньому, міліція відвідувала за місцем проживання, 35% було піддано необґрунтованому обшуку, а 66% правоохоронці зупиняли в громадських місцях для перевірки документів. Коментуючи ці дані, експерт Харківського інституту соціальних досліджень Марія Колоколова зазначила: «Роми абсолютно не довіряють міліції, навіть бояться її, адже постійно відчувають до себе упереджене ставлення та часто стають жертвами порушення прав. Міліція, зі свого боку, стигматизує цю етнічну меншину, вважаючи, що вона потребує більш пильного ставлення, ніж населення в цілому, через що проводить незаконні обшуки, огляди житла й автомобілів, зупиняє на вулиці для перевірки документів, затримує для фотографування та дактилоскопування».

Учасники заходу також говорили про наслідки, які дискримінація за національною ознакою може мати для кожного громадянина України. Як підкреслила директор програми «Рома України» Міжнародного фонду «Відродження» Ольга Жмурко, результати проведеного моніторингу мають комплексне значення – як у питанні захисту прав ромської національної меншини, чим Фонд займається вже понад 15 років, так і в більш широкому контексті – захисті прав людини й запобігання дискримінації за національною ознакою. За її словами, сьогодні перехожого можуть необґрунтовано обшукати через те, що він ром або схожий на нього, завтра підозрілою для правоохоронних органів може виявитися людина з будь-якою іншою ознакою.

Після презентації дослідження відбулась дискусія на тему: «Попередження дискримінації за національною ознакою з боку працівників правоохоронних органів», участь у якій взяли представник Уповноваженого з питань дотримання прав дитини, недискримінації та гендерної рівності Аксана Філіпішина, запрошені повпреди Міністерства внутрішніх справ України, Державної судової адміністрації України та неурядових громадських організацій.

Нагадаємо, що мета програми «Рома України» – сприяти інтеграції ромів в українське суспільство шляхом покращення рівня освіти, доступу до послуг охорони здоров’я, захисту прав, а також побудови лідерства та спроможності ромської молоді.

 Поділитися