MENU
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Про правозахисну місію «Франко. Місії»

01.08.2013   
Юрій Чумак

Під час проведення фестивалю «Франко. Місіія» громадський діяч, директор Незалежного культурного центру «Indie» Борис Захаров дав інтерв’ю кореспондентові «Прав людини»:

- Яка Ваша місія у фестивалі «Франко. Місія»?

- Наш проект називається «Мистецтво толерантності», його партнерами є Харківська правозахисна група за підтримки Шведської агенції з міжнародного розвитку SIDA та Гуманітарна студія «Хвиля» за підтримки Програми Matra посольства Нідерландів в Україні.

Проект діє у 3-х напрямках:
- моніторинг проявів ксенофобії та дискримінації в Україні, зокрема, випадків мови ворожнечі та злочинів на ґрунті ненависті;
- надання юридичної допомоги жертвам таких злочинів;
- просвітництво у цій сфері шляхом організації фестивалів мультикультурного спрямування, коли збираються музиканти, які репрезентують різні етнічні культури та музичні засоби.

Під час таких заходів відбувається інтенсивний культурний діалог.

Ми знайшли точки дотику з фестивалем «Франко. Місія», і в рамках нього організували дискусії з прав людини, а також виступи цікавих гуртів.

- А що це були за гурти, з яких країн?

- Їх багато: це і група Miąższ з Польщі, Marinita & Agabeyli Brothers та багато інших, лужицькі серби з Німеччини теж репрезентували мультикультурні традиції. І чим ще цікавий цей проект – так це тим, що ми не просто влаштували концерти на великих сценах, а організували мандрівку невеликими містами Західної України.

- Як сприймала публіка?

- Справа в тому, що люди в невеличких містечках раніше ніколи не чули такої музики взагалі. Спочатку був культурний шок, якийсь бар’єр, але він дуже швидко був подоланий, слухачам дуже сподобалося, і в них буквально відкрилися очі – я такої реакції ніколи в житті не бачив.

- Позитивної реакції?

- Так, суто позитивної. Люди «розкрилися». Треба більше їздити по невеликих містах, по районних центрах. Я думаю, що це дуже важливо.

- А чи вдалося Вам вдарити правозахисними акціями по расизму і ксенофобії?

- Вдалося вдарити – 100 відсотків. Чому? – Тому що ми бачимо реакцію влади. Ми влаштували 4 дискусії, а тему п’ятої вирішили заздалегідь не визначати. І нам підказала влада, якою буде ця тема. Ми бачимо реакцію влади – вони дуже жорстко відреагували на наш проект, на наші дискусії.

Так, у Самборі, під час виступу Міська Барбари, вони відрубали світло на сцені, потім у Дрогобичі вони не дали (хоча обіцяли) площу Ринок для концерту. Потім одного з організаторів викликали до СБУ і сказали, що в нашій країні немає ніякої ксенофобії, і ми не маємо права говорити про ксенофобію в Україні!

- Це було зроблено в офіційному порядку?

- Звичайно, ні. Запросили одного з організаторів фестивалю для «душещипательной» бесіди – у старих традиція КДБ, з погрозами як адміністративного тиску, так і влаштування деяким учасникам проблем, навіть кримінальних.

Але, коли влада дає таку реакцію, вона показує свою слабкість – вони бояться духу свободи, Звісно, мається на увазі не ВО «Свобода», а свобода як вища цінність.

Повний відеозапис інтерв’ю можна переглянути тут:

 Поділитися