MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Щоб чиновники не «морозилися»

26.08.2013   
Юрій Чумак
Кримській правозахисниці набридло лицемірство чиновників, які, замість надання відповідей, починають «морозитися», вигадувати купу квазі-юридичних підстав та зачіпок, аби суспільно-значуща інформація так і не стала надбанням громадськості.

Як відомо, Закон України «Про засади запобігання і протидії корупції» запровадив для чиновників «декларацію про майно, доходи, витрати і зобов’язання фінансового характеру», що подається з метою створення умов прозорості діяльності осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, а також виявлення та недопущення конфлікту інтересів у їх діяльності.

І не тільки подається – високопосадовці зобов’язані відомості зі своїх декларацій оприлюднювати! І протягом останнього часу в Криму так і відбувалося. Багато членів президії кримського парламенту, віце-прем’єр, міністри уряду і глави рескомітетів на прохання журналістів надати свої декларації про доходи не відмовляли і ці документи неодноразово публікувалися в ЗМІ. Таким чином, журналісти та громадськість мали можливість порівнювати декларації різних років і наочно бачити зміни матеріального становища «слуг народу» в динаміці.

Але цього року ситуація змінилася – і не на краще. Кримські прем’єр, спікер, їх заступники та інші можновладці вирішили, що суспільству достатньо буде стислої інформації про доходи, тому документи публікувати немовби й ні до чого. Так, у квітні поточного року Глава кримського уряду Анатолій Могильов заявив на прес-конференції, що не збирається відкривати свою декларацію про доходи за 2012 рік, адже це, за його словами – не обов’язок, а «імперативне право».

Тоді правозахисниця і громадська активістка Олена Луньова, в рамках кампанії Transparency International – Україна «Декларації без декорацій», 2 липня 2013 р. спрямувала запити на інформацію до Ради міністрів Автономної Республіки Крим та до Сімферопольського міськвиконкому з проханням надати копії декларацій про майно, доходи, витрати і зобов’язання фінансового характеру Голови Ради міністрів АР Крим і всіх його заступників, а також  Голови Сімферопольського міськвиконкому (міського голови) і всіх його замів – відповідно за 2011 та 2012 роки.

Проте, Кримський уряд взагалі не знайшов часу й бажання для надання відповіді на запит (можливо, теж вважаючи це своїм «імперативним правом», а не встановленим Законом обов’язком).

А Сімферопольський виконком, навпаки, нашвидкуруч цю відповідь написав (принаймні, датується вона вже 4-м липня), але на 2-х сторінках убористого тексту спромігся лише «роз’яснити», що у вельмишановного органу місцевого самоврядування, мовляв, «відсутні законні підстави для надання копій декларацій». І це при тому, що на офіційному сайті Сімферопольської міської ради «висить» декларація міського голови Віктора Агєєва за 2011 рік! Яка «військова таємниця» вкралася у фінансовий звіт шановного мера за 2012 рік – невідомо, і чому міськвиконком так і не наважився надати запитані декларації – залишається тільки гадати.

Тоді Олена Луньова написала повторні запити, в яких ще раз, наполегливо, з посиланням на норми Конституції, Законів України «Про інформацію», «Про доступ до публічної інформації» та «Про засади запобігання і протидії корупції», попросила надати копії декларацій вищезазначених вищих чиновників АРК та м. Сімферополя.

Мерія знов надіслала лист аналогічного змісту. А Рада міністрів, прострочивши встановлений законодавством термін у 5 робочих днів, лише 31 липня підготувала відповідь, в якій, з одного боку, зазначила, що відомості з декларацій керманичів Криму за 2011 рік публікувалися на офіційному веб-сайті Ради міністрів АРК, а за 2012 рік – у газеті «Крымские известия», втім, з іншого – фактично відмовила у наданні запитуваних копій декларацій з тих підстав, що «…декларації про майно, доходи, витрати і зобов’язання фінансового характеру, оформлені за формою та в порядку, встановленими Законом України «Про засади запобігання і протидії корупції», містять конфіденційну інформацію про фізичну особу та її персональні дані».

Правозахисниця, зіткнувшись з таким «творчим» підходом чиновників до виконання  норм інформаційного законодавства України, подала скарги до прокуратури, в яких попросила правоохоронців скласти протоколи про вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ст. 212-3 КУпАП стосовно осіб, винних у неправомірній відмові у доступі до публічної інформації.

Не дочекавшись реакції з боку працівників прокуратури, громадська активістка була змушена звернутися до Окружного адміністративного суду АР Крим та Залізничного районного суду м. Сімферополя – з відповідними адміністративними позовами до Ради міністрів Криму та Сімферопольського виконкому.

У них О. Луньова посилалась на те, що, відповідно до ч. 2 ст. 12 Закону України «Про засади запобігання і протидії корупції», «відомості, зазначені у декларації про майно, доходи, витрати і зобов’язання фінансового характеру за минулий рік…керівників державних органів, органів влади Автономної Республіки Крим та їх заступників… підлягають оприлюдненню протягом 30 днів з дня їх подання шляхом опублікування в офіційних друкованих виданнях відповідних органів державної влади та органів місцевого самоврядування».

Отже, Закон прямо передбачає, що запитані відомості є відкритими і повинні бути максимально доступними для усіх громадян. За таких обставин, відмова у наданні запитаних документів з підстав «конфіденційності» суперечить суті норм Законів України «Про доступ до публічної інформації» та «Про засади запобігання і протидії корупції», які передбачають якомога ширше донесення цих відомостей до громадськості.

Судове засідання за першим позовом (у якому відповідачем виступає Радмін) відбудеться 3 вересня, а за другим (відповідач – мерія Сімферополя) – 5 вересня.

І тільки тепер чиновники трохи «зачухались». Зокрема, прем’єр Криму Анатолій Могильов нарешті пообіцяв розібратися, чому його підлеглі відмовили надавати інформацію на інформзапит правозахисниці, через що Радмін зараз виступає відповідачем у суді.

Сама Олена Луньова свою рішучість добиватися одержання відомостей у судовому порядку пояснила тим, що їй набридло лицемірство чиновників, які, як тільки питання торкаються фінансів, замість надання відповідей, починають «морозитися», вигадувати купу квазі-юридичних підстав та зачіпок, аби суспільно-значуща інформація так і не стала надбанням громадськості. 

 Поділитися