MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Орендар землю «убивав» – селянин договір анулював

13.03.2014   
Юрій Чумак

Шевченківський районний суд Харківської області за позовом, підготовленим правозахисниками, визнав договір оренди землі, укладений з порушеннями діючого законодавства, недійсним.

На виїзний прийом Ресурсного центру з земельних питань, що діє на базі «Центру правової інформації та консультацій» Чугуївської правозахисної групи, звернувся Віктор Геннадійович – мешканець одного з сіл Шевченківського району.

Він поскаржився на те, що не може розірвати договір оренди з Сільськогосподарським товариством з обмеженою відповідальністю, яке використовує землю по-хижацькі, не забезпечуючи належний порядок сівозмін.

Віктор Геннадійович прагне сам обробляти свою землю, утім, коли він направив листа до керівництва підприємця-орендаря щодо припинення права оренди земельної ділянки, у відповідь СТОВ написало, що «заяви на припинення орендних відносин… прийматись не будуть». Мовляв, договір оренди землі укладений на 10 років – до кінця 2018 р.

Враховуючи, що до того часу з його землі (на якій орендар щорічно вирощує сояшник), що називається, «вижмуть усі соки» та вона втратить свою родючість, Віктор Геннадійович вирішив добиватися правовим шляхом розірвання договору оренди.

Голова Чугуївської правозахисної групи адвокат Роман Лихачов, розібравшись у деталях справи, з’ясував, що на час підписання договору орендар не зазначив низку його істотних умов, передбачених ст. 15 Закону України «Про оренду землі», а також у СТОВ відсутній проект землеустрою щодо упорядкування сівозмін, необхідний відповідно до п. 4 ст. 22 Земельного кодексу України.

А згідно з ч. 1, 2 ст. 386 Цивільного кодексу України, власник, який має підстави передбачати можливість порушення свого права власності іншою особою, може звернутися до суду з вимогою про заборону вчинення нею дій, які порушують його право, або з вимогою про вчинення певних дій для запобігання такому порушенню.

І в зв’язку з цим правозахисники порадили Віктору Геннадійовичу звернутися до суду щодо визнання недійсним вищевказаного договору оренди землі та допомогли селянину підготувати відповідний позов.

07 березня 2014 року Шевченківський районний суд Харківської області задовольнив позовну заяву власника землі та ще й присудив стягнути судові витрати в розмірі 243,60 грн. з відповідача.

Отже, відтепер Віктор Геннадійович нарешті матиме можливість самостійно володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю (як це гарантовано ст. 41 Конституції України).

Довідка «ПЛ»:
З січня 2014 р. на базі «Центру правової інформації та консультацій» Чугуївської правозахисної групи було створено Ресурсний центр, який надає правову допомогу селянам Харківщини в захисті їх земельних та майнових прав.
Ресурсний центр діє в рамках реалізації проекту «Захист та просування прав селян-власників землі та майнових паїв», що реалізується низкою неурядових правозахисних організацій на теренах Харківської, Чернігівської та Хмельницької областей за підтримки програми «Верховенство права» Міжнародного фонду «Відродження».
Ресурсний центр ЧПГ здійснює виїзну роботу у Чугуївському, Печенізькому та Шевченківському районах Харківщини.

 Поділитися