MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Що «світить» кримчанам під російською окупацією?

25.03.2014   

На це питання відповідає Генеральний секретар Amnesty International Саліл Шеті.

Пропонуємо читачам «ПЛ» матеріал С. Шеті, перекладеній ТСН.

Шеті підкреслює, що не варто сподіватися, що етнічним українцям і кримським татарам, які проживають на території риму, дадуть можливість висловити свою думку з приводу анексії півострова Росією.

«Більшість людей у Криму буде сприймати все це як повернення додому. Але якщо хтось думає, що підняття російського прапора над державними будівлями допоможе поліпшити управління, викорінити корупцію або зміцнити демократичність підходу в управлінні півостровом, дуже скоро їх спіткає розчарування – але для проявів несхвалення можливості вже не залишиться», – зазначає Шеті.

На його думку, 18 березня 2014 р. Путін санкціонував те, що по суті є військовою окупацією, тим самим поклавши початок застосування на території півострова російського законодавства.

Тепер кримчани повинні дотримуватися зовсім інших правил, що , в свою чергу, буде мати руйнівний вплив на здійснення ними прав людини.

Шеті нагадує, що в Росії останнім часом було введено ряд нових законодавчих і адміністративних заходів, які суперечать не лише міжнародно-правовим зобов’язанням, але і власній російській Конституції. Ось деякі з них:

- Законодавство згортає проведення мирних протестів через накладення великих штрафів для організаторів демонстрацій, що не дотримуються обмежувального списку правил і норм. У 2013 році більше 600 людей були затримані під час 81 заходів тільки в Москві і поблизу столиці; ще кілька сотень людей були затримані лише минулого місяця.

- Закон про «іноземних агентів», прийнятий у 2012 році, поклав початок наступу на неприбуткові громадські організації на території всієї Росії. Кілька організацій та їх лідерів були оштрафовані на великі суми за відмову реєструватися як «іноземних агентів». Деякі з організацій були змушені закритися, а багато інших побоюються подальших переслідувань.

- Гомофобне законодавство, запроваджене торік, сьогодні використовується для обмеження прав на свободу вираження думок і зборів для лесбіянок, геїв , бісексуалів і трансгендерних людей, і вже викликало хвилю гомофобного насильства у всій Росії. За порушення цих законів накладається штраф у розмірі до 3000 доларів США.

- Богохульство було криміналізоване після короткого, мирного, однак провокаційного і політичного виступу панк-групи Pussy Riot в головному соборі Російської православної церкви в Москві в 2011 році.

- Наклеп знову став у Росії злочином, і відтепер дамоклевим мечем нависає над свободою слова.

«Не чекайте, що кримчани будуть брати участь у інформованій суспільній дискусії з приводу цих «зроблених у Росії» репресій, які, до речі, вже почали поширюватися і на півострові. Вони не будуть мати можливості для цього», – підкреслює Шеті.

У Росії державний контроль закріплений за найбільшим інформаційним агентством, критичні новинарні сайти і блоги блокуються і опиняються перед загрозою судового переслідування, редакторів та директорів впливових незалежних ЗМІ звільняють, а популярні новинні кабельні канали відключають від ефіру відразу кілька супутникових провайдерів.

«У Криму планується «закручування гайок». Однак по телебаченню репресії показувати не будуть», – підсумовує правозахисник.

 Поділитися