MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Закон, що в буквальному сенсі відкриває владу

02.04.2014   
Юрій Чумак
Закон №0947 значно розширює для громадян доступ до публічної інформації про державні і місцеві бюджети, зарплати/премії/пільги держслужбовців, генеральні плани міст.
Верховна Рада підтримала у другому читанні законопроект №0947 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв’язку з прийняттям Закону України «Про інформацію» (у новій редакції) та Закону України «Про доступ до публічної інформації». За відповідне рішення 27 березня 2014 р. проголосували 235 нардепів. Даний Закон має створити прозорі умови і надати необмежений доступ ЗМІ до інформації, яка в даний час має гриф «для службового користування». Закон покликаний привести українське законодавство до європейських стандартів та дозволить громадянам України реалізувати право на доступ до публічної інформації. Він відкриє для громадськості інформацію про доходи та витрати державних службовців. Закон передбачає внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення, Кримінального кодексу України, Цивільного кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та до 53-х законів України, для приведення їх у відповідність із Законами України «Про інформацію» та «Про доступ до публічної інформації». Як зазначає учасниця руху «Стоп цензурі!» Наталя Соколенко у своєму блозі на «Українській правді», цей Закон відкриває для ВСІХ ГРОМАДЯН вхід до будинку Верховної Ради на вул. Грушевського, 5. Також він забезпечує: - відкритий доступ до протоколів сесій місцевих рад, рішень та висновків їх постійних комісій (ми знатимемо, кому дали землю, квартиру, по якій ціні здали в оренду державне чи комунальне майно, хто з депутатів лобіював певне рішення і голосував за нього); - відкриття генеральних планів (забороняється включати до генеральних планів будь-яку інформацію з обмеженим доступом – тобто, всю секретну інформацію, наприклад, лінії урядового зв’язку і т.п. чиновники зобов’язані винести з генплану в окремий документ, а сам генплан надати громадянам); - обов’язкове оприлюднення декларацій вищих публічних службовців, визначених Законом про засади запобігання і протидії корупції, на офіційних веб-сайтах (ми зможемо простежувати, як збагачувався або не збагачувався депутат, посадовець протягом своєї каденції). Отже, Закон значно розширює для громадян доступ до публічної інформації про державні і місцеві бюджети, зарплати/премії/пільги держслужбовців, генеральні плани міст. Нагадаємо, даний законопроект був прийнятий у першому читанні ще 6 вересня 2012 р., а в процесі підготовки до другого читання народні депутати запропонували до нього 78 поправок і доповнень. За ухвалення проекту №0947 неодноразово висловлювалися українські неурядові громадські організації, журналісти та провідні міжнародні організації у сфері протидії корупції та свободи слова (Access Info Europe, ARTICLE 19, Transparency International та Centre for Law and Democracy).
 Поділитися