Хто за свої права бореться – той справедливості доб’ється
Жінку, яка пропрацювала в одній з чугуївських торгових точок майже 9 місяців без належного оформлення та оплати праці, після її заяви про бажання звільнитися роботодавець... звинуватив у розкраданні продуктів. Але правозахисники допомогли їй довести свою невинуватість, і правоохоронці змушені були закрити кримінальне провадження.
Жителька Чугуєва Харківської області Людмила довго шукала роботу. І в серпні 2011 р. їй пощастило: за оголошенням вона влаштувалася продавщицею в місцевий продуктовий магазин ТОВ «Т». Щоправда, за час випробувального терміну їй не заплатили, але Люду це не насторожило, адже така практика є звичайною для сьогоднішньої «базарної» економіки.
Втім, те, що нова робота перетвориться на сучасне рабство, за яке їй доведеться «розплачуватися» навіть після звільнення, Людмила й уявити не могла.
Жінка відпрацювала без оформлення майже 9 місяців. Однак, як зазначає Людмила, шеф так і не спромігся за цей час «народити» наказ про прийом на роботу, не оформив її належним чином, не платив відповідну зарплату. А через те, що «багато питань задавала» щодо торгівлі «лівою» горілкою і намагалася кілька разів звільнитися, її, очевидно, вирішили «провчити».
Як згадує Люда, хазяїн, який весь цей період залишався цілком задоволеним її роботою (і це не дивно, з огляду на те, що за наслідками інвентаризацій виявлялися навіть надлишки коштів), надіслав у квітні 2012 року перевіряючих, які заявилися до магазину «з такими очима, ніби прийшли розстрілювати». І нарахували нестачу на суму більше 6 тис. грн.!
Спроби Людмили відстояти свою правоту ні до чого не призвели: їй вказали на двері й пригрозили, що у випадку, якщо терміново не внесе зазначені гроші в касу, «сильно пошкодує». Зрозуміло, що у людини, яка місяцями не отримувала оплати за свою працю, таких грошей не було. Тоді колишній «бос» пішов ва-банк і написав заяву в міліцію, яка відразу ж порушила кримінальну справу.
А Людмила звернулася до «Центру правової інформації та консультацій» Чугуївської правозахисної групи. За клопотанням керівника організації адвоката Романа Лихачова до справи були долучені копії відомостей про виплату зарплати, підписані чиєюсь старанною, але не Людмилиною рукою...
Одночасно Людмила за допомогою ЧПГ написала скаргу до прокуратури, а також до територіальної державної інспекції з праці в Харківській області – з вимогою провести перевірку порушень «Т» законодавства про працю. Результатом перевірки став штраф у розмірі 510 грн., накладений на директора «Т» за статтею 41 Кодексу України про адміністративні правопорушення (Порушення вимог законодавства про працю та про охорону праці). До речі, як випливає з постанови суду, пом’якшувальною обставиною стало «щире розкаяння винного».
Люді неодноразово пропонували «піти на мирову», «погодитися на умовне засудження» тощо, але жінка, переконана у своїй невинуватості, на угоду з совістю не пішла. У січні 2014 Чугуївський міський суд, побачивши, що справа «шита білими нитками», відправив її на дорозслідування. У лютому було розпочато нове кримінальне провадження. Але нещодавно слідчий відділ Чугуївського райвідділу міліції був змушений закрити його, «у зв’язку з відсутністю в діянні складу кримінального правопорушення».
«У нашій державі вкрай рідко кримінальні справи закінчуються виправданням обвинуваченого або закриттям кримінального провадження», – коментує ситуацію адвокат Людмили правозахисник Роман Лихачов. – «Як правило, спрацьовує певна корпоративна солідарність міліції та прокуратури. Мовляв, якщо справу завели, її потрібно довести до обвинувального вироку. Необхідно віддати належне мужності та стійкості простої мешканки Чугуєва, яка не побоялася відстоювати своє чесне ім’я в суді та правоохоронних органах і, зрештою, за нашої правової підтримки домоглася закриття сумнівної кримінальної справи. За свої права потрібно боротися! Хто правий, той за допомогою правозахисників справедливості доб’ється», – наголосив Р. Лихачов.