MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Кримські татари – корінний народ Криму та України

08.08.2014   
Юрій Нужний
М. Джемілєв: Якби своєчасно був прийнятий закон, що закріплює право корінного кримськотатарського народу, можна було б уникнути того, що сталося в Криму або була б значно полегшена наша боротьба за відновлення своїх прав.

М. Джемілєв: Якби своєчасно був прийнятий закон, що закріплює право корінного кримськотатарського народу, можна було б уникнути того, що сталося в Криму або була б значно полегшена наша боротьба за відновлення своїх прав.

8 серпня 2014 р. у прес-центрі інформаційного агентства «Укрінформ» у Києві відбулося засідання «круглого столу»  на тему: «Кримські татари – корінний народ Криму/України».

Учасниками заходу виступили: народний депутат України Мустафа Джемілєв, голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров, громадські діячі, правозахисники, науковці та журналісти. Модератором була експерт Інституту демократії імені Пилипа Орлика Наталя Беліцер.

У своїй промові М. Джемілєв нагадав про історичні віхи життя кримськотатарського народу за останнє століття, про депортації з боку Радянської імперії та розповів про сучасні репресії – з боку імперії Російської.

Джемілєв зазначив, що саме Українська держава зробила чимало для повернення кримських татар на історичну родину та наголосив, що основна стратегія кримськотатарського керівництва полягає в тому, що Крим – це невід’ємна частина української держави.

І при цьому відмітив, що, якби «своєчасно був прийнятий закон, що закріплює права кримськотатарського корінного народу, можна було б уникнути того, що сталося на півострові або була б значно полегшена наша боротьба за відновлення своїх прав».

Джемілєв згадав Декларацію ООН з прав корінних народів, в якій «є така стаття, що обумовлює, що без твердо вираженої на те згоди корінного народу, на його території не можуть проходити будь-які війни або розміщуватися військові бази».

Проте тут же зауважив, що, швидше за все, країна, яка окупувала Крим, не дуже звертала б увагу на цю Декларацію, враховуючи, що РФ порушила підписаний нею Будапештський меморандум, який гарантував територіальну цілісність України.

Лідер кримськотатарського народу не виключає можливості кривавих зіткнень між кримськими татарами і російськими окупантами Криму.

«За нашою інформацією, 4 дні тому в Судаку в селищі Асрет так званій «самообороні Криму» було видано зброю. Розмови серед цих людей наступні: «Ми знаємо, хто у нас тут 5-та колона, і перш ніж почнуться бойові дії, ми їх всіх знищимо». 5-та колона, як ви розумієте, – це кримські татари», – сказав Джемілєв.

І додав, що й надалі буде звертатися до міжнародного співтовариства, а також заручатися підтримкою тюркського та ісламського світу в питанні щодо повернення Криму.

А голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров висловив переконання, що питання повернення анексованого Росією Криму та порушення прав кримськотатарського народу мусять стати стане серйозними аргументами під час майбутнього переговорного процесу.

«Як би там не було, але всі події в Україні завершаться глобальними перемовинами. Треба не тільки боротися із терористами, але й готуватися до переговорів. Для послаблення російських окупантів має бути беззаперечна аргументація щодо Криму. Його захоплення – грубе порушення прав корінних народів».

Нагадаємо, що Верховна Рада України лише 20 березня 2014 р. (тобто вже після анексії Криму Росією) своєю постановою гарантувала захист і реалізацію невід’ємного права на самовизначення кримськотатарського народу в складі суверенної і незалежної Української держави. Україна визнала Меджліс кримськотатарського народу (виконуючий орган Курултаю) як повноважний орган кримськотатарського народу.

 

 Поділитися