MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

«Вибори» без вибору в Криму

17.09.2014   
Юрій Нужний

В анексованому Росією Криму 14 вересня, пройшли вибори до «Державної ради» автономії – місцевий парламент, який не визнає світове співтовариство.

«Голосування» проходило за російським законодавством. У «Держраді Криму» 50 місць відводилося на партійні списки, а 25 – на мажоритарні округи. Крім того, кримчани «вибирали» членів місцевих муніципальних утворень.

Бюлетені для «виборів» друкувалися трьома мовами – російською, українською та кримськотатарською. І «проголосувати» можна було по одному з трьох паспортів російському, українському або… радянському.

При цьому голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров закликав жителів анексованого Криму бойкотувати місцеві «вибори», оскільки їх результати повністю зумовлені заздалегідь: «Спущені Кремлем цифри, відразу ж після закриття дверей виборчих дільниць, будуть покірно перенесені до протоколів «комісій».

Під час кримських «виборів» незалежні спостерігачі і правозахисники зафіксували численні порушення. Так, Комітет виборців України повідомляв, що не всі виборчі дільниці відкрилися вчасно.

Серед інших порушень у КВУ зазначив і чисельні випадки недопуску спостерігачів на дільниці, в тому числі з порушенням вимог законодавства.

А кримська правозахисниця Ольга Скрипник вказала на те, що на виборчих дільницях були присутні представники так званої «самооборони», що може свідчити про створення певного тиску на виборців.

Втім, глава «виборчої комісії Криму» Михайло Малишев сказав, що до виборчкому за час голосування надійшло лише 6 скарг. При цьому заявив: «Основні скарги носили скоріше рекомендаційний характер, ніж стосувалися безпосередніх порушень. У кількох скаргах, які надійшли, мова йде про нібито порушення, але не представлено жодних доказів, підтверджуючих ці факти».

Отже, Кримський «виборчком» очікувано «помножив на нуль» усі скарги та оголосив, що по всіх 25 одномандатних виборчих округах перемогу здобули кандидати, висунуті Кримським регіональним відділенням політичної партії «Єдина Росія». Також «єдинороси» отримали 70, 18% за партійним списком і, таким чином, здобули загалом 70 (з 75) мандатів у кримському «парламенті».

Варто відзначити, що значну частину кримських «єдиноросів» склали представники колишньої Партії регіонів, а також інших проросійських сил.

Кримське відділення ЛДПР отримало 5 мандатів (8, 49% за партійним списком).

Повідомляється, що у виборах взяло участь близько 53 відсотків від загального числа зареєстрованих виборців.

Проте минулі в Криму «вибори» Міністерство закордонних справ України назвало нелегітимними: «Так звані «вибори», які влаштувала Російська Федерація на території нашої держави, є нелегітимними, а їхні результати з юридично-правової точки зору – нікчемними… Всі причетні до організації та проведення «виборів» понесуть відповідальність згідно з чинним законодавством України».

Характерно, що протест проти «виборів» висловлювали і деякі виборці – у бюлетенях вони писали: «Слава Україні!», «Путін, поверни Крим на місце!» і малювали тризуб.

 Поділитися