MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Внутрішні переселенці потребують реальної допомоги

26.10.2014   
Геннадій Токарев, адвокат
Виглядає так, що люди, які вимушено залишили місця свого постійного проживання, особливо, сім’ї, які мають у своєму складі дітей, людей похилого віку, інвалідів, у цей надзвичайно складний період їхнього життя, мають право на особливу увагу держави.

За даними ДСНС на теперішній час загальна кількість внутрішньо переміщених осіб (ВПО) становить біля 415 тис. осіб. Ці люди, які опинилися у скрутному соціальному становищі, стикаються з низкою проблем, в першу чергу, забезпечення житлом, працевлаштування, соціального захисту, забезпечення медичною допомогою та соціально-психологічною реабілітацією, і багато інших.

На цьому тижні Верховна Рада України прийняла Закон «Про захист прав і свобод ВПО». Цей закон спрямований на вирішення нагальних питань з обліку та життєзабезпечення ВПО та членів їх сімей у нових умовах проживання, порядок їх тимчасової реєстрації, забезпечення їх соціальними та медичними послугами.

Статтею 11 цього закону передбачений обов’язок місцевих державних адміністрацій забезпечувати надання ВПО безоплатної первинної правової допомоги лише з питання взяття на облік внутрішньо переміщених осіб. Очевидно, що коло та обсяг правових проблем, що виникають у ВПО, які потребують юридичної допомоги, набагато перебільшують її межі, окреслені цим законом. До того ж, далеко не всі проблеми можуть бути вирішені за допомогою отримання консультацій або подання звернень до відповідних суб’єктів владних повноважень. Певна частина проблем ВПО потребує судової процедури, а відтак, і отримання вторинної правової допомоги, коштів на яку у переважній більшості вимушених переселенців нема. Як свідчить практика, без можливості судового захисту своїх прав, часто вони залишаються пустою декларацією.

Виглядає так, що люди, які вимушено залишили місця свого постійного проживання, особливо, сім’ї, які мають у своєму складі дітей, людей похилого віку, інвалідів, у цей надзвичайно складний період їхнього життя, мають право на особливу увагу держави. В цьому сенсі виглядає слушною і своєчасною пропозиція, висловлена на сайті Української фундації правової допомоги, про внесення змін до статті 14 Закону України «Про безоплатну правову допомогу» щодо якнайшвидшого віднесення ВПО до суб’єктів отримання безоплатної вторинної правової допомоги. Держава має допомогти людям, які стали жертвами надзвичайних обставин!

 Поділитися