MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

На Харківщині громадськість воліє забезпечити транспарентність земельних відносин

12.11.2014   
Юрій Нужний

У Харкові відбулось експертне обговорення громадського моніторингу рівня прозорості земельних відносин та природоохоронних заходів.

Днями у Регіональному центрі міжнародних проектів і програм Харківського національного університету відбувся круглий стіл «Транспарентність земельних відносин та природоохоронних заходів Східної України».

У заході, що відбувався за сприяння Посольства США в Україні та Комітету з питань аграрної політики та земельних відносин Верховної Ради України, взяли участь фахівці в галузі земельного права, науковці, представники органів державної влади та місцевого самоврядування, громадських неурядових організацій.

Під час круглого столу його учасники обговорили основні «вузькі місця» національного законодавства у галузі використання природних ресурсів (переважно, земельних відносин). Також вони мали змогу ознайомитись із результатами соціологічного дослідження поглядів землекористувачів Східної України на корупційні дії з боку місцевих службовців під час підготовки та прийняття рішень у сфері природокористування, що презентував директор Регіонального центру міжнародних проектів і програм Станіслав Ігнатьєв.

Відповідно до результатів дослідження, більшість респондентів вважає, що земельні відносини на Сході України є достатньо непрозорими. Наприклад, майже відсутня інформація (на офіційних сайтах, місцевих ЗМІ та дошках оголошень) щодо вільних земельних ділянок, що можна отримати в оренду. Крім того, респонденти вказують на «затягування» процесів оформлення документації до 2 років, що не дає можливості використовувати земельні ділянки для ведення господарства. В реалії ж, землі використовуються, але орендна плата не сплачується, внаслідок чого місцеві бюджети недоотримують значні кошти, наприклад, в Харківській області – до 2, 6 млн. гривень на рік.

Своїми напрацюваннями, набутими під час реалізації проекту «Захист та просування прав селян-власників землі та майнових паїв у Хмельницькій, Харківській та Чернігівській областях», що реалізовувався за підтримки Міжнародного фонду «Відродження» у Чугуївському, Шевченківському та Печенізькому районах Харківщини громадською організацією «Чугуївська правозахисна група», поділився її представник Юрій Чумак.

Він зазначив, що завдяки роботі Ресурсного центру з земельного права протягом січня-червня 2014 р. не тільки десятки селян стали повноправними власниками своєї землі, але й збільшилися надходження коштів до місцевих і державного бюджетів.

Правозахисники з ЧПГ:

- інформували селян про їх права та правові можливості;

- надавали покроковий алгоритм дій щодо належного оформлення землі;

- помагали селянам вступити у спадок (оформити земельну ділянку);

- за необхідності допомагали написати позов до суду.

Оскільки у випадках, коли селянин своєчасно не оформив документи власності на землю або у разі, коли власник землі вмер, а спадкоємці не прийняли землю, фермер обробляє ділянку на свій страх і ризик. При цьому постійно опиняючись у ситуації, коли він вимушений давати хабарі чиновником та різного роду перевіряльникам.

І в фермера, на жаль, немає знань та часу, щоб їздити селами та роз’яснювати перспективи селянам.

За словами Ю. Чумака, завдяки правовій підтримці з боку правозахисників, вже є приклади, коли фермери (потенційні орендарі) допомагали спадкоємцям оформити право на землю та отримати відповідний витяг з Державного земельного реєстру – в рахунок майбутньої орендної платні.

Адже оформлення землі, договорів оренди та сплата податків вигідні селянам, фермерам та державі й невигідні чиновникам-корупціонерам!

За підсумками роботи круглого столу громадські експерти у галузі антикорупційних проектів, раціонального використання природних ресурсів домовилися спільно продовжити активну роботу з розробки інструментів «єдиних дозвільних центрів» та забезпечення прозорих і вільних від корупції процедур природокористування, що будуть покладені в основу нових та доопрацьованих місцевих і національних нормативно-правових актів.

 Поділитися