Перший кліматичний результат у Лімі
14.12.2014
За результатами першої переговорної конференції ООН з клімату в Лімі, Перу, делегації країн розробили попередній текст майбутнього «Паризького» протоколу – глобальної угоди щодо зниження викидів парникових газів всіма країнами.
Робота над новою угодою йшла традиційно непросто. Втім, і виконавчий секретар кліматичного органу ООН Крістіана Фігейрес і президент конференції ООН в Лімі Мануель Пульгар Відаль, були повні оптимізму й ентузіазму у своїх оцінках результатів роботи конференції.
Головне досягнення саміту – перший варіант нової пост-кіотської угоди (що вже отримала неформальну назву «Паризького протоколу»), розробленої переговірниками.
Провідні держави світу намагаються розробити механізм попередження глобального потепління, яке, при збільшенні середньорічної температури більш ніж на 2 градуси, може мати катастрофічні наслідки для всієї планети Земля.
Попередньо, представники громадянського суспільства оцінили переговорний текст як досить слабкий. Втім, вже сам факт наявності єдиного документа, який наразі влаштовує всі сторони, сам по собі говорить багато про що, адже в 2009 році в Копенгагені кліматичні переговори буквально провалилися вже з наявним варіантом переговорного тексту.
Нагадаємо, нова глобальна юридично зобов’язуюча кліматична угода має прийти на зміну Кіотському протоколу у 2020 році – при тому, що її затвердження планується вже наступного року в Парижі.
Наукова думка, виражена Міждержавною групою експертів зі зміни клімату (МГЕЗК) ООН, і безпосередньо підтримана національними академіями наук країн «Великої вісімки», полягає в тому, що середня температура по Землі піднялася на 0,7 °C з часу початку промислової революції (з другої половини XVIII століття), і що «велика частка потепління, що спостерігалося в останні 50 років, викликана діяльністю людини», в першу чергу викидом газів, що викликають парниковий ефект, таких як вуглекислий газ (CO2) і метан (CH4).
Оцінки, отримані по кліматичних моделях, на які посилається МГЕЗК, зазначають, що в XXI столітті середня температура поверхні Землі може підвищитися на величину від 1,1 до 6,4 °C.