MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Всеукраїнська коаліція з надання правової допомоги захищає права переселенців

21.01.2015   
Георгій Кобзар
З жовтня 2014 року в Україні впроваджується проект, який спрямований на сприяння правовому захисту громадян, які вимушені залишити окуповані та небезпечні території.

Нещодавно до Харківської громадської організації незрячих юристів (ХГО НЮ) звернувся чоловік – вимушений переселенець, з питанням у сфері трудового права. Ним було розірвано трудовий договір з власної ініціативи – в зв’язку із систематичною невиплатою заробітної плати. При звільненні працівникові не було здійснено виплату всіх належних коштів, у порядку та в розмірах, передбачених КЗпП України. Звернення до уповноваженого органу та до власника підприємства залишались без уваги та належного реагування.

Переселенцю було роз’яснено положення а На підставі отриманих даних консультантами ХГО НЮ підготовлено заяву про видачу судового наказу про стягнення нарахованої, але не виплаченої працівникові суми заробітної плати, та пакет супутніх документів, що підтверджують заявлені вимоги. А також надано допомогу в підготовці звернення до правоохоронних органів про внесення до Єдиного реєстру досудових розслідувань відомостей про кримінальне правопорушення за ст. 175 Кримінального кодексу України «Невиплата заробітної плати, стипендії, пенсії чи інших установлених законом виплат»…

На сьогоднішній день до ХГО НЮ за правовою допомогою вже звернулось близько 130-150 вимушених переселенців, 30% з яких потребують повторної консультації (супроводу), 20% – вторинної правової допомоги.

Можна навести декілька типових проблем, за вирішенням яких до ХГО НЮ звертаються вимушені переселенці. Більшість поставлених запитань стосуються:
- соціальної сфери – переведення, переоформлення соціальних виплат за місцем тимчасового проживання, отримання статусу ВПО, учасника АТО, отримання компенсації витрат на проживання, на оплату комунальних послуг:
- трудових відносин – звернення до Центра зайнятості, порядок укладення/розірвання трудового договору, виплата нарахованої але не виплаченої заробітної плати, отримання нової професії, зміна записів трудової книжки, переведення на іншу роботу;
- фінансових відносин – виконання кредитних зобов’язань, реструктуризація кредитної заборгованості, визнання кредитного договору неукладеним;
- відносин у галузі охорони здоров’я – взяття на облік до місцевого лікувального закладу, забезпечення лікарськими засобами у пільговому/безоплатному порядку, отримання медичного обслуговування за місцем тимчасового проживання;
- права власності – реалізація права власності на майно що розташоване в зоні проведення АТО та на тимчасово окупованій території, вчинення нотаріальних дій щодо вказаного майна, захист права власності;
- відносин з оренди житла – порядок укладення договору оренди житла, права та обов’язки за вказаним договором;

Велика кількість запитань надходить щодо відшкодування шкоди, завданої злочином, незаконним діями рішеннями та бездіяльністю органів державної влади та місцевого самоврядування, реалізації процесуальних прав, можливості звернення до суду та інше.

Також у сфері трудових відносин окремо слід підкреслити проблему вимушених переселенців, які прибули з Донецької та Луганської областей, а саме специфічність їхніх професій, тобто великої кількості шахтарів, металургів тощо. Тому надати їм роботу відповідно до записів в їхніх трудових книжках в Харківському регіоні дуже складно.

Нагадаємо, з жовтня 2014 року в Україні впроваджується проект, який спрямований на сприяння правовому захисту громадян, які вимушені залишити окуповані та небезпечні території.
Його реалізовує Всеукраїнська коаліція з надання правової допомоги за підтримки Національного фонду підтримки демократії (NED) у співпраці з 11 регіональними громадськими неурядовими організаціями.
В рамках проекту внутрішніх переселенців інформують через ЗМІ про їхні законні права, засоби правового захисту і доступність юридичних послуг. Також кваліфіковані юристи надають первинну і вторинну правову допомогу: консультують, зокрема, через Skype, готують необхідні процесуальні документи та, за необхідності, представляють інтереси людей у судах.
Основними цільовими групами проекту є внутрішньо переміщені особи (ВПО), які були вимушені залишити окуповані території та зону бойових дій, а також громадські активісти, які опікуються проблемами внутрішніх переселенців, або які самі зазнали переслідувань через свою громадську або професійну діяльність на окупованих територіях.
Проект «Захист цивільних та громадянських прав внутрішньо переміщених осіб та вразливих груп» реалізовується у Волинській, Дніпропетровській, Івано-Франківській, Миколаївській, Одеській, Рівненській, Харківській, Херсонській, Хмельницькій та Чернігівській областях.
Для отримання безоплатної правової допомоги та іншої інформації щодо свого статусу, можна скористатися правовою допомогою безпосередньо на сайті Pravoonline, або звернутися до будь-якої організації – члена Всеукраїнської коаліції з надання правової допомоги, контакти яких розміщені на даному Інтернет-ресурсі.

 Поділитися