MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Чи є необхідними міжнародні миротворці на Донбасі?

25.01.2015   
Володимир Воля
«ОБСЄ присутня на території Східної України як цивільна неозброєна організація. Але чи не настав уже час, щоб запобігти ескалації і поширення війни, обговорити дуже серйозно, на міжнародному рівні, необхідність проведення миротворчої або кризової операції, щоб уникнути подальшого збільшення руйнувань і жертв?»

Чергова ескалація збройного протистояння на Донбасі є чи найсерйознішою за весь час конфлікту. Найбільш кричущим «результатом» став обстріл житлових кварталів Маріуполя з реактивних систем залпового вогню.

Згідно з результатами попереднього розслідування, здійсненого представниками ОБСЄ, обстріл був проведений з території, яку контролюють сепаратисти, підтримувані Росією. Москва волає про «провокації з боку української влади». Лідери сепаратистів заявляють про непричетність їх до обстрілу Маріуполя, не дивлячись на те, що обстріл був з їхнього боку.

Ймовірно, головна проблема в нинішній ситуації – це відсутність довіри. Сепаратисти і Росія не довіряють Києву, Україна не довіряє сепаратистам і Москві. На Заході вважають за краще думати своєю головою і не довіряють просто так ні Росії, ні Україні, ні, тим більше, сепаратистам…

Після маріупольської трагедії президент Парламентської асамблеї ОБСЄ, депутат парламенту Фінляндії Ікка Канерва заявив про те, що необхідно обговорити можливість проведення в Україні миротворчої операції: «ОБСЄ присутня на території Східної України як цивільна неозброєна організація. Але чи не настав уже час, щоб запобігти ескалації і поширення війни, обговорити дуже серйозно, на міжнародному рівні, необхідність проведення миротворчої або кризової операції, щоб уникнути подальшого збільшення руйнувань і жертв?». На його думку, ситуація тільки погіршується, тому «необхідно застосувати більш жорстку зброю в дискусії з української кризи».

Історія миротворчих пропозицій щодо Сходу України

Вперше питання про введення миротворчих сил ООН було піднято після трагедії з малайзійськім пасажирським літаком «Боїнг-777», яка сталася 17 липня 2014 р.

Тоді в українській владі розглядали можливість звернення до ООН з проханням ввести миротворчі сили на Схід нашої країни. Так, народний депутат з фракції партії УДАР Валерій Пацкан заявляв: «Потрібно звертатися до всіх міжнародних організацій. Введення миротворчого контингенту допоможе зупинити війну. Але не можна допустити так званих російських миротворців». На користь такого варіанту висловився і бувший тоді членом партії «Батьківщина» і спікером Ради Олександр Турчинов.

Крім того, ЗМІ повідомляли про те, що питання введення миротворців в Україну піднімала в ООН Росія. При цьому вона розраховувала, що до 60% миротворчих сил становитимуть її військові…

Тому не дивно, що 25 вересня президент України Петро Порошенко на прес-конференції наголосив: «Не буде жодних миротворчих контингентів, тому що досвід застосування миротворчих контингентів у Придністров’ї, в інших заморожених конфліктах показує, що держава втрачає суверенітет над цією територією. На території України ніяких миротворчих контингентів не буде – і крапка!».

27 вересня міністр транспорту Малайзії Ліоу Тіонг Лай заявив, що його країна має намір звернутися до ООН з проханням відправити миротворців в Україну, оскільки, на його думку, українська влада не змогла забезпечити безпеку для розслідування на місці катастрофи авіалайнера.

На початку жовтня 2014 р. президент Білорусі Олександр Лукашенко в ексклюзивному інтерв’ю для «Euronews» зауважив, що готовий відправити білоруських миротворців на Донбас. «Якщо потрібно, хоча це для мене дуже небезпечна і жахлива річ... Якщо є недовіра Росії до Заходу, Заходу до Росії, Америки до Росії, Росії до Америки, і також недовіра між сторонами, які воюють, я готовий був би використовувати свої збройні сили, щоб розвести сторони конфлікту».

Відповідь на ініціативу О. Лукашенка озвучив директор департаменту інформаційної політики МЗС Євген Перебийніс: «Ніяких миротворчих військ в Україні не потрібно. Ми здатні самі навести порядок на своїй землі, якщо її залишать іноземні війська».

Заступник глави Адміністрації Президента Валерій Чалий заявив: «Немає у нас такого конфлікту, відповідно до міжнародного права, який би вимагав втручання миротворців. Але ця пропозиція може бути розглянута, хоча на сьогоднішній день це питання не стоїть на порядку денному».

А 12 січня 2015 р. представники самопроголошеної ЛНР завили про доцільність введення миротворчих сил в зону конфлікту на Сході України (після чого поновили свій військовий тиск на Україну – ред. «Прав людини).

Чому Україні слід погодитися на введення миротворців?

Як бачимо, ідея введення миротворчих сил до зони конфлікту на Донбасі була озвучена політиками як в Україні, Росії, Європі, так і представниками бунтівних «республік».

Згоду на це може дати Верховна Рада. Але враховуючи негативну позицію президента П. Порошенка з цього приводу, ймовірність такого рішення парламенту виглядає низькою.

Якщо президент, уряд і парламент після трагічних подій біля Волновахи, в Донецьку та Маріуполі дійсно хочуть припинити війну, то вони самі звернуться до ООН з проханням відправити в нашу країну міжнародні миротворчі сили.

Чому це необхідно?

- Щоб забезпечити відносно прийнятний рівень довіри для всіх учасників конфлікту. Україна не довіряє сепаратистам і Росії. Ті, в свою чергу, не мають гарантій, що перегрупування українських сил і мобілізація не є підготовкою до наступу.

- Щоб забезпечити відносно задовільний контроль за ділянкою українсько-російського кордону, який зараз не контролюється урядом України. Зокрема, надати міжнародним силам право контролю на пропускних прикордонних пунктах, включаючи огляд транспортних засобів.

- Щоб забезпечити стійке перемир’я. І не розбиратися потім у взаємних звинуваченнях сторін в тих випадках, якщо будуть провокації або обстріли.

- Щоб відновити сполучення між територією України і тієї її частини, яка контролюється сепаратистами.

- Щоб уникнути загибелі бійців, мирного населення і не допустити погіршення гуманітарної ситуації. Повернути біженців в місця проживання.

Вздовж кордону з Росією можна розмістити миротворців з переважанням в їх складі представників інших держав...

Так що рішення за президентом і Верховною Радою. Бійню на Сході України необхідно зупинити!

 Поділитися